Зміцнення української системи протиповітряної оборони (ППО), постачання артилерійської амуніції та броньованої техніки, передбачувана і стабільна підтримка української армії. Це лише частина тем, які обговорювали сьогодні на зустрічі у форматі “Рамштайн” у Брюсселі. Про це повідомив спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Сьогодні в штаб-квартирі НАТО пройшла зустріч Контактної групи з оборони України, так званий формат “Рамштайн”. І засідання Ради Україна — НАТО. Уперше до формату “Рамштайн”, у якому беруть участь понад 50 країн, приєднався міністр оборони Аргентини Луїс Петрі. Основною темою сьогоднішньої зустрічі було забезпечення стабільної та передбачуваної підтримки для України.
“Ми цінуємо ваше лідерство і підтримку. Я думаю, що це буде наша остання зустріч перед самітом у Вашингтоні, на який ми чекаємо найближчим часом. І ми, звичайно, торкнемося всіх нагальних потреб”, — сказав міністр оборони України Рустем Умєров.
Він розповів про ситуацію на лінії фронту, і союзники оцінили успіхи Збройних сил України в Харківській області та на інших ділянках фронту.
“Український народ залишається стійким і непохитним, а українські війська продовжують вражати світ своєю майстерністю і завзятістю. Українські Сили оборони відбивають наступ Росії в Харківській області та міцно утримують лінію фронту на сході та півдні України”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
Для того, щоб стабільно підтримувати українську армію, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запропонував свій план гарантій. Його основа — це стабільне фінансування і справедливий розподіл серед союзників.
“Після повномасштабного вторгнення Росії, союзники щорічно надають військову підтримку на суму близько 40 млрд євро. Я пропоную, щоб ми дотримувалися цього рівня допомоги стільки, скільки буде потрібно”, — сказав Столтенберг.
За підсумками зустрічі було оголошено одразу про кілька довготривалих проєктів. Союзники зі Швеції, Данії та Нідерландів витратять понад 400 млн євро на виробництво бронетранспортерів CV90.
“Швеція зараз працює над цим разом із Данією та Нідерландами, а також з українцями. На мою думку, ми закінчимо до кінця 2025 року і потім будемо продовжувати роботи якийсь час. Це довгострокова мета для того, щоб збільшити можливості бронетехніки українських військ”, — заявив міністр оборони Швеції Поль Джонсон.
Європейській індустрії також необхідна передбачуваність, і тому партнери теж зацікавлені в довготривалому фінансуванні. Також Нідерланди та їхні союзники посилюватимуть українську артилерію 152-мм снарядами. І на ці потреби планують витратити 350 млн євро. Деталі замовлення не розкриваються, але його профінансують із Міжнародного фонду з підтримки України. Фонд наповнюють Велика Британія, Норвегія, Нідерланди, Данія, Швеція, Литва, Ісландія, Австралія та Нова Зеландія. Спікери підкреслили, що всі їхні дії узгоджуються з іншими союзниками. Це ніяк не вплине на снарядну ініціативу Чехії. Також було анонсовано, що Нідерланди працюють над тим, щоб зібрати систему Patriot (“Петріот”).
“Сьогодні у нас була дуже хороша зустріч з цього питання з низкою країн, включно зі Швецією, США, Румунією та іншими. Ми зробили крок вперед, уже оголосивши, що зможемо надати один радар і три пускові установки. Ми називаємо це пазл “Петріот”. Це означає, що інші держави зараз вивчають, що вони можуть зробити. Чи зможемо ми зібрати цілу систему або навіть більше”, — пояснила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
Було оголошено, що літаки F-16 з Нідерландів почнуть надходити в Україну після літа. Раніше анонсувалося, що всього Нідерланди планували поставити понад 20 таких літаків.
Читайте також: Ніхто з нас не хотів би жити у світі, де переважає Путін, — Остін під час засідання “Рамштайну”