Баланс сил у Казахстані змінюватиметься: про ослаблення РФ і посилення Китаю розповів політолог

Прапор Казахстану. Фото: 24.kz

Баланс сил у Казахстані змінюватиметься: Росія слабшатиме, а вакуум заповнюватиме Китай. Таку думку сьогодні, 5 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив казахстанський політолог Дімаш Альжанов.

Він зазначив, що зараз Росія домінує на ринку видобутку урану, однак якщо надалі “Росатом” потраплятиме під санкції, то Китай може зайти на ринок Казахстану. Крім того, політолог нагадав, що Казахстан розглядає питання будівництва атомної електростанції.

“І якщо у Росії справи не зададуться, то одним з операторів цього проєкту може бути Китай”, — вважає він.

Альжанов констатував, що Казахстану РФ і Китай у зв’язку з боротьбою за уран пропонують забезпечення безпеки.

“І Казахстан одна з країн, яка йде на торг із Китаєм. Тобто останній саміт, який був у Китаї, він показує, що зараз Китай заходить більш активно на ринок Казахстану. Це спільні різні проєкти, які були підписані в транспортно-логістичній сфері, в будівництві окремих електростанцій у Казахстані. Тому присутність Китаю і гарантування безпеки, прикриття авторитарних режимів у Центральній Азії, вона супроводжується й посиленням Китаю в присутності в економіці країн Центральної Азії”, — сказав політолог.

На його думку, попри те, що традиційно Китай сприймав Центральну Азію як регіон, де присутня Росія, баланс буде поступово змінюватися.

“Тобто в перспективі найближчих 10-15 років, можливо і 20, і більше, Росія буде слабшати економічно й політично. Тому, природно, цей вакуум буде заповнюватися. Також ми бачимо, що країни Центральної Азії, особливо Казахстан, намагаються балансувати в цьому вузькому коридорі. І крім Китаю він також ще й створює нові зв’язки з Європою, тобто зобов’язується постачати більше казахстанської нафти на європейський ринок”, — сказав Альжанов.

Однак, за його словами, інтеграційні з РФ процеси у Казахстану все одно зберігаються.

“Останній саміт ЄАЕС, зобов’язання і пропозиції, які були висловлені Токаєвим щодо розширення торгових маршрутів, які допомагають, по суті, Росії долати санкційний режим, були висловлені ці ініціативи в контексті інтересів Росії, а не інтересів Казахстану. За що багато хто тут критикує Токаєва. Тому… все-таки ось ці зв’язки між режимами зберігаються, на жаль, й інтеграційні процеси, пов’язані з Росією, вони зберігають свій темп”, — сказав політолог. 

Читайте також: Казахстан виходить з-під політичного впливу Москви — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, країни Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) зміцнюють співпрацю з Китаєм в обхід Росії. Так, Китай, Узбекистан і Киргизстан презентували будівництво прямого залізничного сполучення. Відповідну угоду країни уклали на саміті в китайському Сіані. Таким чином, у цих країн може з’явитися коротший шлях до Європи, що обходить Росію, яка потрапила під міжнародні санкції.

Прямий ефір