Без електрики, зв’язку, магазинів і транспорту: єдина жителька села Петрівка не покидає рідну домівку (ВІДЕО)

Анна Шматько. Скріншот: uatv.ua

У зруйнованому і замінованому селі Петрівка Харківської області зараз живе лише одна мешканка — 69-річна Ганна Шматько. Вона повернулася сюди на початку літа, щоб доглядати за своїм будинком. Переїжджати до Харкова пенсіонерка планує тільки після настання морозів, інформує FREEДОМ.

Жінка до війни жила з донькою, онукою та зятем у селі Петрівка в Циркунівській громаді. Коли в березні 2022-го сюди зайшла російська армія, у селі залишалося всього 13 жителів. До кордону з Росією по прямій звідси — лише 6 кілометрів.

Деякі сусіди виїхали, але сім’я Шматьків залишилася і всю окупацію прожила в підвалі, без світла і мобільного зв’язку. Їхній будинок був пошкоджений снарядом — покрівля перетворилася на решето. Евакуюватися родина змогла лише після деокупації Циркунів.

“Ми йшли звідси пішки. Ми йшли, мама, я, донька і вівчарка. Я зайшла з тваринами попрощалася, вибачилася, і ми йшли пішки, а далі нас вивозили вояки наші”, — розповіла донька Ганни Шматько Наталя.

У червні 2023-го Ганна Василівна повернулася додому. І виявилася єдиною мешканкою села. Насамперед після повернення вирішила розчистити свій і сусідський двори від заростей сухої трави, щоб посадити город. Доводилося прибирати й осколки снарядів.

“Ось морквочка, бурячок, огірочки, — назбирала відро. Там ще біля ями, куди прилетів снаряд, така болванка на дорозі біля нас лежала, теж як бахнуло — ми думали з підвалу повистрибуємо”, — розповіла жінка.

У Петрівці зруйновані майже всі будинки. Цілим залишився лише один, у якому росіяни під час окупації облаштували свій штаб. Дізнавшись, що в село повернулася Ганна Василівна, господар будинку приїхав і попросив пенсіонерку провести його безпечними стежками до свого помешкання.

Анна Шматько каже, що жити без елементарних зручностей — електрики, мобільного зв’язку, магазинів і транспорту — можливо, тому що на рідній землі, та й у будинку є чим займатися.

Єдине, без чого їй важко, — без своїх кіз, корів і бичків — до війни в неї було велике господарство, яке загинуло внаслідок бойових дій.

Таких сіл-привидів, як Петрівка, у Циркунівській громаді ще п’ять. У кожному залишилося не більше ніж 5-10 жителів. Повертатися поки що сюди люди не поспішають — чекають, коли тут відновлять електромережі й почне ходити транспорт, каже заступник голови Циркунівської військової адміністрації Ігор Кузьменко.

Також найближчим часом у громаді запустять проєкт, який допоможе жителям віддалених сіл розв’язати транспортну проблему.

“Вийшли волонтери на нас і за пару тижнів робитимемо соціальне таксі — люди приїжджатимуть, забиратимуть наших мешканців і перевозитимуть, щоб оформити документи, чи ще щось, якісь покупки зробити, раз на тиждень буде надана така послуга”, — розповів Кузьменко.

Тим часом Ганна Шматько на відсутність комунікацій не нарікає — усе необхідне їй кожні вихідні привозить донька. Пенсіонерка планує пробути в рідному селі до початку сильних морозів. Її рідні наполягають, щоб на зиму жінка переїхала до Харкова.

Читайте також: Українців у зруйнованому російськими окупантами Богородичному не залишають у біді (ВІДЕО)

Прямий ефір