Міністри оборони країн НАТО узгодять ініціативу про координацію військової допомоги Україні та навчання солдатів Збройних сил України. Це означає, що підтримка Альянсу буде більш зрозумілою і твердою. У практичному плані НАТО та штаб-квартира Альянсу — гарне місце для координації. Таку думку озвучив голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 14 червня.
Зараз військову допомогу Україні координує США. Але перед виборами американського президента цю сферу хочуть передати під контроль НАТО, пояснив Джердж.
“Сподіваюся, що для України все залишиться у такому ж режимі. Але головне тут, звичайно, що всі ці ініціативи потрібно підписати на папері. Це все буде зроблено на літньому Вашингтонському саміті НАТО. Усе таки 75 років блоку, ювілейна дата. І у Вашингтоні якраз гарне місце для того, щоб узаконити ці всі домовленості. Якщо питання йде про те, щоб країни-члени блоку на регулярній основі формували грошові внески на військову допомогу Україні, то це навіть краще робити з боку НАТО, оскільки це міжнародна інституція. І краще їм контролювати це, спрямовувати гроші, дивитися, щоб усе виконувалося різними країнами однаково, а не тільки Сполученими Штатами”, — сказав спікер.
Водночас Джердж зауважив, що внесок американців у підтримку України дуже великий — як фінансовий, так і щодо організації всього процесу.
“Тому, звичайно, американцям необхідно сказати спасибі. І якщо НАТО це продовжить, це буде непогано й дуже успішно”, — зазначив Джердж.
У практичному плані НАТО і штаб-квартира Альянсу — гарне місце для координації, вважає експерт.
Також планується, щоб Альянс контролював Контактну групу з оборони України у форматі “Рамштайн”.
“Можливо, це також пов’язано з майбутніми виборами в Сполучених Штатах. Все ж таки ніхто не знає, як закінчиться виборча кампанія, хто переможе. І є така думка кулуарна: якщо буде якийсь новий кандидат, не факт, що він так само активно підтримуватиме Україну та вноситиме своє бачення в цей процес. А це, можливо, в чомусь сповільнить роботу системи “Рамштайн”. А в межах НАТО це вже буде налагоджений механізм, за який відповідатиме міжнародний секретаріат”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Досвід України у веденні повномасштабних бойових дій може бути корисним для НАТО, — Долінце
Раніше генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що міністри оборони країн-членів НАТО вперше схвалили програму інноваційного співробітництва з Україною.