У Євросоюзі заявили про можливість перегляду безвізового режиму для Грузії, а Сполучені Штати розробили перший пакет санкцій. Поки що йдеться про візові обмеження для кількох десятків грузинських політиків, причетних до ухвалення закону про “іноагентів”, та їхніх родин. Але надалі можуть бути введені санкції щодо їхніх фінансових активів, майна. Таку думку озвучив політолог Гела Васадзе в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 9 червня.
Він уточнив, що обмеження введено проти 20-30 осіб, але їхні імена не оголошували.
“Очевидно, це буде дуже болісно для багатьох керівників і членів партії “Грузинська мрія”. Чому? Тому що їхні діти, родичі живуть у Сполучених Штатах. Чи є в них можливість заднього ходу через ці санкції? Звичайно ж, ні. Тим паче, що на самому початку сказали, що це санкції попереджувальні. Зараз вони обігрують тему, що, мовляв, так, ми постраждаємо, але ми страждаємо за Грузію, страждаємо за батьківщину, і ми готові постраждати”, — сказав політолог.
Насправді ці санкції дуже логічні, вважає Васадзе.
“Якщо ви не хочете бути із Заходом, якщо не хочете співпрацювати зі Сполученими Штатами, то навіщо вам їздити до США? Чому у вас і ваших родичів має бути можливість навчатися, відвідувати Сполучені Штати, отримувати якісь преференції. Тож логіка санкцій цілком зрозуміла”, — зазначив політолог.
США не забороняють “Грузинській мрії” підтримувати відносини, наприклад, із Китаєм або Росією, доповнив Васадзе.
“Дружіть скільки хочете. Якщо ви хочете. Але якщо хочете дружити з Росією, то не вийде дружити зі Сполученими Штатами, тільки й усього”, — зазначив він.
Політолог не виключає, що за візовими обмеженнями з боку Заходу підуть санкції.
“Санкції можуть бути введені на активи, але там має бути розслідування відповідне, наскільки вони чисті. Підозрюю, що фінансові активи у багатьох виявляться не дуже чистими”, — сказав Васадзе.
Він також нагадав, що скандальний закон про “іноагентів” мають намір оскаржувати в Конституційному суді.
“Для суддів Конституційного суду це теж сигнал. Позов готують дуже-дуже скрупульозно. І якщо вони визнають цей закон конституційним, а в цьому законі ціла низка порушень Конституції, то тоді, безсумнівно, будуть санкції проти членів Конституційного суду. Чи дасть це можливість членам Конституційного суду не визнавати цей закон конституційним? Ні, звісно ж. Цей суд повністю підконтрольний партії влади. А з іншого боку, чи є у того ж Заходу інші інструменти? Думаю, що вони, звичайно, є. Але їх поки що не використовуватимуть”, — резюмував Васадзе.
Читайте також: Грузія після набрання чинності “російським законом” — що відбувається в країні (ВІДЕО)
Нагадаємо, речник парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав скандальний закон про “іноагентів” після того, як подолав накладене президенткою країни Саломе Зурабішвілі вето. Тепер, згідно з документом, Мін’юст та Мінфін Грузії отримали право без суду вимагати інформацію та проводити діяльність відповідно до системи “доносів”, запроваджуючи на свій розсуд штрафи щодо організацій.