Активізація “мирних пропозицій” по Україні пов’язана зі стабілізацією фронту — розбір Потапенка

Ілюстрація: dw.com

Окремі політичні лідери активізувалися в питанні завершення або заморожування російсько-української війни — це пов’язано з певною стабілізацією фронту. Про це сьогодні, 4 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень НІСД В’ячеслав Потапенко.

“Зараз, як і минулого літа, треба сказати, активізувалися окремі політичні лідери в питанні завершення або заморожування російсько-української війни. Ну, тут, природно, кожен політик переслідує свої цілі. Ось із чим це пов’язано? Це пов’язано з певною, скажімо так, стабілізацією фронту. Тобто були очікування українського наступу, потім були очікування російського наступу. Зараз ситуація стабілізувалася, й настав час, який пов’язаний і з виборами в Євросоюзі, які тільки-но відбулися до Європарламенту, і з виборами в Сполучених Штатах Америки, які ми очікуємо”, — сказав він.

Зокрема, Потапенко назвав передвиборчою риторикою заяви 45-го президента США Дональда Трампа про готовність дуже швидко закінчити війну, розв’язану Кремлем.

“Тобто в нього завдання показати, що чинний президент США не може домогтися якогось перелому й успіху й не може завершити війну, а в нього є якась чарівна таблетка”, — зазначив експерт.

За його словами, цікавішою є ситуація з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який також хоче отримати додаткові бали.

“Ми пам’ятаємо, що він їздив до Китаю, зустрічався з Сі Цзіньпіном, він їздив до США, зустрічався з Трампом, коли шанси Трампа оцінювали мейнстримно менше, ніж зараз. І одночасно Угорщина на пів року стала ніби координатором, керівником у Європейському Союзі. І, відповідно, статус Орбана зараз зріс. Орбан узагалі попри те, що Угорщина є країною-членом НАТО та Євросоюзу, намагається зайняти позицію між глобальним протистоянням Китаю й Сполучених Штатів Америки, отримуючи водночас бонуси з обох боків”, — сказав керівник Центру внутрішньополітичних досліджень НІСД.

Потапенко підкреслив, що Орбан нічого нового не пропонує. Його позиція перегукується з пропозицією Китаю та африканських держав щодо фактично заморожування війни без забезпечення будь-яких гарантій безпеки для України.

“І тому керівництво України від цієї пропозиції відмовляється, тому що, умовно кажучи, це продовження варіанту, який існував, ось цих “Мінських угод”, тільки розповсюдженого на більшу територію з великою кількістю жертв і так далі”, — сказав експерт.

Водночас Потапенко вважає, що російсько-українська війна стала частиною глобального протистояння між демократіями та автократіями. На його думку, формування якоїсь системи безпеки можливе вже не на рівні якихось там планів між Москвою і Києвом, а скоріше між Вашингтоном і Пекіном за участю Брюсселя.

“Тому ці ініціативи мало чим відрізняються від торішніх. Однак однозначно вони йдуть дуже в плюс Орбану, який підвищує свою значущість, і однозначно йдуть у плюс Трампу, який виборцям дає надію на те, що, власне кажучи, витрати на Україну можуть припинитися з приходом його до влади, й дають йому додаткові бали”, – сказав Потапенко.

Читайте також: Блінкен пояснив, як у США бачать перемогу України

Раніше керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак заявив, що Україна не готова відмовлятися від будь-якої території, щоб припинити війну. За його словами, Київ прислухається до будь-яких порад щодо досягнення “справедливого миру”, але не готовий піти на компроміс щодо дуже важливих речей і цінностей, таких як незалежність, свобода, демократія, територіальна цілісність.

Прямий ефір