В Ірані обрали нового президента: майбутнє країни оцінив Подоляк

Масуд Пезешкіан. Фото: gettyimages.com

На президентських виборах в Ірані переміг Масуд Пезешкіан, який обіцяє відкрити країну для світу, виступає за діалог із Заходом, обіцяє домогтися скасування санкцій. Але навіть за такого президента на даному етапі від сучасного Ірану навряд чи можна очікувати значних змін. Таку думку сьогодні, 6 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

“Іран — інший тип держави. Іран може існувати тільки в умовах постійної конфронтації. Для них є ворог, з яким вони завжди будуть боротися. Це точно так само, як Росія. Це держави одного типу. Для утримання, скажімо так, контролю над територією Ірану необхідно проводити жорстку внутрішню політику, позбавляючи людей можливості мати конкурентну політику, вільні засоби масової інформації. Внутрішній ринок повністю схожий на російський”, — сказав Подоляк.

Для утримання влади нинішнім правителям Ірану вкрай важливо мати зовнішнього ворога, з яким країна постійно веде війну — інколи напряму, інколи через “Хезболлу”, ХАМАС, через проксі-освіти.

“Основним ворогом на Близькому Сході Іран вважає, безумовно, Ізраїль. Але є й арабські монархії, саудити. Без наявності ворога вони не зможуть контролювати власний внутрішній простір. І тому Іран завжди буде максимально експансіоністською країною з украй вираженим потенціалом агресії, зі схильністю до тероризму”, — зауважив радник глави ОПУ.

На підставі передвиборчих заяв багато хто називає Масуда Пезешкіана ліберальним політиком. Подоляк не згоден із цією думкою.

“Для мене загадка, коли кандидата, який виграв президентські вибори, називають лібералом. В Ірані лібералів на сьогодні немає. Вони, можливо, з’являться, коли там буде проведена революція, і ми бачимо її зачатки, але репресії в Ірані надзвичайно високої інтенсивності. Сьогодні президент Ірану не має повноважень, щоб можна було з ним про щось домовлятися. З 1989 року всі повноваження перебувають у [вищого керівника Ірану] Алі Хаменеї, у “Корпусу вартових ісламської революції” (КВІР). І, безумовно, жоден президент не зможе, по-перше, змінити внутрішню і зовнішню політику. По-друге, прийти до того, щоб скасували санкції, зупинити ядерні програми Ірану, скоротити агресивні прояви щодо Ізраїлю”, — пояснив радник глави ОПУ.

https://www.youtube.com/watch?v=JX9UKe8V1cY

Читайте також: Трансформація Ірану від оплоту стабільності до “осі зла”: інтерв’ю зі сходознавцем Михайлом Крутіхіним

Нагадаємо, 5 липня в Ірані у другому турі президентських виборів переміг Масуд Пазешкіан, набравши 53% голосів. Раніше він обіймав посаду міністра охорони здоров’я. Пазешкіан є прихильником реформ і пообіцяв працювати над зняттям західних санкцій і налагодженням економіки країни.

Вибори в Ірані відбулися у зв’язку з нещодавньою загибеллю в авіакатастрофі президента Ібрагіма Раїсі.

Водночас справжнім главою держави є не президент, а вищий керівник Ірану. Цю посаду зараз обіймає Алі Хаменеї.

Читайте також: Іран без Раїсі: що зміниться в країні та на карті світу — оцінки експертів

Прямий ефір