Жорсткий бойкот, ультиматум і тиск на МОК: перспективи допуску спортсменів із РФ і Білорусі на Олімпіаду-2024 обговорили експерти

Ілюстративне фото: olympics.com

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) допускає участь в Олімпійських іграх у Парижі спортсменів із Російської Федерації та Білорусі.

Для участі в Олімпіаді-2024 російським і білоруським спортсменами МОК висунув лише дві умови: не висловлюватися на підтримку війни проти України і не використовувати допінг.

У разі допуску представників РФ і Білорусі на Олімпійські ігри, вони виступатимуть під нейтральними прапорами без виконання гімну і використання національної символіки. При цьому, російські та білоруські чиновники не отримають запрошень і акредитації на міжнародні змагання та зустрічі.

Скандальне рішення МОК

Про можливість участі спортсменів із Росії та Білорусі в Олімпіаді-2024 у МОК заявили 25 січня. В організації зазначають, що “уряди не повинні вирішувати, які спортсмени можуть брати участь у яких змаганнях, а які ні”.

“Жоден спортсмен не повинен бути позбавлений права брати участь у змаганнях тільки через його паспорт”, — ідеться в заяві.

У МОК уточнили, що право на участь в Іграх можуть надати тільки тим спортсменам, які не підтримали війну в Україні та не виступали проти миротворчої місії МОК, а також тим, які повністю дотримуються Всесвітнього антидопінгового кодексу та всіх відповідних антидопінгових правил і положень.

Водночас за інформацією МОК, санкції проти Росії та Білорусі, що стосуються спорту, залишаються чинними. Зокрема, на території обох країн заборонено проводити міжнародні змагання.

Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах підтримав заяву МОК і виступив проти відсторонення російських і білоруських спортсменів від Олімпійських ігор 2024 року в Парижі. Як повідомляє Spiegel,, про це глава МОК заявив у кулуарах чемпіонату світу з санного спорту в німецькому містечку Обергоф.

За слова Баха, виключення спортсменів через їхнє громадянство “не відповідає цінностям і місії Олімпійської хартії”.

“Можливо, російські та білоруські спортсмени могли б виступати під нейтральним прапором. Місія Міжнародного олімпійського комітету — об’єднати всіх спортсменів з усього світу, це особливий символ Олімпіади”, — заявив Томас Бах.

Після заяви керівництва МОК Олімпійський комітет Азії офіційно запросив спортсменів із Росії та Білорусі взяти участь в Азіатських іграх.

“Олімпійський комітет Азії приєднується до Олімпійського руху в підтримці заяви Виконкому МОК про солідарність з Україною, санкції проти Росії та Білорусі та статус спортсменів із цих країн. OCA вірить в об’єднавчу силу спорту і в те, що всі спортсмени, незалежно від їхньої національності або паспорта, повинні мати можливість брати участь у спортивних змаганнях. OCA пропонує надати російським і білоруським спортсменам, які відповідають вимогам, можливість брати участь у змаганнях в Азії, включно з Азійськими іграми”, — йдеться на сайті організації.

Виконувач обов’язків президента ОСА Рандхір Сінгх зазначив, що спеціальна система квот, яку розробляє МОК, дасть змогу спортсменам із РФ і Білорусі кваліфікуватися на Олімпійські ігри-2024 через азійські змагання.

“Ідея полягає в тому, щоб дати можливість спортсменам взяти участь і не пропустити Олімпійські ігри в Парижі. Спорт — не місце для політики. Спорт — для спортсменів, він за любов, дружбу і братерство. Спортивні люди — одна сім’я. Виходячи з цього, ми їх підтримуємо”, — цитує слова Сінгха видання The Indian Express.

Реакція на заяву МОК в Україні та світі

Попереднє рішення Міжнародного олімпійського комітету про можливу участь спортсменів із Росії та Білорусі в Олімпійських іграх у Франції викликало негативну реакцію в керівництві України. Президент України Володимир Зеленський заявив, що ні про яку нейтральність не може бути й мови після 11 місяців повномасштабної війни, а будь-який нейтральний прапор російських спортсменів заплямований кров’ю українців.

“Не можна не бути розчарованим заявами чинного глави Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха. Я неодноразово з ним говорив і так і не почув, як він збирається захищати спорт від пропаганди війни, якщо поверне російських спортсменів у міжнародні змагання. Не буває нейтральності, коли йде така війна, і ми знаємо, як часто тиранії пробують використовувати спорт заради своїх ідеологічних інтересів”, — акцентував Володимир Зеленський.

Глава держави опублікував на своїй сторінці у Facebook фото українських спортсменів, які тренуються в зруйнованих приміщеннях.

“Олімпійські принципи та війна — фундаментально протилежні один одному. Росія повинна зупинити агресію і терор, і тільки після цього можна буде говорити про російську участь у контексті олімпійського руху”, — прокоментував Володимир Зеленський.

Зі свого боку, радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк наголосив у Twitter, що МОК “пропонує світу пропагувати насильство, масові вбивства, руйнування”.

“Спорт не існує поза політикою — спорт її популяризує. Таким чином, МОК пропагує антигуманну політику Росії”, — написав Михайло Подоляк.

Читайте також: Олімпійський рух і держави-терористи не повинні перетинатися — звернення Зеленського наприкінці 340-го дня війни

Як зазначив у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, більша частина російських олімпійців входять до Центрального спортивного клубу російської армії (ЦСКА).

“Росія завоювала 71 медаль на Олімпіаді в Токіо. 45 із них завоювали спортсмени, які також є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і мародерствує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань”, — написав глава МЗС.

На заяву Міжнародного олімпійського комітету відреагували також у низці країн. Так, позицію МОК засудив Спортивний підкомітет комісії з питань освіти, культури і науки латвійського Сейму.

Парламентарії написали лист до Олімпійського, Паралімпійського комітетів Латвії, Ради спортивних федерацій та Асоціації командних спортивних ігор Латвії, в якому піддали критиці заяву МОК.

“Дозвіл російським і білоруським спортсменам брати участь у міжнародних змаганнях є підтримкою триваючої війни в Україні та злочинів Росії, прихованих за завісою нейтралітету”, — йдеться в листі.

Зі свого боку, міністр спорту Польщі Каміль Бортнічук заявив, що його країна не може допустити участі російських і білоруських спортсменів в Олімпійських іграх у Франції. За його словами, Польща та інші країни можуть висунути ультиматум МОК у разі допуску на Олімпіаду-2024 спортсменів із РФ і Білорусі, передає “Польське радіо”.

“Ми вживаємо низку заходів на міжнародній арені, йдеться тут про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Основний тягар у цьому питанні лежить на Польщі та Великій Британії. Такий сценарій (ультиматум — ред.) є цілком реальним, однак я б не хотів, щоб Польща була єдиною країною, яка ставитиме такий ультиматум. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможлива”, — сказав міністр.


Чи може Міжнародний олімпійський комітет допустити російських і білоруських спортсменів до Олімпійських ігор і міжнародних змагань? Чим керується керівництво МОК, допускаючи участь представників РФ і Білорусі на Олімпіаді в Парижі? Як відреагує Україна та інші країни, якщо російським і білоруським спортсменам все-таки дозволять виступати на Олімпійських іграх у Франції? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ розглянули:

  • віцепрезидент Національного олімпійського комітету України Олексій Дніпров;
  • міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт;
  • спортивний журналіст, редактор телеканала “Дом” Євген Зінченко;
  • народний депутат України, олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби Жан Беленюк;
  • політолог Володимир Фесенко.

Олексій Дніпров: Тих, хто підтримує вбивць і терористів, не можна допускати до світового спорту

— Офіційна позиція України, Національного олімпійського комітету (НОК) полягає в тому, що на сьогодні немає жодних аргументів і підстав для того, щоб представників Росії та Білорусі повертати на офіційні спортивні змагання. Більшість із цих спортсменів є складовою частиною репресивної машини РФ і Білорусі, громадяни яких воюють в Україні.

Більшість спортсменів із цих країн активно підтримують війну, і навіть виступають публічно із закликами вбивати українців. Це зафіксовані факти, і їх, на жаль, чимало. Є також офіційна петиція, яка була опублікована ще на початку повномасштабного вторгнення, де майже представники майже всіх видів спорту підписалися за те, що вони підтримують дії влади Росії.

Тому однозначно жодних підстав для повернення вбивць, я б так сказав, які закликають вбивати людей, немає.

Ба більше, Росія тричі вже в історії за останні кілька десятиліть порушувала олімпійське перемир’я. У 2008 році, коли вона вторглася в Грузію, у 2014-му, коли було вторгнення в Крим. І, на жаль, у лютому минулого року, коли закінчувалися зимові Олімпійські ігри і починалися зимові Паралімпійські ігри в Пекіні.

Тому навіть з юридичної точки зору така країна не має права брати участь у змаганнях під егідою Міжнародного олімпійського комітету.

Заява МОК, зроблена 25 січня цього року, не є остаточним рішенням. Найімовірніше, вони підготували її після розмови нашого президента з лідером Франції Емануелем Макроном, у якій Володимир Зеленський попросив не відкривати вікно можливостей для російських спортсменів на Олімпіаді у Франції.

У МОК підносять цю заяву як прийняту всією світовою спортивною спільнотою. Насправді це, звичайно ж, абсолютна брехня. Щонайменше, наша країна цього не підтримує. Я знаю й інші країни. Учора була заява генерального секретаря Олімпійського комітету Фінляндії про те, що ще рано ухвалювати такі рішення. А також була заява Олімпійського комітету Данії, в якій сказали, що це не вчасно, і взагалі не варто це обговорювати.

Тому ще раз хочу наголосити, що це не є якоюсь компромісною думкою спортивної спільноти. Я впевнений, що багато інших країн зараз так само виступатимуть [проти], вони дуже були здивовані цією заявою.

МОК наступного тижня проведе Генеральну асамблею і проведе нараду з усіма національними і спортивними федераціями олімпійських видів спорту, щоб ми всі виступили єдиним фронтом.

І крім цього, президент України вчора заявив, що звернення від його імені направлено до провідних міжнародних федерацій таких видів спорту, як легка атлетика, водні види спорту, біатлон, які мають величезний вплив на МОК і на проведення безпосередньо Олімпіади. Нам дуже важлива їхня думка, і я впевнений, що там також не всі підтримують це попереднє рішення Міжнародного олімпійського комітету.

Наше завдання — не допустити остаточного рішення, яке розглядатимуть на Виконавчому комітеті МОКу в середині лютого цього року.

Потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб довести всьому світові про хибність думки керівництва МОК про повернення російських і білоруських спортсменів. Крім того, ми будемо збирати юридичну базу. Ми не можемо допускати людей, які підтримують війну, тероризм, убивства і руйнування спортивної інфраструктури, зокрема, до світового спорту. Тому робота ведеться. Сподіваємося, що результат буде.

Вадим Гутцайт: Керівництво МОК живе в якомусь іншому світі

— Остаточного рішення про повернення росіян [на Олімпійські ігри] під нейтральним прапором за умови виконання тих умов, прописаних у МОК, ще немає. Наскільки я зрозумів, це буде ухвалено на найближчому виконкомі Міжнародного олімпійського комітету, який відбуватиметься в лютому.

Що ми робимо? Ми робимо те, що ми робили з першого дня початку війни, і в нас є тільки дипломатична робота. Я брав участь у саміті МОК тиждень тому, коли президент Бах 40 хвилин розповідав, скільки було зроблено для українських спортсменів [у плані] підготовки, допомоги тощо.

Попри це, як уже озвучили раніше в МОК, “паспорт росіянина — це не означає, що його не потрібно допускати на спортивні змагання, що потрібно подумати, як їх допускати [на Олімпіаду]”. Вони нібито почали консультації, і вже багато інших країн висловлювалися на підтримку президента МОК, що потрібно допускати їх (росіян, — ред.) під нейтральним прапором.

Я розповів з приводу того, що коли вбивають наших спортсменів, коли їм немає місця для тренувань — на сьогодні вже розбито ракетами і бомбами 320 спортивних об’єктів в Україні та 220 спортсменів, тренерів, і всіх, хто був у спортивній галузі, вже вбито, — то як в цей самий час можна говорити, що якщо в спортсменів РФ російські паспорти, то їх потрібно допускати.

І ще до того ж президент Національного олімпійського комітету Росії Поздняков виступив з тим, що для них буде велика честь воювати на цій війні проти українців. І водночас ми хочемо допускати росіян. Тому це якийсь інший світ, інше життя, наче це якийсь сюрреалізм, наче дивишся фільм чи мультфільм якийсь. Тому що в реальному житті це не можна зрозуміти.

Вони порушили Хартію Міжнародного олімпійського комітету, що спорт об’єднує: у 2008 році — початок війни (напад на Грузію, — ред.), у 2014 році – початок війни. І коли почалися Паралімпійські ігри, було вторгнення в нашу країну.

Тому було проведено виконком Олімпійського комітету, і ми написали листи до всіх національних комітетів усіх країн, до всіх міжнародних федерацій. Ми написали президенту МОК, що не приймаємо цю ситуацію, і будемо продовжувати боротися для того, щоб ми не бачили росіян і білорусів на всіх спортивних змаганнях, включно з Олімпійськими іграми.

Як наші команди будуть приїжджати на змагання і бачити, як там стоїть російська команда під нейтральним прапором і виступає? І все одно хтось буде вигукувати: “Росія вперед, Росія! Давай!”.

І знову ж таки, МОК сказав про тих, хто не приймають, хто не підтримують [війну]. А які будуть критерії підтримки, як це можна буде довести, підтримує він чи не підтримує? Я ще розумію, що буде якась декларація, в якій він розписується, що не підтримує війну з Україною. Ну, ви ж розумієте, що жоден спортсмен із Росії не підпише.

Якщо виходити з того, брати чи не брати участь (Україні в Олімпіаді, — ред.), то це буде комплексне рішення, тому що я не можу на себе взяти це рішення одноосібно, і не маю права. Це буде компромісне рішення: чи будемо ми брати участь в Олімпійських іграх, чи будемо бойкотувати?

Жан Беленюк: Я не бачу причин повертати російських спортсменів у міжнародний спорт

— Чесно кажучи, я не очікував такого підходу. Я думаю, що в будь-якому разі потрібно реагувати. Насамперед — це кропітка робота безпосередньо в Міжнародному олімпійському комітеті з усіма делегатами, які братимуть участь у голосуваннях за допуск російських спортсменів на міжнародні змагання. Тобто подовжувати чи не подовжувати рекомендацію про відсторонення, яка була проголосована 28 лютого, одразу після повномасштабного масштабного вторгнення росіян у нашу країну.

Тенденція виглядає таким чином, що представники МОК не збираються ці рекомендації продовжувати. Для нас це не дуже добре, потрібно реагувати. У нас є ще як мінімум місяць для того, щоб поборотися.

З 24 лютого минулого року ситуація в нашій країні абсолютно ніяким чином не змінилася. Росіяни як вбивали наших людей, так і продовжують робити в ще більш агресивних формах, тероризувати цивільне населення авіаударами. Тому причин для того, щоб нібито повертати російських спортсменів у міжнародний спорт, я особисто не бачу абсолютно жодних.

Це залежатиме насамперед від того, якою буде позиція Міжнародного олімпійського комітету. Рік тому вона була чітка: вони рекомендували відсторонити представників Росії та Білорусі від міжнародного спорту, до чого дослухалася переважна більшість усіх міжнародних федерацій.

Відповідно, ми практично ніде їх не бачили протягом цілого року. Якщо зараз ситуація зміниться, то це буде вагома причина переглянути всім міжнародним спортивним федераціям свою політику щодо допуску або недопуску російських спортсменів на міжнародні змагання.

З огляду на лобі та позицію росіян у різних міжнародних федераціях, я впевнений, що левову частку представників цих країн усе-таки допускатимуть для участі у своїх змаганнях. Відповідно, вони матимуть можливість узяти участь у відбірковому етапі, завоювавши ліцензії на участь в Олімпійських іграх у Парижі. Я в цьому не бачу жодних для них проблем.

Росія використовує спорт як інструмент пропаганди, позиціонуючи себе як найсильніших, найшвидших, найуспішніших спортсменів, і вибудовуючи певну пропагандистську історію на цьому. І безпосередньо залучаючи до всієї пропаганди цих спортсменів, які постійно оточують Путіна на різних заходах.

Це пропагандистська історія, і вона абсолютно вкладається в канву того, що в нас є економічні санкції щодо цієї держави-терориста.

Я взагалі не розумію, яким чином інші спортсмени можуть ставати на один п’єдестал із представниками держави-терориста. І я не бачив жодного прикладу, коли російські спортсмени публічно заявляли про те, що не підтримують цю війну. Тобто це головна відповідь на питання про їхнє ставлення до цієї війни.

Що стосується декларації, то це все формальності, я навіть приблизно знаю, яким чином вони будуть зроблені. Дадуть листочок із запитанням: чи поважаєте ви принципи, які прописані в Олімпійській хартії? І всі скажуть: “Звичайно ж, так”. І все. Це буде формальність, яка дозволить їм виступати на Олімпійських іграх.

Насправді їхнє ставлення до війни вони вже продемонстрували своїм мовчанням і підтримкою дій вищого політичного керівництва їхньої країни.

Відповідно, коли президент НОК Росії говорить про те, що він пишається представниками російського спорту, які долучилися до “спеціальної військової операції”, про що ми можемо говорити в такому разі? Ми розуміємо, що політичне керівництво повністю використовує їх.

Євген Зінченко: Олімпійська хартія має значення тільки в умовах миру

— Міжнародний олімпійський комітет базується на хартії, де вказані основні принципи олімпійського руху. І цими принципами в певних питаннях можна маніпулювати, що зараз і відбувається.

Ніхто не звертає увагу на ситуацію, яка склалася. Світ ввергнутий у дуже серйозне протистояння, у війну, де Російська Федерація як агресор виступає проти України та не гребує жодними засобами, ні політичною силою, ні військовою, щоб знищувати нашу країну. Ніхто не звертає уваги на це.

Звертають увагу тільки на красиві слова в Олімпійській хартії. Але там зазначено, що, перш за все, має бути мир, і тоді мають значення олімпійські закони та основи Олімпійської хартії.

Величезна кількість [людей] підтримує ситуацію, коли неможливо допускати представників країни-агресора на Олімпійські ігри, які пропагують мир. Як можна пропагувати мир, якщо там будуть присутні люди, які так чи інакше пропагують війну?

Я згоден абсолютно з усіма, хто висловлюється з цього приводу. Не буває ніякого спорту поза політикою, не буває. Спорт — це вітрина політики, особливо щодо того, що завжди робила і буде робити Російська Федерація.

Як має реагувати представник НОК, його президент, коли таке відбувається, коли так лицемірно поводиться керівний орган Міжнародного олімпійського руху? Говорять про якісь можливості допуску. До речі, там же нічого не визначено насправді, як це буде. Там тільки сказано, що будуть критерії, і МОК буде відбирати. Що це за критерії, і як будуть відбирати?

Як можна змагатися поруч зі спортсменами, які мовчать, які насправді абсолютно байдужі. А байдужість у цій ситуації — це ось та сама нейтральність. Кому вона потрібна, як вона допомагає, що вона взагалі символізує?

Володимир Фесенко: Спортивний бойкот для Путіна болючіший, ніж економічні санкції

— На жаль, Міжнародний олімпійський комітет уже не вперше не робить правильних висновків з історії. У 1936 році було проведення Олімпіади в Берліні, у столиці фашистської Німеччини. Тоді ще Німеччина не почала агресивних війн проти своїх сусідів, але фашистський режим уже був. Уже будувалися перші концтабори, уже були репресовані. Уже були єврейські погроми й вже починався Голокост.

Те, що тоді погодилися [на проведення Олімпіади в Берліні], це, на жаль, пропагандистськи зіграло на користь Гітлера і якоюсь мірою затуманило очі і свідомість західних політиків.

І були ситуації, коли міжнародне співтовариство дуже різко реагувало на факт війни та закликало до бойкоту Олімпіади, зокрема, в Москві 1980 року. Радянський Союз тоді почав війну в Афганістані, це викликало дуже різку реакцію якраз демократичних країн, і вони заявили про бойкот цієї Олімпіади.

Тоді Міжнародний олімпійський комітет не дослухався, і це ледь не розкололо олімпійський рух. Бо потім уже СРСР відповів бойкотом Олімпіади в Лос-Анджелесі, що жодним чином не вплинуло на її статус і рівень, бо фактично тільки Радянський Союз бойкотував і найближчі союзники.

У Міжнародному олімпійському комітеті, з одного боку, намагаються дотриматися нейтралітету. Хоча ми бачимо, що позиція нейтралітету в нинішній війні працює на користь агресора. Вони кажуть, що не допускатимуть до Олімпійських ігор тих російських і білоруських спортсменів, які підтримують війну.

Але важливий бойкот, жорсткий бойкот — це теж форма санкцій і тиску на Росію. До речі, російські джерела говорять про те, що для Путіна якраз спортивний бойкот навіть болючіший, ніж бойкот у вигляді персональних політичних санкцій проти різних російських чиновників і політиків. Так що, цей спортивний підхід дуже важливий.

Зараз важливо узгодити консолідовану позицію разом із нашими партнерами. Уже відомо, що низка європейських лідерів і спортивних функціонерів підтримують ідею про неприпустимість участі в паризькій Олімпіаді спортсменів Росії та Білорусі. Отже, треба створювати таку коаліцію, яка б змусила МОК переглянути це.

У Європі це зробити легше, але в будь-якому разі необхідна масштабна, дуже активна міжнародна кампанія. Тобто така сама коаліція, як “Рамштайн” з підтримки зброєю Україні, як коаліція з економічної підтримки Україні. Ось має бути коаліція у сфері спорту.

Бойкот російського і білоруського спорту має стати покаранням цих двох країн за агресивну війну проти України.

Читайте також: Дипломатичний спортивний фронт України: про недопуск спортсменів РФ і Білорусі на світові змагання говоримо з міністром Гутцайтом

Прямий ефір