Швеція передасть Україні унікальні літаки: два борти радіолокаційної розвідки та управління ASC-890. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.
Йдеться про літаючий радар, який може виявляти ті цілі, які не бачить звичайний літак.
“Літак досить компактний, сучасний… І один цей літак дальньої радіолокаційної розвідки та управління кращий за два російські — А-50 та Іл-22, які виконують функції… Цей шведський літак здійснює розвідку повітряного простору, наземної поверхні по цілях противника, надводної поверхні, навіть там щось може під водою. Його функція — не тільки розвідувати, а й передавати координати цілі, керувати. Тобто не тільки розвідка, а й управління. Причому управління — це не тільки нашими літаками, припустімо, шляхом передачі координат для наведення, а й також засобами ураження, які, наприклад, на землі, тобто передача координат на ракетні комплекси нашій артилерії, координати для наведення наших дронів тощо”, — сказав Романенко.
Експерт наголосив, що це один із найважливіших елементів розвідки ударного комплексу, тобто Україна впритул наблизилася до того, щоб сформувати таку структуру.
“У росіян це працювало через А-50 та Іл-22. Іл-22 передавав з А-50 для того, щоб наводити на наземні цілі, наприклад, бомбардувальники й ракетні свої комплекси й так далі. А тут усе в одному, у шведському”, — сказав він.
Романенко розповів, що в ASC-890 із шести осіб екіпажу двоє — пілоти, які керують, а решта — оператори, які забезпечують діяльність. Він також зазначив, що така повітряна система управління координована та інтегрована з натовською та європейською. Експерт нагадав, що в Європейському Союзі обговорюється створення загальноєвропейської системи протиповітряної оборони.
“Нам треба відповідне обладнання, засоби для того, щоб стати центровою структурою в цій системі ППО та ПРО, маючи на увазі, що головна загроза в Європі походить від нашого агресивного сусіда. І це теж дуже важливо. Це розуміють натовські військові фахівці, багато керівництва країн — наших союзників, європейські насамперед. І тому йдуть назустріч такого роду інтеграційним процесам”, — сказав Романенко.
Експерт підкреслив стратегічну важливість того, що Україна може використовувати ці засоби для підвищення ефективності бойового управління.
Читайте також: Унікальний літак отримає Україна від Швеції — розбір нового пакету допомоги (ВІДЕО)
Нагадаємо, уряд Швеції ухвалив рішення надати новий пакет військової допомоги Україні на суму 13,3 млрд шведських крон (близько 1,16 млрд євро).