Олімпіада-2024 у Парижі опинилася у центрі скандалу. Україна закликає країни світу не допустити того, щоб у спортивному заході брали участь Росія як країна-агресор та Білорусь як країна, яка їй допомагає. Бойкот підтримали 109 із 112 членів Генасамблеї, яка зібралася на позачергове засідання 3 лютого.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не відкидає, що спортсмени обох країн можуть брати участь в Олімпіаді під нейтральними прапорами. Спочатку для участі в Олімпіаді-2024 російським та білоруським спортсменам МОК висунув лише дві умови: не висловлюватися на підтримку війни проти України та не використовувати допінг.
Це також обурило українських спортсменів та чиновників і їхніх колег із інших країн. Проте президент МОК Томас Бах заявив, що поки що остаточне рішення про те, чи братимуть участь спортсмени з Білорусі та Росії в Олімпіаді-2024 у Парижі, не прийнято. Згідно з останніми заявами МОК, Томас Бах найближчим часом не планує відвідати Україну, на чому наполягає Київ, адже саме так можна ще раз донести до організаторів Олімпіади всю суть трагедії українського народу.
Про можливі результати в ефірі телеканалу FREEДОМ висловилися:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи;
- Богдан Ференс, кандидат політичних наук, засновник “Соціал-демократичної платформи”;
- Стелла Захарова, олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики;
- Олег Верняєв, олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики;
- Сергій Стаховський, український тенісист, володар чотирьох титулів АТР у одиночному розряді та чотирьох титулів ATP у парному розряді;
Михайло Подоляк: Спорт невід’ємний від політики
— Росія дуже часто є ключовим спонсором спортивних змагань у світі. Свого часу “Газпром” був ключовим спонсором УЄФА в інших міжнародних федераціях. Росія вміє добре залицятися до спортивних функціонерів, які, на жаль, дуже мало розуміють, що таке мораль. Для них дуже важливо, щоб їх пестили та плекали, і дозволяли приїжджати до країн. Вони посміхатимуться і отримуватимуть якісь бенефіти.
Багато російських спортсменів є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Те, що вони в рамках спорту займаються просуванням концепції Росії на зовнішніх ринках, це інше питання. Але вони військовозобов’язані. Тобто військовозобов’язані приїжджають до тебе і кажуть: “Дивіться, ми там трішки ріжемо людей, ми там трошки вбиваємо. Ось тут ми з прапором нейтральним, але насправді ми на своїх майках писатимемо, що ми — Росія і маємо право вбивати людей”.
Україна та партнери будуть говорити про можливість перейти до дієвих заходів щодо Міжнародного олімпійського комітету. А дієвий захід, як я розумію, — це відмова інших спонсорів. Ну, тобто їм має стати соромно стояти поряд із російськими грошима. І друге — бойкот, щоб показати, що немає жодного спорту поза політикою.
Я розумію, що глобальна політика часто відрізняється короткою пам’яттю. Але згадаймо допінгові розслідування. Чому російські спортсмени давно під нейтральним прапором? Це не тільки пов’язане з експансією 2008 та 2014 років. Їм же заборонили пряму участь, бо вони завжди злодійським шляхом здобували медалі. Тобто вони завжди винищували головний спортивний принцип змагання. З іншого боку, вони політично використовують цю трибуну для пропагування війни.
Тарас Загородній: Стара Європа все ще хоче дружби з РФ
— Лобістом цієї історії є Франція, де проходитиме Олімпіада. Це ще раз говорить про те, що стара Європа завжди зберігатиме якісь сентименти до Росії і намагатиметься через нашу голову і на крові українських воїнів побудувати свої особливі відносини з Росією.
Спортсмени — це теж м’яка сила для Росії, як “Російські будинки” по всій Європі, як Руська православна церква, яка відкрито фактично підтримує агресію проти України.
Франція ще за радянських часів була досить проросійською країною. І Франції теж не подобається, що з’являється новий гравець — Україна. І так просто вести справи вже не вдасться. Доведеться узгоджувати дуже багато речей, насамперед із Києвом та з українським народом. Франція була побудована на особливій думці і була посередником між Радянським Союзом та США, одержуючи при цьому добрі гешефти від торгівлі з Радянським Союзом. Але зараз цей час закінчується і це французам не дуже подобається.
Богдан Ференс: Спорт в Олімпіаді чомусь досі не головне
— Ми зі свого боку максимально використовуємо інструменти комунікації на різних рівнях, щоб аргументувати, чому все ж таки спорт є частиною однозначної пропаганди РФ і частиною формування того іміджу, який Росія несе в глобальному контексті. Це агресивна країна, яка хоче насаджувати своє бачення побудови загальнолюдських та загальнодержавних відносин.
Філософія Олімпійських ігор полягала якраз у тому, щоб країни співіснували мирним шляхом і змагалися безпосередньо лише у спорті, а не у кількості озброєнь та в агресії. Але реалії сьогоднішнього світу підказують нам, що, на жаль, ми ще не дійшли тієї форми співіснування, де спорт є ключовим змагальним елементом.
Стелла Захарова: Один лише бойкот — не вихід
— Ми і вся світова спільнота не маємо права дати можливість виступати на Олімпійських іграх російським та білоруським спортсменам.
А де наші чиновники спорту? Такі, як Сергій Назарович Бубка, який представляє Міжнародний олімпійський комітет. Де решта чиновників спорту, які сьогодні мають зайняти свою жорстоку позицію? Можна сказати, вони сьогодні навіть підставляють президента країни Зеленського, бо я підтримую його та його команду, яка бореться та вживає максимальних зусиль для того, щоб не допустити спортсменів країн-агресорів до Олімпійських ігор.
Недостатньо висловлювати позицію. Потрібно прикладати максимальні важелі впливу для того, щоб цього не допустити. Вони провели дуже недосконалу роботу сьогодні з Бахом, який приїжджав та бачив усе на власні очі. Це недопустимо. І тоді мусять спортсмени виходити на мітинги. Ми маємо об’єднатися.
Має бути і дипломатична робота. Але якщо ми вийдемо і скажемо про те, що ми бойкотуватимемо Олімпійські ігри, ми покажемо свою слабкість. Тому що ми дамо можливість росіянам сьогодні комфортно почуватися і показати те, що вони сильніші, ніж наша країна і сильніші, ніж вся світова спільнота, яка сьогодні бореться і не хоче допустити цього.
Ми готуємось, ми маємо виступати, з піднятою головою винести наш український прапор. Ми сильна, мужня нація, тож наші спортсмени готуються. Їм дуже багато країн допомагають у навчально-тренувальних зборах безкоштовно та забезпечують повністю всім необхідним для підготовки до Олімпійських ігор.
Олег Верняєв: МОК висунув розмиті умови для білорусів та росіян
— Усі знають, що для Путіна важлива спортивна арена. Потрібно просто прибрати його зі спортивного світу. І хай створюють, як вони казали, свої Олімпійські ігри для Білорусі. Хто їх підтримає? Північна Корея, Африка…
Мабуть, корупція не спить. Хтось дуже хоче, щоби Росію допустили. Над цим працюють. І, мабуть, цим людям взагалі байдуже, що відбувається у світі. Було заявлено про умови виступу під нейтральним прапором. Серед них не повинно бути спортсменів, які активно підтримують війну. Скажіть, а те, що ходиш на параді 9 травня Червоною площею, їздиш до окупованого Криму, зустрічаєш дітей із Донецька — це активна підтримка чи ні?
Я сьогодні бачив, як російські військові дякують олімпійській збірній за підтримку в купівлі дронів. Тобто, вони купують дрон для того, щоб наводити артилерію на українських мирних жителів, на військових. Незрозуміло, як у Міжнародному олімпійському комітеті це все оцінять.
Сергій Стаховський: Бойкот похитне авторитет найпотужнішої спортивної організації
— У Росії та Білорусі спорт є прямим інструментом політичного впливу на середовище своєї держави. І в тому числі на міжнародній арені дуже важливо показувати та доводити світові, що вони дуже круті, виграють багато медалей, беруть участь скрізь. А потім виходить, що вони беруть участь під допінгом, і виходять скандали.
Якщо Україні вдасться зробити коаліцію з кількох десятків країн Європи та світу, які будуть готові на цей досить серйозний крок. І якщо все ж таки Росія і Білорусь виступатимуть під нейтральним прапором, то ми побачимо, як найпотужніша олімпійська організація у світі буквально розсиплеться через бойкот. Нагадаю, вони також мають свої контракти, певні домовленості, які мають фінансуватись.
Читайте також: Жорсткий бойкот, ультиматум і тиск на МОК: перспективи допуску спортсменів із РФ і Білорусі на Олімпіаду-2024 обговорили експерти