Грузія після набрання чинності “російським законом” — що відбувається в країні (ВІДЕО)

Прапор Грузії. Фото: hromadske.radio

Грузини продовжують протестувати через нещодавно ухвалений закон про “іноагентів”. У суботу, 8 червня, студенти бойкотували спробу прем’єр-міністра країни Іраклія Кобахідзе прочитати лекцію у Тбіліському державному університеті імені Іване Джавахішвілі. Кобахідзе довелося заходити до будівлі через чорний вхід, повідомляє FREEДОМ.

Ще під час підготовки закону про “іноагентів” західні партнери Грузії попереджали, що його ухвалення позначиться на євроатлантичному шляху країни. Попри тиск з боку громадянського суспільства та вето президентки Саломе Зурабішвілі, 3 червня закон набув чинності. У Євросоюзі вже заявили про можливість перегляду безвізового режиму для Грузії, а США розробили перший пакет санкцій проти Тбілісі. Йдеться про візові обмеження для кількох десятків політиків, причетних до ухвалення закону, та їхніх сімей.

Вашингтон наголошує: у майбутньому санкції можуть посилити. Представники партії влади “Грузинська мрія” заявили, що їх це не лякає.

“Говорити про санкції смішно. Не знаю, може, 100, може, 200 людей потрапили під санкції, це не має значення. Ми стоїмо на варті країни, перше і найважливіше для нас — це наша країна, збереження миру”, — заявив генеральний секретар партії “Грузинська мрія”, мер Тбілісі Каха Каладзе у коментарі газеті NewsGeorgia.

На цьому грузинська влада не зупиниться і далі копіюватиме російське законодавство, запевняють експерти. 4 червня “Грузинська мрія” внесла до парламенту пакет із 19 законопроєктів, спрямованих на заборону так званої “ЛГБТ-пропаганди”. В опозиції стверджують, що загальна риторика уряду Грузії спрямована на збереження нібито традиційних цінностей та спроби показати Захід джерелом розпусти. За словами аналітиків, перед майбутніми парламентськими виборами можна очікувати нових подібних законопроєктів.

“Вони спробують, щоб запрацював закон про “іноземних агентів”, який списали з російського. Так само для того, щоб під цей закон підвести будь-яку людину, яка має Facebook, Instagram, будь-які соціальні мережі. У них зараз завдання № 1 — завести, скажімо так, цей закон, щоб він почав працювати. У них лишилося дуже мало часу. Але якихось капостей і гидоти від них чекати обов’язково треба”, — каже член політради “Єдиного національного руху” Грузії Дмитро Шашкін.

Попри орієнтацію політики на Москву, влада в Тбілісі формально виступає за вступ країни до НАТО та ЄС. Під час святкування Дня незалежності Грузії, 26 травня, прем’єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе заявив про намір вступити до Європейського Союзу до 2030 року. А 6 червня він сказав, що зацікавлений у нормалізації грузинсько-американських відносин.

Аналітики пояснюють такі розбіжності у риториці “Грузинської мрії” 78-ю статтею Конституції Грузії, яка закріплює євроатлантичну інтеграцію держави. Наразі партія влади не має конституційної більшості, щоб це змінити.

“Тут проблема в тому, що ці люди, які керують Грузією, настільки відірвані від реальності, що коли я вам це говорю, складається враження, що я щось перебільшую. Канцлер Німеччини у прямому ефірі попросив прем’єр-міністра Грузії не ухвалювати цей закон, на що прем’єр-міністр Грузії після приїзду до Грузії сказав, що цього не було. Сказали, що Венеційська комісія — взагалі повні неуки: вони не юристи, вони не знають. А тут у нас сидять найбільші юристи у світі, і вони краще знають”, — прокоментував член політради “Єдиного національного руху” Грузії Дмитро Шашкін.

“Закон про прозорість іноземного впливу” або, як його називають противники, “російський закон”, за словами критиків, є калькою з прийнятого в Росії в 2012 році “Закону про іноагентів”. Після його підписання протягом 60 днів усі організації, у яких закордонне фінансування становить понад 20% річного доходу, мають зареєструватися на спеціальному порталі. Аналітики наголошують, що таким чином грузинська влада хоче знищити неурядові організації та громадянський сектор країни.

Читайте також: Парламентські вибори будуть референдумом щодо політичного майбутнього Грузії, — Васадзе

Нагадаємо, речник парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав скандальний закон про “іноагентів” після того, як подолав накладене президенткою країни Саломе Зурабішвілі вето. Тепер, згідно з документом, Мін’юст та Мінфін Грузії отримали право без суду вимагати інформацію та проводити діяльність відповідно до системи “доносів”, запроваджуючи на свій розсуд штрафи щодо організацій.

Прямий ефір