Президент США 21 лютого, напередодні річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, розпочав свій дводенний візит до Польщі. До Варшави Джо Байден прибув після несподіваного і вже названого історичним візиту до Києва.
За останній рік Байден уже вдруге приїжджає до Польщі. У перший день візиту американський президент провів переговори зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою, виступив із посланням солідарності, а на 22 лютого запланована зустріч із лідерами дев’яти країн східного флангу НАТО.
Від візиту президента США до Польщі очікували важливих заяв — і вони були.
Як Польща зустріла Байдена
Президент США повернувся до Польщі 20 лютого. З Києва він прибув поїздом до Перемишля, далі автомобілем вирушив до Жешува, а звідти президентський літак доправив його до Варшави.
Польща зустріла Байдена невеликим дощем. Але це абсолютно не затьмарило атмосферу. Реакція і суспільства, і політикуму Польщі однаково позитивна.
На відміну від візиту президента США до Києва, відвідування Варшави анонсувалося від самого початку. Із самого ранку перекрито центр польської столиці. І цьому є пояснення — фронт недалеко, а отже, заходи безпеки мають бути підвищені.
На вулицях Варшави можна зустріти не тільки американські прапори, що символізують візит високого гостя, а й багато прапорів України. Мешканці та гості польської столиці не проґавили нагоди сигналізувати Сполученим Штатам, що Україні терміново потрібні американські винищувачі F-16, на поставку яких поки що не наважується Захід.
Жителі Варшави — а це і поляки, й українці, й білоруси — поділилися своїми очікуваннями від візиту президента США:
- “Ми очікуємо почути Байдена, і очікуємо, що він виділить нову допомогу для України. Я сподіваюся, що мир буде за українським планом”;
- “Ми сподіваємося, що збільшать постачання зброї Україні, й справи на фронті будуть кращими, й Україна переможе”;
- “Чекаємо миру і повернення у свою улюблену країну — в Україну. Процес встановлення миру залежить від людей, і Байден може внести свою лепту в це”;
- “Сподіваємося на позитивні результати для України і на перемогу України. Я з Білорусі. Гадаю, що білоруси тоді зрозуміють, що Україна була права, і наш президент теж зрозуміє це. Перемога України буде кращим для всього світу”;
- “Дуже сподіваюся, що Україна переможе, це буде дуже добре. Зараз ставлення поляків до українського народу позитивне. Поляки допомагають українцям”;
- “Гадаю, що в промові Байден похвалить нас, поляків, і це, безсумнівно, всім сподобається. А чим усе це обернеться, ми ще побачимо. Я сподіваюся, що ті, хто ухвалюють рішення, не відступлять, щоб не було ніякої зради еліт”;
- “Я сподіваюся, що це щось змінить. Але я переживаю, що цей візит Байдена не сильно на щось вплине. Адже Путін не боїться нікого і нічого”;
- “Я захоплююся Байденом. Поважаю його вік, залученість цієї людини в проблеми України, Польщі та всього світу. Супер, повна повага”.
А ось троє хлопців, закутані прапорами України, збирають кошти на допомогу жителям Харкова. Самі вони українці — Рівне, Київ, Ірпінь, зараз живуть у Кракові, до Варшави приїхали на три дні. І раді, що їхній приїзд збігся з візитом президента США. Відвідини Байденом Києва сприймають оптимістично, чекають на його виступ у Варшаві. Хлопці кажуть, що з пересторогою очікують на 24 лютого, річницю повномасштабної війни, адже від Росії в цей день можна очікувати чого завгодно.
Основне місце подій — Королівський замок. Саме тут о 18:30 за київським часом (17:30 за європейським) очікувається публічний виступ Джо Байдена.
Територія навколо замку з ранку була оточена поліцією. На внутрішній площі палацу конструюють сцену, в оформленні якої прапори України, США та Польщі об’єднані в єдиний колаж. Прапори трьох країн прикрашають і весь периметр замку.
Після обіду атмосфера біля Королівського замку змінилася. Почали збиратися люди, преса. Тут і поляки, й українці, й білоруси, й американці, й представники інших країн Євросоюзу. Вони зазначають, що чекають на виступ Джо Байдена з великим оптимізмом. Що попри запеклі бої в Україні, все-таки є надія на якнайшвидше закінчення війни. Звичайно ж, перемогою України.
Увечері на площі вже кілька тисяч людей, які прийшли почути Анджея Дуду і, звісно, промову Джо Байдена. У руках людей окрім прапорів США та Польщі дуже багато прапорів України. Адже всіх присутніх об’єднує одне бажання — жити в мирі, щоб війна закінчилася, і щоб якомога більше українців відчули себе в безпеці.
Атмосфера переговорів
Удень Джо Байден та Анджей Дуда провели двосторонні переговори. Американський і польський президенти обговорили зміцнення безпеки Польщі, союзницьку співпрацю та двосторонні відносини. Але головною темою, звісно, стала Україна та спільне протистояння агресії Кремля.
“Зобов’язання США та наших союзників — підтримувати Україну й надалі. НАТО завдяки їм стане таким сильним, як ніколи раніше. Я сказав президенту Зеленському, коли ми спілкувалися в Києві, що наша підтримка України залишається непохитною”, — сказав Байден.
Він подякував Анджею Дуді за те, як Польща підтримує Україну.
“Це щось неймовірне, що ви зробили. Минулого року я бачив, як люди переходили кордон, бачив обличчя дітей та їхніх мам, які покинули своїх чоловіків і батьків. І те, як ви їх зустріли, було неймовірним!”, — зазначив президент США.
Зі свого боку Дуда акцентував на історичному візиті Байдена до Києва, що відбувся напередодні, 20 лютого.
“Це був ефектний, надзвичайно стратегічний і політичний хід, надважливий політичний сигнал, насамперед для України, для зміцнення бойового духу захисників України. Це був важливий жест для наших союзників у НАТО. І взагалі для людей, які підтримують демократію”, — наголосив президент Польщі.
Він додав, що візит до Києва — це сигнал і Росії, і особисто російському диктатору Путіну.
“Це був сигнал і для тих, хто ламає світові підвалини та нападає на суверенну й незалежну державу, якою є Україна. Для тих, хто руйнує будинки та знищує інфраструктуру і не дає людям повернутися до нормального життя. Я говорю, на жаль, про наших європейських сусідів — про Росію, про владу РФ, про президента Путіна, який рік тому прийняв рішення напасти на незалежну суверенну державу”, — продовжив Дуда.
Варто зазначити, що зустріч двох президентів була дуже теплою, подібно до спілкування Джо Байдена і Володимира Зеленського в Києві.
Джо Байден: Україна ніколи не стане жертвою Росії
Виступ Джо Байдена на площі Королівського замку тривав 20 хвилин, упродовж яких президент США озвучив важливі сигнали не лише Україні з союзниками, а й Кремлю та всьому світу.
Він нагадав, що виступав у Королівському замку приблизно рік тому — у березні 2022 року, через тиждень після того, як президент РФ Володимир Путін розпочав свою безжальну агресію проти України, найбільшу після Другої світової війни сухопутну війну в Європі.
“Рік тому світ готувався до падіння Києва. Я щойно побував у Києві, й маю повідомити вам: Київ стоїть! Він сильний, як ніколи! Київ наповнений гордістю. Найголовніше — Київ вільний!” — акцентував Байден.
Президент наголосив, що вторгнення Росії — це випробування не тільки для України, а й для всієї Європи, для всього світу. Уся демократія опинилася під загрозою.
“Ми стояли перед простими, але дуже глибокими питаннями: чи будемо ми реагувати, чи відвернемося? Чи збережемо ми силу або проявимо слабкість? Чи зможуть усі наші союзники зберегти єдність або будуть роз’єднані? І тепер, через рік, ми знаємо відповідь: ми відреагували, ми зберегли наш союз. Ми були міцні. Світ не відвернувся!” — констатував він.
Байден зазначив, що 20 лютого для нього було великою честю перебувати поруч із Володимиром Зеленським, “і ми підтвердили, що боротимемося попри все”.
Коли Путін віддав наказ вторгнутися в Україну — він помилився, наголосив американський лідер.
“Український народ виявився сміливим, непохитним. Держави проявили рішучість і згуртованість. Демократія виявилася занадто сильною і занадто міцною. Вона завдала удару по Путіну, його танки горіли”, — сказав Байден.
Президент США додав, що Путін заявляв про фіналізацію НАТО, але отримав зворотний результат — Альянс зберіг свою єдність і розширюється. Путін розраховував використовувати енергоресурси як зброю проти Європи, натомість країни скоротили споживання російського палива та стали енергонезалежними від РФ.
“Путін гадав, що він сильний, а демократії слабкі. Але він зіткнувся із залізною волею Америки та всіх демократичних країн, а на чолі цього протистояння стояв президент Зеленський — людина залізної волі та рішучості”, — зазначив Байден.
Президент США впевнений, що Путін сьогодні теж уже не сумнівається в силі демократичного союзу. Але російський диктатор ще сподівається, “що нам не вистачить рішучості”.
“Але в нього не повинно бути жодних сумнівів: наша підтримка України непохитна! НАТО не відступить. Ми не втомимося від наших зусиль. Жага Путіна до влади зазнає невдачі. Народ України переможе! А ми завжди стоятимемо на сторожі демократії та свободи”, — заявив він.
Байден нагадав виступ Зеленського в грудні у США, коли український президент наголосив, що Україна сьогодні бореться за свободу, за вільне майбутнє своїх дітей та онуків.
“Але він говорив не тільки про українських дітей та онуків. Він говорив і про ваших, і про моїх. І сьогодні народ Польщі та інших країн Європи розуміє, що неможливо умиротворити агресора. Ми говоримо тільки одне: ні, ні та ні! Ні, ви не захопите мою країну, ви не заберете мою свободу, ви не заберете моє майбутнє. Диктатор, який прагне відродити свою імперію, ніколи не пересилить любов народу до свободи. Жорстокість ніколи не пересилить волю народу до свободи. А Україна ніколи не стане жертвою Росії! Ніколи!”, — наголосив американський лідер.
Він нагадав про неймовірну жорстокість російських солдатів, які скоюють в Україні злочини проти людства, завдають бомбових ударів по цивільному населенню, по вокзалах, по школах, ґвалтують, катують, викрадають українських дітей, намагаючись позбавити їх майбутнього. Звірства, які чинить Росія стосовно українського народу, — жахливі. Президент акцентував, що РФ заплатить за всі свої злочини, “і ми притягнемо до відповідальності всіх винних”.
І всім цим викликам неймовірна відповідь українського народу. Через рік як на міста почали скидати бомби та зайшли російські танки, Україна, як і раніше, незалежна і вільна.
“Від Херсона до Харкова українці борються. Вони відвойовують свої території. Над понад 50% території, яку Росія захопила торік, сьогодні розвивається прапор України. Президент Зеленський відображає і втілює волю всього українського народу”, — наголосив президент США.
Більша частина світу з Україною. Байден відзначив, що країни ООН неодноразово голосували на підтримку миру, тавруючи ганьбою дії Росії. У жовтні минулого року 143 держави ООН проголосували проти російської агресії, і тільки 4 країни були на боці Росії.
Звернувся президент США і до російського народу:
“США та інші країни не прагнуть захопити Росію або контролювати її, Захід не збирається нападати на російський народ. Мільйони росіян хотіли б жити в мирі з іншими народами та не бути ворогами. Але президент Путін сам вибрав цю війну. І кожен день цієї війни — це його вибір”.
Американський лідер укотре зазначив, що Путін може закінчити цю війну одним словом, зупинивши агресію проти України, вивівши війська. Але якщо Україна перестане захищати себе — це стане кінцем України. Саме тому Захід підтримує і допомагає Україні. Але допомога йде не тільки військова, а й економічна, інфраструктурна, гуманітарна.
Допомога надходить і зі США. У Конгресі демократи і республіканці об’єднали зусилля, ставши на захист демократії, “саме в цьому полягає Америка, саме в цьому сутність американців”.
Байден висловив подяку польському народу за допомогу Україні, за те, що Польща прихистила 1,5 мільйона українців, рятуючи їх від війни:
“Я ніколи не забуду, як рік тому був у Польщі й бачився тут із біженцями, які щойно прибули з України. Я бачив їхні виснажені обличчя, вони обіймали своїх дітей, думаючи, що більше ніколи не зможуть побачити своїх чоловіків, братів. Це був найстрашніший момент у їхньому житті. І народ Польщі надав їм допомогу”.
Президент США також нагадав Росії про дію статті 5 Статуту НАТО, щоб “ні в кого не було сумнівів — США і союзники будуть непохитно дотримуватися положень цієї статті”.
“І кожен член НАТО повинен знати про це, і Росія повинна знати, що напад на одну країну Альянсу — це напад на всіх. Це священна клятва — захищати кожен дюйм територій країн НАТО”, — заявив він.
Байден додав, що сьогоднішню коаліцію країн НАТО треба також використовувати для побудови майбутнього світу. Сьогодні світ перебуває в критичній точці, але потрібно вже сьогодні думати, яким він буде в майбутньому.
“Ті рішення, які ми зробимо протягом найближчих п’яти років, визначать наше життя в майбутні десятиліття. Це стосується всього населення світу. Наші принципи непорушні, й наш вибір очевидний: між хаосом і будівництвом, між руйнуванням і творенням, між страхом і надією, між диктатурою і демократією”, — наголосив він.
“Свобода — це найважливіше слово. Ми всі про це знаємо. І все, що необхідно зробити зараз — щоб це знали й наші діти, й наші онуки. І тирани повинні знати про це, що ми будемо захищати свободу. Тому будьте з нами, й ми будемо з вами! Давайте продовжимо нашу роботу. Давайте зміцнимо нашу рішучість і наш союз. Давайте прагнути до світла, а не до темряви. Давайте прагнути не до гноблення, а до звільнення. І до свободи! Благослови нас Бог. Благослови Бог український народ і всіх тих, хто захищає свободу в усьому світі”, — резюмував Джо Байден.
Оцінки виступу Байдена
Виступ президента США у Варшаві, а також перебіг його європейського турне в ефірі телеканалу FREEДOM оцінили:
- Олексій Мацука, шефредактор каналу українського іномовлення FREEДОМ;
- Андреа Калан, офіційна представниця Держдепартаменту США;
- Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету;
- Андрій Піонтковський, російський політолог (Вашингтон, США).
МАЦУКА: Чути Байдена наживо — це особлива енергетика
— Я перебуваю тут, у Варшаві. І, звісно, чути виступ Джо Байдена наживо, а не по телевізору, — це зовсім інші відчуття. Тут абсолютно інша енергетика, інша атмосфера. Під час виступу люди реагують на слова Байдена, висловлюють своє ставлення, дають оцінки. Попри холодну погоду та дощ тисячі людей прийшли почути лідера Сполучених Штатів.
Я звернув увагу, що у своїй промові Байден близько 10 разів згадав президента Володимира Зеленського, як одного з нових лідерів не тільки Східної Європи, а й світового масштабу. Він сказав про Зеленського: “Ми бачимо людину, яка бореться і показує свою мужність і силу”. Мені здалося, що ці слова президент Байден сказав про всіх українців і українок, які сьогодні борються на фронті за свободу і незалежність.
Важливий меседж від Джо Байдена: Росія ніколи не переможе Україну, і ми будемо захищати цінності свободи і демократії.
Я буквально за кілька метрів стояв від Байдена, і було видно в його очах розуміння того, заради чого сьогодні українці перебувають на передовій, і заради чого вони борються. Це солідарність, єдність і спільне європейське майбутнє.
Важливий меседж, який відправив Байден, що ні Сполучені Штати, ні Європейський Союз не збираються нападати або захоплювати Російську Федерацію, чим лякає Володимир Путін росіян. І Байден безпосередньо звернувся до російського народу, а не до російського президента. Він чітко сказав: Захід не збирається нападати на Росію, російський народ, ми не ваші вороги. Що Путін вибрав цю війну, і кожен новий день цієї війни — це вибір Путіна. І що Путін може зупинити цю війну одним словом.
Але Україна не може просто перестати захищатися. Тому країни Заходу разом мають забезпечити обороноздатність. Тому коаліція постачає артилерію, танки, ППО. Це все роблять сьогодні союзники України на чолі зі Сполученими Штатами.
Також Байден підтвердив, що наприкінці цього тижня буде оголошено новий пакет санкцій щодо Російської Федерації.
Тут, у Варшаві, кожну пропозицію президента Байдена зустрічали оплесками. І було видно, що люди вдячні йому за підтримку, бо Штати сприймаються лідером демократичного світу.
Головний висновок промови Байдена: Україна не одна, українці не одні. Ми разом чинимо опір диктатурі й авторитаризму. І ми в цій битві переможемо.
КАЛАН: Будучи єдині, ми покладемо край цій війні
— Основний меседж європейського турне президента Байдена — ми єдині, ми за свободу.
Перед Варшавою президент Баден відвідав Київ. Про те, що він поїде, знали дуже мало людей. Це був великий секрет заради безпеки. Для президента США поїхати до країни, де ракети летять, лунає повітряна тривога, і те, що він ходить Києвом, — це неординарна ситуація. Своїм візитом Байден висловлював підтримку США Україні, українському народу. Що підтримка міцна і триває, і що разом ми переможемо.
Україна разом із партнерами в Європі, зі США покладе край цій війні. І перемога буде.
Одна людина вирішила почати цю війну — це Путін. І Путін міг би сьогодні сказати “все”, вивести війська з України, сидіти за столом переговорів і говорити дипломатичною мовою. Але ми, на жаль, цього не бачимо.
Коли буде перемога України — не знаю. Але українські військовослужбовці дуже хоробрі, дуже сміливі, дуже досвідчені. І ми даємо допомогу, щоб Україна могла захищати себе від наступу, який ми очікуємо з боку Росії навесні. І щоб Україна змогла успішно провести контрнаступ.
У виступі президента Байдена у Варшаві було багато важливих меседжів. Був і меседж для Путіна — що Захід єдиний і ми будемо допомагати Україні. І для Росії — якщо Росія продовжить агресію проти України, то вона буде ще більше ізольована [від цивілізованого світу], що буде більше проблем всередині країни. Що економіка РФ падає і більше росіян помирають, тому що їх забирають воювати в Україні.
Але величезна частина виступу була адресована європейській аудиторії. Що ми єдині, що ми будемо захищати Європу. Ось якраз 22 лютого у Джо Байдена буде зустріч із лідерами країн “Бухарестської дев’ятки” — це східний фланг НАТО. І вони обговорюватимуть зміцнення східного флангу НАТО. Що ми будемо працювати та співпрацювати з Молдовою, бо Молдова зараз у складній ситуації, а до того ж ця країна має довгий кордон з Україною.
Але найголовніше, що він говорив про свободу, демократію і що ми єдині. Це як фундамент наших відносин між вільними країнами, між Україною і США, між Європою і США.
Коли ми єдині, ми будемо бачити перемогу. І Путін не може мати успіху, коли ми єдині.
АЙЗЕНБЕРГ: 20 хвилин, які увійдуть в історію
— Гадаю, що поїздка президента Байдена до Києва і його виступ у Варшаві — це одне ціле. І це абсолютно історична подія, яка увійде до підручників поряд із виступами президентів Кеннеді та Рейгана в західному Берліні. Коли президент Кеннеді 1963 року говорив “Я — берлінець”, коли президент Рейган 1987 року говорив “містере Горбачов, знесіть цю стіну”.
Гадаю, що те, що зробив президент Байден у Києві та у Варшаві, також згадуватиметься істориками.
Його виступ дуже сильний. Я слухав. І знаєте, рідко буває, коли слухаєш політика й отримуєш внутрішнє задоволення від того, що чуєш.
Ці 20 хвилин [виступу] увійдуть в історію.
Цей виступ Байдена згадуватимуть, коли, я впевнений, Україна переможе і коли вивчатимуть історію періоду 2022-2023 років. Цей виступ Байдена і його поїздка до Києва розглядатимуться як історично дуже важлива подія.
Знаєте, Байден людина цінностей. Крім того, що він президент Сполучених Штатів, він дуже глибоко особисто відданий цінностям свободи, демократії, прав людини. Це становить сутність його особистості. Тому він у Варшаві говорив про свободу особливими словами. І вільна, демократична Україна для нього це крім усього іншого глибоко особисте питання, питання цінностей.
І от коли Байден говорив про солідарність, це солідарність саме навколо цінностей, навколо цінності свободи. Адже людина народжена для того, щоб бути вільною. А якщо людина штучно позбавлена свободи, позбавлена можливості вільно розвиватися, вільно творити, вільно щось робити на благо інших людей, на благо суспільства — це просто суперечить природі людини.
Саме на солідарності основоположних цінностей базується цивілізація, що склалася у світі після Другої світової війни. Кожна людина вільна, кожна людина має рівні права з іншими людьми, й кожна людина має право реалізувати себе так, щоб приносити користь іншим людям, суспільству, робити наш світ кращим. Тобто це ще й солідарність навколо основоположних цінностей сучасної цивілізації.
Джо Байден спеціально в промові згадав Молдову. Сполучені Штати знають, що Росія готувала в Молдові державний переворот. Мабуть, за таким самим зразком, як вона його готувала в Чорногорії перед тим, як Чорногорія вступала до НАТО. А Молдова для Росії важлива. І якби Кремлю вдався переворот у Молдові, то він міг би створити плацдарм для подальших дій проти України. Тому те, що відбувається в Молдові, дуже важливо. І дуже добре, що Джо Байден спеціально згадав про це у своєму виступі. Тим самим він показав, що США надають цьому дуже великого значення.
Що стосується меседжу росіянам, що США, Захід не збираються нападати на Росію, і що є мільйони росіян, які поділяють демократичні цінності. Розумієте, більшість людей у Росії підтримують війну і підтримують Путіна. І ми не повинні мати ілюзій з цього приводу. Ми не повинні помилятися.
Цілком очевидно, що якби вибори в Росії були вільними, то Путін би на них все одно переміг. Так само, як якби в Радянському Союзі були вільні вибори, то на них би з величезною перевагою перемагав Брежнєв, а не Сахаров.
Люди в Росії такі, як вони є. Звичайно, є і нормальні. Не всі підтримують убивство, звірства. Але нормальні люди в Росії завжди були в меншості. Вони й зараз у меншості. Тому розраховувати на те, що якимось чином люди піднімуть повстання, гадаю, точно не доводиться.
Гадаю, що в Росії можуть початися якісь хвилювання, тільки якщо влада не зможе виконувати свої соціальні зобов’язання. Тобто перестануть платити зарплати, почнуть закриватися підприємства, перестануть виплачувати пенсії. Тобто такий стан, за якого люди економічно не зможуть виживати. Але гадаю, що в жодному іншому випадку в Росії жодних значущих рухів знизу відбуватися не буде.
Тим паче, що в Росії встановлено фашистський режим, який нічим не відрізняється від режимів нацистської Німеччини, за якого будь-які рухи проти режиму негайно припиняють.
ПІОНТКОВСЬКИЙ: Це ляпас Путіну і всім прихильникам війни
— Найсильнішим меседжем Путіну став факт появи Байдена в Києві. Путіну, який через п’ять днів після початку “спецоперації” хотів приймати парад на Хрещатику, але й за рік не дійшов до столиці України. А Байден спокійно гуляв Києвом.
Це ляпас Путіну і ляпас усім прихильникам війни.
Байден і в Києві, й у Варшаві говорив, що “ми залишимося з вами стільки, скільки потрібно”. Ця фраза не означає, що війна буде довга. Питання про терміни закінчення війни, про перемогу — це не питання ворожіння. Це питання рішення Заходу і, зокрема, Байдена. Рішення про надання тих видів зброї, постачання якої Україні поки що обмежують. Насамперед, це далекобійні ракети та винищувачі F-16.
Так ось, після цих двох виступів Байдена [в Києві, і у Варшаві], моя думка, що цю зброю буде надано найближчим часом.
Згадаймо хоча б виступ [британського прем’єр-міністра] Сунака на Мюнхенській конференції з безпеки. Він сказав: ми, англійці, перші надали танки, й ми першими надамо далекобійні ракети (ідеться про ракети дальністю до 1000 кілометрів), і ми першими надамо вам винищувачі, й ми вже тренуємо українських пілотів.
21 лютого в Києві був [експосол США в Росії] голова комітету з міжнародних справ Палати представників Конгресу США Майкл Макфол. І він, відповідаючи на запитання про літаки, теж сказав, що вважає, що найближчим часом їх буде надано. Це дуже важливий фактор.
Читайте також: Як за 6 годин вершиться історія: усі деталі візиту Байдена до Києва обговорюємо з експертами