Військовослужбовці 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії України — на ротації після передової. Вони проходять бойове злагодження й тренування в Харківській області, повідомляє FREEДОМ.
В одній із серій проєкту “Вавилон 13” “Війна-ненажера” знімалися бійці стрілецького батальйону 5-ї Слобожанської бригади. Голос за кадром належить випускнику Харківської державної академії культури, режисерові за освітою, а зараз стрільцю штурмової роти Володимиру на позивний “Космос”. У перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну він прийшов до військкомату добровольцем.
“Я не знав, піду я чи ні, але коли сталося, коли мій друг зателефонував о 5-й ранку, каже, там Салтівку обстрілюють, у нас тут повний жах, і я якось для себе… ну, вирішив! Я взагалі в армії не служив, ну, я там міг впоратися зі зброєю, ну, там розбирався в “Калашникові”, — розповідає “Космос”.
Володимира прийняли до лав Нацгвардії, і вже на третій день він був на вогневих позиціях. Каже, перша ротація була лише через 11 місяців служби. Разом із товаришами по службі під час Харківського контрнаступу “Космос” визволяв Балаклею та Ізюм, також брав участь у боях за Серебрянський ліс та Кліщіївку. Володимир зізнається, що раніше любив дивитися фільми про війну, а коли сам став учасником бойових дій, то вже зовсім по-іншому оцінює роль солдатів і піхотинців.
“Ми там захищали міст, і з іншого боку річки був обстріл. Був наказ — відійти. І ось ми відійшли, і це такий сумбур, така метушня, ще й бронік цей — а він близько 20 кілограмів важить. І ми відходимо по болотах таких, і команда — всі сіли! Ти сідаєш, і, як у цирку шапіто, ти бах — на бік упав, нахилився й носом у багнюку, тому що центр же зміщений, і ти просто як неваляшка, падаєш із цим броніком, а ще ж воювати!”, — розповідає він.
51-річному харків’янину в батальйоні дісталася роль кулеметника. Він працює з ПКМ калібру 7,62. Між собою військові його називають “покемоном”. Попри таке прізвисько, свою зброю Володимир дуже цінує, каже, не раз із її допомогою рятував життя побратимам.
“Це дуже крута штука. І, до речі, я згадував уже, коли в нас був перший такий серйозний бій, і вдалося вийти — ну, впав та відпрацював. Адже одне з головних завдань — це працювати на придушення ворожого вогню. І коли ми вийшли, повернулися, умовно кажучи, всі на такому піднесенні — кричали: “Космос!”. Обіймають, й кажуть: “Круто, що з нами був “Космос” із “покемоном” — це справді дуже потужна зброя”, — згадує Володимир.
Частина 5-ї Слобожанської бригади з кінця минулого року перебуває на ротації. У цей час бійці несуть службу на укріпрайонах у Харківській області. Хоч і живуть у польових умовах, намагаються налагодити комфортний побут.
Гвардієць із позивним “Бізон” — мешканець Харківської області. До війни працював кухарем у дитячому садочку та в школі. Нині, якщо є час і натхнення, може щось приготувати побратимам. Бійці кажуть — із харчуванням проблем немає. Додатково ласощі привозять волонтери. Після облаштування бліндажа військовослужбовці перебираються жити в нього.
“Звичайно, краще жити в бліндажі, ніж у наметі, тим паче буває, що прилітає, і все тоді тут літає. Як кажуть, ми землю бережемо, а вона нас. Що глибше закопався, то живішим будеш. Ну, а так, що… йти до кінця будемо. Я думаю, задню вже ніхто давати не буде після того, що довелося пройти. Поки що відпочиваємо!”, — каже військовослужбовець Сергій.
У будь-який момент бійці стрілецького батальйону Нацгвардії можуть змінити побратимів на нулі — до такої команди готові. Щойно вона надійде, протягом доби можуть зібратися й висунутися на вогневі позиції.
Читайте також: “Спорт поруч”: у Дніпрі учасники війни проходять реабілітацію після поранень (ВІДЕО)
Нагадаємо, протягом минулої доби на фронті відбулося 79 бойових зіткнень. Загалом російські війська завдали два ракетних та 64 авіаудари, здійснили 93 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та населених пунктах.