1 грудня президент України Володимир Зеленський виступив із щорічним посланням до Верховної Ради. Він розповів, що було зроблено протягом попереднього року, а також поділився важливими планами на наступний.
Про промову президента говоримо з політологом Андрієм Золотарьовим у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.
Ведучий – Олег Борисов.
– Які важливі меседжі у промові президента відзначили ви для себе?
– Важко переказати, про що 45 хвилин говорив Володимир Олександрович, але треба зазначити, що його виступ відрізнявся від традиційного формату послання до Верховної Ради. Чим? Оскільки формат послання – це, швидше, ближче до наукової праці з економіки та фінансів, і досить рутинно і нудно, а тут цілком очевидно, що президент через голови депутатів Верховної Ради звертався до значно ширшої аудиторії.
Його виступ був орієнтований на громадян України і до них звернений. Треба сказати, що Володимиру Зеленському завжди конкурс капітанів вдавався набагато краще, ніж розминка, і цього разу він був у міру емоційний, упевнений у собі, переконливий і вміло наголошував на виграшних для нього темах.
Якщо говорити, що стало сенсацією, що потрапило до топ-новин – безумовно, ця пропозиція Володимира Зеленського створити економічний паспорт громадян України, на який підростаюче покоління отримуватиме свою частку від оренди за експлуатацію природних ресурсів. Ця пропозиція, яка, як мінімум, отримує 80% підтримку. Років 10 тому щось подібне обкатували. І тоді була тотальна підтримка. Я не думаю, що за 10 років щодо цього питання щось кардинально змінилося.
Також сенсаційним став законопроєкт, який буде затверджений президентом, про подвійне громадянство, який, судячи з учорашнього вечора, за реакцією опонентів президента, дуже сильно їм зіпсував настрій. Чомусь їх дуже стривожило те, що політична карта України отримає ще 6-8 млн голосів. Але підхід абсолютно вірний у плані того, що ми маємо працювати не лише з тими, хто живе на території України, а й з тими, хто вважає себе українцем і проживає за її межами, таких мільйони.
Інший момент, на який я ще звернув би увагу – це анонсування продовження будівництва аеропорту, створення національної авіакомпанії. Це справді виграшна для президента тема.
Дуже смішно виглядають ті, хто 3 роки тому розповідали, що у нас 90% доріг перебувають в аварійному стані, не придатні для експлуатації, а сьогодні критикують “Велике будівництво”. Ось тому я чудово розумію президента, оскільки він бачить те, що політикум будь-яку позитивну дію пропускає через свого внутрішнього цензора, інтерпретує, найчастіше перевертаючи усе з ніг на голову.
Це вказує на те, я думаю, що 2022 рік буде дуже активним політично. Саме цей акцент прагнення пояснити свої дії, що він збирається робити далі при владі, я виділив би як ключовий у виступі президента.
– Також президент заявив, що мінімальна зарплата лікарів в Україні у 2022 році становитиме 20 тис. грн., а середня – 24 тис. грн. Чи це реально?
– Президент абсолютно щиро говорив, що ми не можемо дотягнути до рівня європейських стандартів. Адже всі забувають про те, що у 2018-2019 роках, ще до коронавірусу, пішов колосальний відтік медпрацівників за кордон. Середній медичний персонал виїхав. Це – людський капітал. Які б гроші не вливалися в медицину, якщо не буде медиків, якщо медики роз’їдуться кудись в інші країни, це абсолютно марна трата.
Йде жвава економічна дискусія. Я не є економічним експертом, не хочу з’ясовувати, який ВВП мав на увазі президент – реальний чи номінальний – але з соціології, з тих фокус-груп, результати яких я бачив, медики, сімейні лікарі відчули позитив. Те, що було зроблено на останній рік, вони асоціюють якраз із президентом.
– З огляду на те, що до наступних президентських виборів залишилося менш ніж 2,5 років, чи може зараз активізуватись опозиція? На що вона може давити?
– Знаєте, президент абсолютно не став заглиблюватися в тему перевороту. Зверніть увагу, що майже тема пішла. Йшлося про те, що більшість хитатиме зсередини, шукатимуть слабкі ланки. І цілком очевидно, що опоненти президента робитимуть ставку.
По-перше, вони розраховують на те, що енергетична криза болісно позначиться на рейтингу президента. Вони розраховують на зупинку підприємств, на віялові відключення, негативний сценарій. А далі вони шукатимуть ті найслабші ланки. Далі політична криза, або нова коаліція, і вони вестимуть справу до дострокових виборів до Верховної Ради. Щоб послабити позицію президента.
Як би там не було, але тверді прихильники президента, які його не зрадять, – це майже 200 депутатів Верховної Ради. Це дуже багато. Це достатній ресурс, на мою думку, для того, щоб проводити політику. Тому, як мінімум, опоненти президента розраховують у результаті цієї комбінації монобільшість зполовинити. А тоді сильний прем’єр і слабкий президент – ось їхня мета.
Нагадаємо, сьогодні Володимир Зеленський подав на розгляд до Верховної Ради низку законопроектів, спрямованих на протидію загрозам національній безпеці у сфері громадянства.
Читайте також: Незабаром запустять програму кредитування “Українська мрія”, – президент