Другий Глобальний саміт миру може відбутися ще до президентських виборів у США, які відбудуться у листопаді. Про це заявив міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс. Президент України Володимир Зеленський раніше говорив, що наступний саміт відбудеться за кілька місяців, оскільки рухатися до миру необхідно швидко, повідомляє FREEДОМ.
101 делегація з різних країн та міжнародних організацій та понад 80 підписантів підсумкового комюніке. Більшість аналітиків називає Глобальний саміт світу, що відбувся у Швейцарії 15-16 червня, дипломатичним успіхом Києва. Але що ж далі? На нинішньому етапі, коли Росія, як і раніше, вимагає, щоб Україна відмовилася від вступу до НАТО, а її Збройні сили залишили чотири українські області, включати країну-агресора у мирний процес немає сенсу, вважають українські дипломати. Але рано чи пізно це доведеться зробити.
“Ідея у тому, щоб наступний саміт став завершенням війни. І звичайно, нам потрібна за столом переговорів й інша сторона. Це очевидно, що для завершення війни потрібні обидві сторони. Моя, наша робота в тому, щоб Україна в цей час перебувала на найсильніших позиціях. Ми розуміємо чудово, що настане момент, коли доведеться говорити з Росією. Але наша позиція дуже чітка: ми не дозволимо Росії говорити мовою ультиматумів”, — наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на Глобальному саміті миру.
Топтеми першого саміту — ядерна безпека, продовольча безпека та повернення всіх полонених та депортованих Росією українців. Для реалізації цих пунктів формули миру, а тепер і елементів спільного комюніке учасників саміту, створять робочі групи під керівництвом тієї чи іншої держави. Вони мають сформувати певний план дій щодо їх реалізації.
“Це спільне бачення передбачає, що потрібно робити екшн-плани, плани дій, за якими вони певним чином імплементуватимуться. І тут є кілька варіантів щодо другого саміту. Або на другий саміт ми виносимо ці екшн-плани та презентуємо, передаємо їх Російській Федерації, або продовжуємо роботу за наступними пунктами”, — прокоментував доктор політичних наук Ігор Петренко.
Коли план буде готовий, а кожен крок опрацьовано, відкриється шлях до проведення другого Саміту миру, можливо за участю представників Росії, заявив Володимир Зеленський. За його словами, Україна не має часу на тривалу роботу, тому підготовка займе місяці, а не роки.
“Ці люди розуміють лише силу. Я бачу лише такі два шляхи — посилення на полі бою та паралельне посилення міжнародної політики. Ви питаєте, що буде з РФ на другому саміті? Це говоритиме про те, що вони хочуть миру. Їхня присутність там говоритиме про те, що вони вирішили закінчити війну. Не хочу грати словами: вирішили вони чи їх змусив світ… Ми боремося за те, щоб змусив світ, але для нас головне результат. Результат — це закінчення війни”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Де саме пройде другий Глобальний саміт миру, поки що невідомо. Але вже є низка країн, які виявили бажання прийняти захід. Не виключено, що місцем проведення стануть Саудівська Аравія чи Об’єднані Арабські Емірати. Прийняти саміт вдруге готова і Швейцарія.
“Наша підтримка форуму матиме продовження наших зусиль, спрямованих на те, щоб переговори тривали і ми негайно організували подальші зустрічі. Наприклад, на технічному рівні, як це було передбачено у цих трьох важливих темах, які обговорювалися… І ми продовжуватимемо брати участь в обговоренні і, безумовно, будемо готові організувати зустріч у Швейцарії, якщо цього захочуть”, — запевнила президентка Швейцарської Конфедерації Віола Амгерд.
Дати проведення другого Саміту миру також поки що не визначені. Раніше інформаційне агентство Bloomberg повідомило, що наступний захід може відбутися восени 2024 року. Інформацію медійників підтвердили у швейцарському МЗС. Другий Саміт миру може пройти до президентських виборів у Сполучених Штатах Америки, заявив міністр закордонних справ країни Ігнаціо Кассіс. Вибори президента у США заплановані на листопад 2024 року. Тобто наступний саміт, ймовірно, відбудеться упродовж найближчих 5 місяців.
Читайте також: Саміт миру може бути прообразом нової глобальної інституції, — Петренко
Нагадаємо, за оцінкою радника керівника Офісу президента (ОП) України Михайла Подоляка, Глобальний саміт миру в Швейцарії показав, що світ розділений на дві частини, та чітко візуалізував ці частини: скільки країн біля Росії, а скільки біля України.
Читайте також: Перший Глобальний саміт миру завершив роботу — подробиці (ВІДЕО)