Акціонери намагаються “скинути” акції “Газпрому”: стан компанії прокоментував Омельченко

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Компанія “Газпром” у Російській Федерації ніколи не була суто економічною структурою, а переважно — політичним інструментом Кремля, щоб здійснювати певний політичний вплив, зокрема на європейські країни. Ця політика, що провадилася ще з радянських часів, тепер зазнала краху. Про це заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.

“У зв’язку зі втратою європейського ринку, найліквіднішого для “Газпрому”, який становив для нього десь 150-160 млрд кубометрів газу щороку, а зараз упав до 22-23 млрд кубометрів, безумовно, перспективи у “Газпрому”, прямо скажемо, не райдужні”, — коментує гість ефіру.

Він нагадав, що ще зовсім недавно голова правління “Газпрому” Олексій Міллер заявляв, що капіталізація компанії може досягти показників Apple та інших “блакитних фішок” — найбільш ліквідних та надійних світових компаній. Але спостерігається абсолютно протилежна тенденція, про що говорять фінансові показники “Газпрому”: зменшення прибутковості, скорочення капіталізації.

“Наразі акції “Газпрому” постійно падають у ціні, стають нікому не цікавими, і акціонери хочуть “скинути” ці акції, але вони в принципі нікому не потрібні. Це результат політики російського уряду, Кремля стосовно “Газпрому”, — констатує директор енергетичних програм Центру Разумкова.

За його словами, використання газу як політичного інструменту в Європі було глобальною грою СРСР, а потім Російської Федерації, яка мала на меті прив’язати Західну Європу і таким чином зменшити її залежність від Сполучених Штатів.

“Ця політика закінчилася крахом, бо європейський ринок втрачено. Український ринок також повністю втрачено. Нікого не заморозили. У принципі, відбулося нормальне, спокійне заміщення російського газу з використанням насамперед зрідженого природного газу зі Сполучених Штатів Америки, Норвегії, Катару та інших країн Перської затоки. Крім того, Європейський Союз зараз дуже потужно розвиває відновлювані джерела енергії, скорочує енергоспоживання у технологіях, запроваджує енергоощадження. Тому “Газпром” від своєї політики нічого не виграв, лише програв. Це ще раз наголошує, наскільки небезпечно для будь-якої компанії бути інструментом у руках політики. І, зрештою, це для бізнесу закінчується дуже сумно. “Газпром” цьому є дуже добрим прикладом”, — резюмував Володимир Омельченко.

Читайте також: Наступного року долю “Газпрому” може повторити і “Роснефть”, — Савченко

Раніше повідомлялося, що виторг “Газпрому” від експорту газу в 2023 році може скоротитися на 70%. Таким чином Росія може втратити дві третини доходів. Про це свідчать розрахунки Reuters, засновані на даних про сплату експортного мита до бюджету РФ. Аналітики стверджують, що експорт “Газпрому” в дальнє закордоння знизиться зі 100 до 68 млрд кубометрів. Прогнози щодо виторгу теж невтішні.

Прямий ефір