Норвегія планує укласти угоду про гарантії безпеки з Україною за кілька тижнів. Про це в кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки заявив прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стере. Серед держав Скандинавії на підписання аналогічного документа найближчим часом очікує і Данія. Докладніше про умови вже ухвалених угод Києва з Парижем, Берліном і Лондоном — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Франція має намір допомогти Україні розвивати армію, щоб та змогла повністю відновити територіальну цілісність країни. Про це йдеться в Угоді про співпрацю у галузі безпеки між Україною та Францією, яку підписали президенти Володимир Зеленський і Еммануель Макрон.
Документ складається з семи частин, які регулюють відносини Києва та Парижа:
- у галузі оборонної промисловості;
- впровадженні демократичних реформ;
- санкційній політиці щодо Росії;
- створенні компенсаційного механізму відшкодування збитків, завданих російською агресією.
Також документ визначає дії сторін угоди в разі повторного нападу РФ на Україну.
“Я хочу передати українському народу наш захват і рішучість продовжувати підтримку України довгостроково. Ця підтримка буде такою ж сильною, як і на початку, і вона буде тільки посилюватися. Саме в цьому дусі ми підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки. Франція хоче й надалі надавати підтримку Україні в плані постачання військової техніки, кооперації наших оборонних промисловостей, у плані навчання, розвідки, допомоги цивільному сектору. Ми готові посилити і нашу оборонно-промислову, технологічну базу на користь європейської оборони”, — сказав президент Франції Еммануель Макрон.
У 2024 році Франція надасть до 3 млрд євро додаткової допомоги Україні. Крім того, Париж сприятиме інтеграції української оборонної промисловості в систему безпеки Євросоюзу і НАТО.
“Франція дуже цікава в тому контексті, що це найбільший виробник зброї в Європейському Союзі. І це системоутворююча країна для будівництва архітектури європейської безпеки, а саме — створення армії Європейського Союзу, про що вже неодноразово говориться на найвищому рівні. Про це говорив безпосередньо сам Макрон”, — зазначив кандидат політичних наук Олексій Буряченко.
Угода України та Франції діятиме протягом 10 років від дати підписання або ж до вступу України до Північноатлантичного альянсу — так само, як і договір із Німеччиною.
Документ про гарантії безпеки Київ і Берлін також уклали 16 лютого. Крім зобов’язання у 2024-му надати Україні військову допомогу на 7 млрд 100 млн євро, Німеччина пообіцяла сприяти відновленню країни, її європейській інтеграції та притягненні РФ до відповідальності.
“В угоді абсолютно раціонально прописані пункти про відповідальність Росії і всіх російських воєнних злочинів проти України і проти українського народу. В угоді також принципово визначені позиції санкцій проти Росії, російських активів, заморожених у різних юрисдикціях. Кожен такий актив держави-терориста має бути конфіскований і спрямований на захист від агресії, на відновлення після російського терору”, — акцентував президент України Володимир Зеленський.
Першою країною, яка уклала угоду про гарантії безпеки з Україною, була Велика Британія. Підписання документа стало історичною подією і певною мірою задало тренд іншим країнам-партнерам України.
12 січня 2024 року Київ і Лондон виклали на папері, яку допомогу Британія надавала і надаватиме Україні надалі. Окрему увагу приділили війнам, які РФ імовірно може розв’язати.
“Якщо Росія знову нападе, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку і надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння для захисту на землі, на морі та в небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для Росії. У цьому відношенні є чітке і важливе зобов’язання”, — заявив британський прем’єр Ріші Сунак.
Наступною країною, яка укладе договір про гарантії безпеки з Україною, може стати Данія. На зустрічі з Володимиром Зеленським на полях Мюнхенської конференції глава уряду Данії Метте Фредеріксен заявила, що розраховує на те, що Київ схвалить запропонований Копенгагеном план домовленостей.
Загалом Україна може підписати аналогічні двосторонні документи з понад 30 союзниками: Сполученими Штатами, Канадою, Японією, Італією, країнами Балтії та державами Балканського півострова. Усі вони приєдналися до декларації G7 (“Великої сімки”), узгодженої в липні 2023 року.
Читайте також: Нова архітектура безпеки: як Україна реанімує систему міжнародного права (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 16 лютого підписав із лідером Французької Республіки Еммануелем Макроном Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Францією.
Читайте також: Україна підписала угоди про гарантії безпеки з трьома країнами — значення документів пояснив радник глави ОПУ