У Харкові активісти рятують пам’ятники архітектури, які постраждали через російські обстріли. Вони почали сортувати руїни будівлі Державного біотехнологічного університету, раніше — першого реального училища. Об’єкт, якому 150 років, атакували російські ракети С-300 двічі. Зараз небайдужі жителі міста регулярно збираються та розбирають завали: шукають уцілілу цеглу для реконструкції будівлі, повідомляє FREEДОМ.
“Ця ініціатива — це справді толока, яка об’єднує представників різних професій, сюди приїжджають цілими сім’ями. Ми радіємо як діти, коли знаходимо такі артефакти, які нам розповідають про XIX століття. Це і наша спадщина, яку треба зберегти!” — наголосила викладачка історії Ганна Савицька.
Вона вперше приєдналася до розбору завалів пам’ятки архітектури. Викладачка історії про цю ініціативу місцевих жителів дізналася від своїх учнів. Поки працювала на об’єкті, виявила вцілілу фасадну цеглу, якій понад 150 років.
“Ми їх складаємо окремо, тому що це ж унікальна цегла, яку вдалося зберегти!” — пояснила Савицька.
Разом із Ганною сортує уламки будівлі її чоловік Ілля. Він — анестезіолог. Ілля повідомив, що зацікавився участю в толоці, оскільки добре знає цей район: тут майже кожна будівля — пам’ятка. І все це, за словами Іллі, необхідно відновлювати попри ризик атак армії РФ.
“Тут же всі цеглини старі. Тут вкраплення є жовті, це ще від тих часів готувалася ця цегла. Ми її збираємо, розподіляємо, і потім використовуватиметься ще”, — розповідає Ілля Савицький та показує знайдену цеглу.
Толоку проводять на руїнах триповерхової будівлі, яка була збудована у 1877 році для першого міського реального училища — аналог сучасного професійно-технічного училища. Призначення будівлі не змінювалося весь цей час: до 2022 року тут було розміщено корпус Державного біотехнологічного університету.
“Будівля має величезний масштаб. Вона формує ансамбль площі Героїв Небесної Сотні та є об’єктом, що домінує, який створює цю композицію. Крім того, вона цікава тим, що зведена у неоготичному стилі, що досить нетипово для Харкова та має досить виразний архітектурно-мистецький образ”, — звернув увагу керівник Платформи урбаністичного розвитку Віктор Дворніков.
Корпус був зруйнований у 2022 році навесні та влітку під час обстрілів армією РФ. Тоді місто атакували ракетами С-300. Внаслідок влучення обвалилися стіни актової та спортивної залів, вибуховою хвилею пошкоджені основні конструкції. Протягом 2024 року архітектор-реставратор Віктор Дворніков разом із колегами вимагав права на можливість проведення цивілізованого розбору завалів, щоб пошкоджені елементи історичних будівель не вивезли як будівельне сміття.
“Ми розчистили підходи, організували ці майданчики для зберігання, потім вже почали розбирати самі завали, щоб з них забрати цінні історичні матеріали”, — розповів він.
Харків’яни об’єдналися з добровольцями “Добробату” — ініціативою небайдужих українців, які допомагають постраждалим внаслідок бойових дій відновлювати зруйноване житло та соціальні об’єкти. На організованому майданчику вони сортують елементи будівлі, що вціліли.
“Сьогодні “Добробат” на розборі історичної будівлі. Наше завдання — зібрати історичну цеглу та скомпонувати її на піддони”, — повідомила волонтерка “Добробату” Ольга Скорова.
За час проведення сортування волонтерам удалося зібрати понад 20 куб. м цегли. За словами співробітників університету, вона зберігатиметься доти, доки не розпочнуться роботи з відновлення, щоб використовувати її в реконструкції будівлі.
“Цей корпус дуже важливий для міста Харкова та університету. Університет вже розробив проєктно-кошторисну документацію на першочергові аварійні роботи, які включають повністю відновлення стін, перекриттів, дахів, вікон — це будуть першочергові роботи. Орієнтовна вартість — приблизно 33 млн. Зараз збираються технічні завдання для другого етапу відновлення — це внутрішнє оздоблення. Оскільки будівельні норми змінилися, і в кожному навчальному закладі мають бути укриття, тому ми збираємо технічні завдання для того, щоб зробити другий етап проєктування цієї будівлі”, — заявив виконувач обов’язків ректора Державного біотехнологічного університету Андрій Кудряшов.
На даному етапі університет шукає фінансування та влітку планує розпочати реставраційні роботи. На цей час волонтери розраховують завершити розбір завалів та сортування будматеріалів. За словами Віктора Дворнікова, волонтери працюватимуть і на інших ушкоджених історичних об’єктах. За час повномасштабного вторгнення Росії у Харківській області було пошкоджено понад 450 пам’яток архітектури, 30 із них майже повністю зруйновано.
Читайте також: Понад 2150 об’єктів культурної інфраструктури України постраждали через агресію РФ, 382 — знищені, — Мінкульт