Українські атомні електростанції мають працювати під повним суверенним контролем Києва і під наглядом Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ). Про це йдеться у спільному комюніке, яке 16 червня, підписали учасники Глобального саміту миру у Швейцарії.
Ядерний шантаж і провокації РФ на ЗАЕС
Радіаційна та ядерна безпека — перший пункт формули миру президента України Володимира Зеленського. Росія зобов’язана припинити ядерний шантаж, дотримуватися міжнародних правил використання ядерної енергії, надати можливість таким організаціям, як МАГАТЕ, вести належний контроль. Українські атомні станції мають працювати під повним контролем України, а російські війська — залишити територію Запорізької АЕС. Це основні вимоги Києва.
“Нас завжди турбувала дипломатія, але Путін відкинув дипломатичне рішення, почавши повномасштабну війну і віддавши перевагу спробі геноциду українців замість діалогу з Україною. Це був його вибір. І світу справді потрібна єдність, щоб подолати цю величезну проблему, великі зусилля необхідні від країн на всіх континентах”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.
В опублікованому спільному комюніке учасників Саміту у Швейцарії декларується, що будь-яка погроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є неприпустимим.
“Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок повинно бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися і не загрожувати навколишньому середовищу. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, повинні працювати безпечно і під повним суверенним контролем України, відповідно до принципів МАГАТЕ і під її наглядом”, — йдеться в тексті підписаного документа.
У перший день повномасштабної війни, розв’язаної Кремлем, російським військам вдалося захопити Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС). У заручниках опинилися понад 200 осіб — співробітники підприємства, цивільні особи та службовці Нацгвардії. За трохи більше ніж місяць окупації, за повідомленнями керівництва ЧАЕС, російські військові вбили дев’ятьох співробітників станції, п’ятьох узяли в полон, вкрали та знищили техніку на суму близько 135 млн дол. 2,5 млрд гривень — сума збитків через окупацію Зони відчуження, стверджують у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Якщо Київську область, де розташована ЧАЕС, українські Збройні сили деокупували ще на початку квітня 2022 року, то Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) досі, з початку березня 2022-го, — під контролем загарбників.
“Таких прецедентів не було ще в історії людства, коли одна країна конвенцій Агентства з атомної енергії окуповує атомну електростанцію іншої незалежної країни, яка також є країною міжнародних конвенцій у сфері ядерної та радіаційної безпеки”, — зазначив голова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021 рр.) Григорій Плачков.
Російські провокаційні обстріли території найбільшої в Європі атомної електростанції, підрив російськими окупантами Каховської ГЕС, викрадення, знущання та тиск на персонал — “Енергоатом” кваліфікував дії Москви як ядерний тероризм. Міжнародна організація Greenpeace проводить власне розслідування дій російських військових на Запорізькій АЕС.
Згідно зі звітами аналітиків, одна з головних проблем станції — порушення в енергопостачанні шести реакторів і життєво важливої функції водяного охолодження. Крім того, згідно з останніми заявами, “Росатом” планує перезапустити роботу АЕС, що в умовах бойових дій, нестачі кваліфікованих кадрів і зупинки реакторів може стати фатальною помилкою. І навіть присутня на окупованому підприємстві команда МАГАТЕ все ще не має доступу до деяких важливих для ядерної безпеки ділянок станції.
“Головне побоювання пов’язане з тим, що є інформація, що російські військові бездумно використовують приміщення ЗАЕС для зберігання бойової техніки, і в тому числі для зберігання боєприпасів. Не дай боже, щось там станеться, це буде дуже серйозна проблема. Але хочу підкреслити, що атомні станції спроєктовані таким чином, що серйозна катастрофа, подібна до Чорнобильської, може статися, тільки якщо вибух, руйнування станеться зсередини”, — звернув увагу політичний аналітик, експерт із ракетно-ядерного озброєння Олександр Кочетков.
Ядерний шантаж — улюблений метод Кремля. Якщо риторика Путіна змінюється від прямих погроз розв’язати ядерну війну до заяв про прагнення до миру, то в телестудіях пропагандистів градус дискусій не знижується. Роками балакучі голови в російському телевізорі обіцяють перетворити весь світ на “радіоактивний попіл”.
Не відстає від глави Кремля і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. 21 травня 2024 року розпочався другий етап спільних навчань Росії та Білорусі. Військові відпрацьовують застосування нестратегічної ядерної зброї. Раніше Лукашенко заявив, що Російська Федерація передала його країні “кілька десятків найсучасніших ядерних боєприпасів”.
Перший крок до покарання Росії за ядерний шантаж зробив Конгрес США. Закон, який у середині травня підписав президент Джо Байден, забороняє постачання до Сполучених Штатів низькозбагаченого урану, виробленого у федерації та на російських підприємствах. Таким чином, щороку бюджет агресора втрачатиме близько мільярда доларів прибутку. Експерти впевнені, що найдієвішими були б санкції щодо самого “Росатома”, однак на такий крок поки що не готові ні в ЄС, ні в США.
Думки експертів
Як ухвалені на Саміті миру у Швейцарії рішення про ядерну безпеку можуть реально вплинути на ситуацію із Запорізькою АЕС? Чи буде МАГАТЕ допомагати імплементувати ці рішення? Чим на пункт про ядерну безпеку в Україні може відповісти Росія? Чому не вводять санкції проти “Росатома”? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олег Коріков, головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України;
- Геннадій Рябцев, експерт у галузі енергетики;
- Володимир Борисенко, доктор технічних наук, завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС НАН України;
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник;
- Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
- Петро Олещук, політолог, доктор політичних наук;
- Олександр Левченко, дипломат, посол України в Хорватії, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.).
ОЛЕГ КОРІКОВ: На ЗАЕС порушено всі умови та принципи безпеки
— На Запорізькій атомній електростанції спостерігається дуже нестабільна ситуація, оскільки всі сім стовпів ядерного захисту МАГАТЕ частково або повністю порушені. Росія запустила на територію ЗАЕС військових, допустила розміщення військової техніки, снарядів і зброї.
Росіяни допускали на Запорізьку АЕС і зараз допускають тих, хто не має жодного стосунку до безпечної та надійної експлуатації об’єктів. Боєприпаси, амуніція, танки, там навіть були помічені реактивні системи залпового вогню і був обстріляний корпус повномасштабного тренажера.
Росіяни проводять на ЗАЕС нелегальну модифікацію, безконтрольно втручаються в роботу станції, чим створюють загрози. Кризовий центр, який побудований спеціально для того, щоб звідти керувати в разі аварії або аварійної ситуації на Запорізькій АЕС, зараз виведений з експлуатації та перетворений на гуртожиток для бойовиків. Там знаходиться і штаб військовослужбовців, які взяли під контроль ЗАЕС.
Не виконуються в нормальному обсязі техобслуговування, ремонт обладнання. Немає можливості підвезти потрібні запчастини, тому що атомна станція фактично перебуває в зоні бойових дій. Немає можливості найняти кваліфікований ремонтний персонал для того, щоб виконати ці роботи, або підрядника, тому що це пов’язано з ризиком постраждати внаслідок військових дій.
Запорізька АЕС зараз не має надійного підключення до енергосистеми: чотири з десяти ліній, якими раніше передавалася потужність, а зараз зберігають функціонування тільки дві. І цього, природно, недостатньо. Ситуація вкрай крихка.
Україна не має доступу на майданчик, не має можливості проводити нагляд за тим, що відбувається на станції. Усі без винятку сім основних умов безпеки та п’ять основних принципів безпеки, які генеральний директор МАГАТЕ озвучив — нічого цього зараз не виконано.
ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Бюрократичні організації, такі як МАГАТЕ, не в змозі що-небудь протиставити грубій силі
— За нинішнього керівництва МАГАТЕ навряд чи комюніке Саміту миру до чогось підштовхне, хіба що до висловлення дуже глибокої стурбованості. Розповіді про те, що не потрібно приїжджати на саміт через те, що існує ризик змішання політики та технічних питань з вуст людини, яка все життя займалася політикою і жодного стосунку до енергетики не має, звучить дико.
Це демонструє, що керівництво МАГАТЕ намагається зробити так, щоб усім було добре. МАГАТЕ розуміє, що існує, зокрема завдяки значним пожертвам від “Росатома” та інших союзників Російської Федерації.
Особисті ініціативи та позиції Рафаеля Гроссі (генерального директора МАГАТЕ, — ред.) відіграють важливу роль в ефективності МАГАТЕ. Його не було на саміті не через те, що він намагався чогось уникнути. Його не було, тому що йому все одно, що відбувається на Запорізькій АЕС, в Україні. Для нього головне — утриматися у своєму глибокому кріслі й демонструвати себе на тлі всіляких предметів, пов’язаних із ядерною енергетикою.
Уже було п’ять відповідних заяв із вимогою до Російської Федерації вивести війська з території Запорізької АЕС. Буде шоста. Усі ці бюрократичні організації не в змозі що-небудь протиставити грубій силі.
ВОЛОДИМИР БОРИСЕНКО: На Запорізькій АЕС немає кваліфікованого персоналу
— Більшість блоків Запорізької АЕС — п’ять із шести — перебувають у холодному стані. Один блок окупанти підтримували до березня 2024 року в гарячому стані. Температура палива має технологічно високі параметри. Стан гарячої зупинки загрожує деякими наслідками.
За будь-яких аварійних сценаріїв на ЗАЕС масштабних наслідків не буде. За винятком, якщо по атомній електростанції завдадуть ядерного удару.
На Запорізькій АЕС знаходиться близько 3-3,5 тис. тонн палива. Воно перебуває в досить холодному стані та не становить загрози, яка може суттєво вплинути на перебіг потенційної аварії. Здебільшого на наслідки будь-якої аварії на АЕС впливає стан палива. Особливо, якщо воно перебуває в робочій зоні та активному стані.
Що стосується російських атак дронами на Запорізьку АЕС, то це очевидні провокаційні дії. Найчастіше це відбувається, коли росіяни хочуть відвернути увагу від якихось інших подій. Це елемент гібридної війни.
Для збереження безпеки на Запорізькій АЕС необхідно, щоб вона була під юрисдикцією України. Зараз там відсутній кваліфікований персонал. Завезені туди російські фахівці не мають достатньої кваліфікації. Там інші види палива, інші системи контролю. Для безпеки важливо, щоб Запорізька АЕС обслуговувалася відповідно до українських інструкцій і регламенту.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Путіну доведеться відповісти на ухвалений на Саміті миру документ
— Пункт у комюніке Саміту, який стосується ядерної безпеки та де окремо описана ситуація із Запорізькою АЕС — однозначно вигризає ґрунт з-під ніг Росії в МАГАТЕ. Оскільки РФ весь час намагається довести, що ситуація під контролем і АЕС можна експлуатувати. Кремль намагається легалізувати своє захоплення атомної електростанції. Така об’єднана позиція багатьох країн з питання ядерної безпеки може призвести до початку дискусії в МАГАТЕ щодо дій Росії.
З боку Росії на Запорізькій АЕС жодних дій не відбуватиметься, хоча Путіну треба якось відповісти на ухвалений на Глобальному саміті миру документ. Точно так само, як Путіну, доведеться і пану Рафаелю Гроссі робити якісь дії. На Запорізькій АЕС представники МАГАТЕ не мають доступу і контролю на деяких територіях.
Попри те, що Росія давно порушує п’ять принципів безпеки на АЕС, конкретної заяви та конкретної позиції МАГАТЕ поки що немає. Тобто позиції Росії в цьому питанні зараз дуже сильні. Тепер після Саміту миру Гроссі доведеться все-таки конкретизувати свою позицію.
ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Досі не розв’язане питання щодо санкцій проти “Росатома”
— Коли ми говоримо про “Росатом”, необхідно розуміти, що є досить велика кількість взаємних інтересів, зокрема і в європейських країнах, особливо у східноєвропейських, які зав’язані на ті чи інші постачання з боку цієї організації.
У жодному з 13 санкційних пакетів, ухвалених до сьогоднішнього дня проти Росії, немає згадки про “Росатом”. Хоча варто нагадати, що це питання систематично порушувалося певними країнами, але під час підготовки 14-го пакету, знову ж таки, про “Росатом” не йдеться жодного слова.
Ми пам’ятаємо позицію Польщі, позицію країн Балтії, які пропонували: “Ви продовжуєте чинні контракти, продовжуєте утилізувати на території Росії відпрацьоване на французьких АЕС ядерне паливо — не питання, але давайте хоча б не продовжувати контракти та не укладати нові”.
Питання щодо санкцій проти “Росатома” залишається невирішеним. Американці вже ухвалили рішення (заборона на імпорт) щодо закупівель збагаченого урану, але європейці поки що не відреагували. Тож є дуже багато моментів, дуже специфічних технологічних моментів, які реально поки що не дають змоги європейцям ухвалити жорсткі рішення щодо російського атомного підприємства.
ПЕТР ОЛЕЩУК: У МАГАТЕ мають допомогти в імплементації ухваленого на Саміті миру документа
— Найголовніше — наскільки МАГАТЕ захоче використовувати свої повноваження. Ця організація відмовилася брати участь у Саміті миру, пославшись на якісь невиразні, як мені здається, причини. Хоча саме МАГАТЕ, за ідеєю, має допомогти в імплементації рішень Саміту. І навряд чи Росія зможе проігнорувати це рішення, оскільки учасниками Саміту миру є держави, які найбільш значущі з погляду розвитку атомної енергетики.
Тривалий час “Росатом” залишався однією з небагатьох бюджетоутворювальних російських структур, яка серйозних санкцій не зазнавала. Ба більше, там був період, коли вони використовували Навколо цієї сфери російської економіки виник своєрідний захисний купол. І Росія активно це використовувала у своїх інтересах.
Зараз тема ядерної безпеки висувається на передній план. І на це потрібно буде якимось чином реагувати, зокрема й Росії.
Пункт щодо Запорізької АЕС дійсно важливий. Чому? Тому що пункт є максимально конкретним і недвозначним, і він виключає будь-які трактування. Він сформульований таким чином, що Росія не зможе проігнорувати або промовчати.
Це прямий удар по недавньому ультиматуму Путіна, який зажадав території всієї Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. У відповідь на те, що Путін вимагає, щоб йому щось віддали, від нього вимагають щось повернути.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: МАГАТЕ ухвалює політичні рішення
— Представники держав у МАГАТЕ – –це рівень послів. Це не технічні, а політичні фігури. Про що тоді можна говорити? МАГАТЕ ухвалює політичні рішення. Ймовірно, Рафаель Гроссі хоче знову переобиратися на високу посаду, а без голосу РФ у нього цього не вийде. Політична заангажованість — це велика проблема майже для всіх міжнародних організацій.
У таких організаціях, як МАГАТЕ працює величезна кількість російських співробітників за квотою, які представляють РФ. Нібито вони незалежні, але вони під крилом Служби зовнішньої розвідки РФ і військової розвідки.
Потрібно, щоб МАГАТЕ зайняло більш активну позицію. Ми можемо ініціювати це питання через нашого посла при міжнародних організаціях у Відні. Потрібно всім країнам, які підписали комюніке Саміту миру, спільно тиснути на МАГАТЕ і Гроссі.
Що стосується Запорізької АЕС, то дуже важливо, що з цього питання скаже Москва. Відповідь має бути. І щойно її буде отримано, потрібно далі йти розмовляти. Перш за все, з Китаєм як зацікавленою стороною.
Читайте також: Продовольча безпека та вільне судноплавство: одне з головних питань Саміту миру у Швейцарії обговорили експерти