“Альянс став сильнішим, ніж будь-коли в історії”: як Україна змінила НАТО — думки (ВІДЕО)

Володимир Зеленський у Вільнюсі. Фото: president.gov.ua

Результати саміту хороші, але, якби було запрошення, були б ідеальні. Так оцінив зустріч лідерів країн Північноатлантичного союзу у Вільнюсі президент України Володимир Зеленський. На полях саміту Україна була в центрі уваги. Перспективи вступу до Альянсу, допомога Києву в боротьбі з російською агресією, гарантії безпеки, створення Ради Україна — НАТО — це не повний перелік домовленостей лідерів країн та українського лідера Володимира Зеленського. Детальніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

План Кремля вкотре провалено. Зустріч лідерів країн Альянсу у Вільнюсі відкинула назад імперські цілі Росії, заради яких вона почала загарбницьку війну проти України, заявили в американському Інституті вивчення війни.

“Відсутність загального резонансу в російському інформаційному просторі з приводу подій на саміті НАТО… імовірно, свідчить про те, що Кремль прийняв ці поразки та не бажає на них зупинятися. Багато російських джерел повідомили про саміт НАТО в безпристрасній і приглушеній манері, яка не відповідає тій великій поразці, яку саміт справді продемонстрував стосовно довоєнних цілей Росії”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

Попри те, що прямого запрошення до Альянсу Україна поки що не отримала, у підтримці НАТО в боротьбі з російським агресором немає причин сумніватися.

Так, країни “Великої сімки” підписали угоду про надання Україні довгострокових зобов’язань у сфері безпеки. Створено координаційну раду Україна — НАТО.

Крім того, блок формально скасував для України вимогу виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ).

“Нам дали дуже важливий сигнал у плані того, що нам надається членство в НАТО без ПДЧ — це дуже серйозна, як говорили раніше, заявка на перемогу”, — прокоментував військовий експерт Сергій Грабський.

США починають переговори з Україною про гарантії безпеки та нову військову допомогу. Зокрема обговорюється постачання далекобійних ракет ATACMS. Серед іншого, Києву пообіцяли допомогу в модернізації армії на суму 500 млн дол. на рік.

“Ви виконали величезну роботу, але ще багато чого повинні зробити в майбутньому. І ми зробимо все, щоб ви отримали те, що вам потрібно. Я з нетерпінням чекаю того дня, коли у нас буде зустріч, і ми будемо з вами святкувати офіційне членство в НАТО. Хочу подякувати за те, що ви робите. Погана новина для вас — ми нікуди не зникаємо, Альянс від вас не відстане і буде поруч із вами”, — сказав лідер США Джо Байден.

Двосторонні угоди у галузі безпеки та оборони зі Швецією, Австралією, Великою Британією, Норвегією, Японією та Францією. Україна продовжує стояти на сторожі безпеки Європи. І учасники саміту НАТО це розуміють. Тому Володимир Зеленський у своєму зверненні подякував партнерам за досягнуті домовленості.

“Гарне посилення зброєю. Це і ППО, і ракети, і бронетехніка, і артилерія. Дуже важливо: вперше за часи незалежності ми сформували безпековий фундамент для України на шляху до НАТО. Це конкретні гарантії безпеки, які підтверджують топ 7 демократій світу. Ніколи раніше в нас не було такої безпекової основи, і це рівень “Великої сімки”. За ці два дні саміту ми прибрали будь-які сумніви та двозначності щодо того, чи буде Україна в НАТО. Буде!” — резюмував глава Української держави.

Безперечне досягнення саміту у Вільнюсі — вперше після розпаду Радянського Союзу в НАТО затвердили детальний план своєї колективної оборони.

Документ, розроблений генералом Крістофером Каволі, призначений для захисту як від військового супротивника, такого як Росія, так і від тероризму, який постійно непокоїть багатьох союзників, зокрема Туреччину.

“Ці плани насправді є планом модернізації системи колективної оборони НАТО”, — сказав Крістофер Каволі під час саміту у Вільнюсі.

Альянс став сильнішим, ніж будь-коли в історії, заявив Джо Байден. Він наголосив, що, попри сподівання Росії щодо розпаду блоку, Сполучені Штати навпаки створили коаліцію з понад 50 країн для підтримки суверенітету України.

Читайте також: Війна Росії проти України згуртувала НАТО: підсумки саміту у Вільнюсі виявилися перспективними для Києва (ВІДЕО)

Раніше політолог Андрій Піонтковський сказав, що підсумки Вільнюського саміту НАТО для України виявилися загалом позитивними: фактично країна отримала такий самий статус союзника, який надали Ізраїлю, Південній Кореї та Японії.

Нагадаємо, 11-12 липня у Вільнюсі (Литва) відбувся саміт НАТО, на якому було засновано Раду Україна — НАТО. У першому засіданні Ради взяв участь президент України Володимир Зеленський. 11 липня главами держав і урядів країн НАТО було затверджено Вільнюське комюніке, в якому закріплено, що Україна буде членом Альянсу, і вступ відбуватиметься без Плану дій щодо членства, а за пришвидшеною процедурою.

Прямий ефір