Не вчителі, а ідеологи війни: як путінський режим мілітаризував російську систему освіти

Вибори в Росії давно перестали виконувати свою головну функцію — обрання законного президента. Останні 20 років — це фікція, щоб підтримувати фасад путінської легітимності.

Про вчителів знову згадали… ненадовго

Напередодні виборів Путін знову занепокоївся добробутом вчителів. Але не через особисте благородство і турботу про громадян… Адже у деяких педагогів — особливі заслуги перед “Отечеством”. Вони допомогли виховати мародерів, убивць, ґвалтівників і окупантів. Тобто російських солдатів.

“Низький уклін вчителям і наставникам наших воїнів, які б’ються на передовій, вони, вчителі, цих хлопців виростили справжніх героїв, навчили бути вірними товаришам, світлими, чесними, порядними людьми”, — заявив Путін.

За таку вірну, а головне — корисну для зміцнення режиму службу Путін вкотре пообіцяв вчителям підняти зарплати. Але це лише обіцянки. Золоті гори вчителям Путін прогнозує регулярно — з перших років свого президентства.

А вчителі щороку ходять до нього на пресконференції і запитують, коли ж ці обіцянки будуть виконані.

“У нас грошима вчителів і визначенням рівня заробітної плати розпоряджається сама школа, вона визначає штатний розклад і доплати до окладу”, — відповів одного разу Путін вчительці, яка поскаржилася на низьку зарплату.

Тобто це злі директори шкіл не нараховують вчителям зарплати. Була б воля президента — озолотив би педагогів — приблизно таку картинку диктатор і його пропагандистська свита створюють для населення. Ось тільки обіцянками не прогодуєшся.

У Росії зараз спостерігається рекордний дефіцит учителів — 11 тисяч осіб. Або 4% у розрізах величезної країни. “Благородну” працю педагоги кидають через безгрошів’я.

І скільки б Путін або його Росстат гордо не рапортували про зростання зарплат педагогів, реальність не підмінити. У профспілці “Учитель” з’ясували, що в 75 регіонах оклади вчителів не дотягують до мінімального розміру оплати праці, встановленого у РФ. Тобто до 19 тисяч рублів. А майже у половини російських учителів — оклади й того скромніші — менше половини цієї “мінімалки”.

Російські стандарти освіти в оцінках експертів і правозахисників

Як російський режим на окупованих територіях навіює дітям антиукраїнську ідеологію. Чи тільки проти України налаштовують дітей? Що тепер цінують у російських педагогах як ознаку професіоналізму. На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця;
  • Костянтин Скоркін, незалежний журналіст і політолог;
  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи”;

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Росія виховує дітей так, щоб вони пішли вбивати навіть не за гроші

— Наразі путінська пропагандистська машина працює з тим, щоб сформувати з дітей на території РФ майбутніх солдатів режиму, яким уже не буде чого платити. Їх повинна буде вести в бій їхня ідеологія, штучна ненависть, яку їм зараз програмують вчителі.

Тимчасово окуповані території України Росією використовуються як полігон для тестування своїх жахливих ідей і нових планів. Система освіти — не виняток. Школярі окупації на Донбасі стикаються з так званою патріотичною освітою ще з 2016 року.

Ми бачимо, що тоталітарний підхід в освіті із застосуванням виправдання та ідеологічної складової. Тобто дітям розповідатимуть, хто для них наступний ворог, і попутно навчатимуть володіння зброєю.

Хоч би як говорили чиновники РФ, що в них процвітає імпортозаміщення, і санкційна політика це для них — “чорний лебідь” і фактор зростання економіки. Але це не так. Вони розуміють, що в майбутньому платити буде нічим. Не буде таких фінансових стимулів для вбивства громадян іншої сторони. Тому замість хліба будуть видовища та ідеологія.

КОСТЯНТИН СКОРКІН: Російських дітей готують до того, що країна воюватиме завжди

— Найближчим часом російська влада буде йти саме за лінією “закручування гайок” і посилення натиску на суспільство. Не буде жодних “відлиг” і послаблень. Я знаю, що багато хто в Росії сподівається, що ось зараз Путін заспокоїться, переобереться і буде якась лібералізація режиму. Ні, нічого не буде. Буде тільки все гірше. І, відповідно, у школах теж буде гірше.

Школа — важливий ідеологічний інструмент. Це знали всі диктатури, і Гітлер, і Сталін. Про те, що школа — це там, де “промивають мізки з дитинства”, і можуть готувати фанатиків режиму. Тому школа буде однією з першочергових мішеней тоталітарного режиму завжди. І путінський режим тут не виняток. Тому ступінь обов’язковості пропагандистських, мілітаристських занять зростатиме, це будуть дедалі сильніше нав’язувати.

У російської влади є розуміння, що покоління, яке підростає, має зростати в усвідомленні, що Росія буде й надалі воювати, і вони мають бути готові стати частиною російської військової машини, простіше кажучи, “гарматним м’ясом”.

Тому ця ідея має бути загорнута в красивий глянцевий фантик. Над цим працюють пропагандисти, і вся виховна система додаткова до освіти. І сама освіта теж наповнюється цими компонентами у вигляді “уроків мужності”, “розмов про головне” тощо. Тобто створюється цілісна система, яка практично копіює стару радянську, але наповнена новим змістом.

Не варто забувати, що багато батьків, наприклад, сприймають ці організації (“Юнармія”, “Рух перших” тощо, — ред.) як можливість для своїх дітей.

Якщо йдеться про якесь депресивне місто, вони розуміють, що, якщо дитина буде активно патріотствувати, брати участь у “зірницях”, “Юнармії”, то це може допомогти їй у житті, зробити кар’єру, висунутися вже в дитячі роки. Як свого часу піонерські та комсомольські організації за радянських часів були трампліном кар’єри.

У Росії вчителі тепер прирівнюються до государевих слуг, силовиків. Тому що спочатку ці закони було ухвалено проти наклепу на адресу армії, потім було розширено на силовиків, ще були закони про захист від наклепу чиновників. І ось, нарешті, дійшла справа до вчителів. Тобто тепер учитель — це ідеологічний працівник. Практично цей закон говорить про те, що він прирівнюється до військових, поліції, Росгвардії. І тепер ще один стовп режиму з’являється — це вчитель.

Учитель тепер не сіє розумне, добре, вічне, а виконує ідеологічне завдання партії. І той, хто критикуватиме такого вчителя, відповідно, займається дискредитацією в особі цього вчителя всієї державної політики. Учитель тепер проповідує дітям путінські ідеї про велич Росії, про те, що потрібно воювати з усіма сусідами, що України не існує тощо.

Відповідно, він буде тепер захищений законом про наклеп. Я не здивуюся, якщо його найближчим часом ухвалять і він миттєво пройде всі читання в Держдумі тощо.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Росія зробила ворога не тільки з України, дітей налаштовують проти всього Західного світу

— На тимчасово окупованій території росіяни планомірно змінили систему освіти. Наприкінці 2016 року заборонили українську мову, українську літературу. У 2017 році вони перевели освіту на стандарти Російської Федерації. І в той самий момент вони почали впроваджувати компонент мілітаризації.

Є ідеологічна підготовка. Це “Юнармія”, “Уроки мужності”. А є тактична бойова підготовка, яку зараз планомірно запроваджують. “Юнармія” здасться квіточками з позиції втягування дітей у війну. І це величезний злочин РФ проти громадян України.

Інструкторів зараз тренують з-поміж вчителів шкіл в окупації. Серед вчителів є й ті українці, які залишилися там до повномасштабного вторгнення, але переважно це громадяни Російської Федерації. Я так розумію, що в майбутньому тих, кого вони навчать, будуть використовувати у військовій агресії.

Там з’явилася нова посада — радник директора з ідеології. Як за Радянського Союзу був секретар з ідеології на кожному підприємстві. Це та людина, яка фактично могла і керівника підприємства зняти. Їх тренують для того, щоб вони стали більш професійними ідеологічними пропагандистами для дітей.

Нашим європейським і міжнародним партнерам необхідно пояснити, чого вони зараз навчають дітей. У пропагандистських підручниках, друкованих засобах масової інформації Україна-ворог уже відходить на другий план.

На першому плані — німці, французи, як вони називають, англосакси, американці. Тобто вони готують дітей на ідеології вбивства саме жителів цих країн. І це мало б протверезити наших міжнародних партнерів.

Читайте також: Пропаганда війни серед школярів: тотальну мілітаризацію дітей у РФ і на окупованих територіях обговорили експерти

Прямий ефір