Учасники зустрічі країн G7 в Італії знову закликали європейські банки піти з Росії, згадавши санкційні ризики. Банки почнуть виходити з РФ активно, коли один із них буде оштрафований на велику суму. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM заявив ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.
“Заклики країн G7 про вихід з російського ринку не будуть почуті західними банками до того моменту, поки хоча б один з них не оштрафують на велику суму. Зараз усі ці організації щодня заробляють десятки мільйонів доларів на російському ринку. Тому їм невигідно залишати цей сегмент. Вони далі тягнутимуть час, зароблятимуть прибуток, платитимуть податки, тим самим — допомагатимуть російській економіці спонсорувати війну в Україні”, — заявив банкір.
Він зазначив, що поки що змінити ситуацію досить складно.
“У Європейському Союзі будь-яка дія щодо кожної компанії передбачає дотримання чинної законодавчої бази. Ось так просто взяти й оштрафувати будь-яку західну компанію в ЄС досить складно. Тому й було передбачено пакет вторинних санкцій. Тобто в самому санкційному механізмі починають прописувати покарання за обхід санкцій та їхнє невиконання. Але, як на мене, вони досить м’які й не є обов’язковими для виконання. Ось тому їх не беруть до уваги, продовжуючи працювати в Росії”, — пояснив ректор Міжнародного інституту бізнесу.
На його думку, досить дієвими могли б стати більш жорсткі санкції безпосередньо для тих компаній, які залишаються працювати в РФ.
“Це було б дієво. Але навіть я, радикальна людина, не наважився б рекомендувати такі санкції. Чому? Тому що це може призвести до великого конфлікту між бізнесом і державою, Європейським Союзом”, — зазначив експерт.
Ще одним дієвим методом могло б стати рішення Європейського центрального банку, що всі транзакції з євро мають проходити стадію перевірки, яка триватиме 20 днів.
“Начебто просте рішення. Але воно загрожує тим, що економічний оборот з Європою сповільниться. І не тільки з Європою. Друге — це призведе до дефіциту валюти в банківській системі РФ. Крім того, всі підозрілі операції будуть розслідуватися. Особливо якщо це — постачання в Росію якихось комплектувальних. Це дасть змогу перекрити постачання у РФ озброєння і комплектувальних до нього. Ось такий механізм більш правильний, він спрямований саме на викорінення навіть можливості обходити санкції”, — зазначив банкір.
Він упевнений — Росію потрібно послаблювати фінансово. Вводити більш точні санкції з чіткими інструкціями виконання і з відповідальними механізмами покарання.
Читайте також: 90% надходжень від заморожених активів РФ будуть спрямовані на європейські підприємства з виробництва озброєнь, — економіст