На Глобальний саміт до Бюргенштока приїдуть делегації щонайменше з 80 країн світу: від Кот-д’Івуару, Малаві та Кабо-Верде до Німеччини та Франції, повідомляє FREEДОМ.
Про свою участь заявила й Індія. За словами прем’єр-міністра країни Нарендри Моді, делегація з Нью-Делі представлятиме голос глобального Півдня.
“Рівень участі залежатиме від термінів, логістики та паралельних зобов’язань. Це відображає нашу активну глобальну участь відповідно до нашої філософії Васудхайва Кутумбакам (світ — це одна сім’я). Індія братиме участь у всіх важливих самітах, які просувають порядок денний глобального миру, безпеки та розвитку”,— сказав Моді в інтерв’ю Press Trust of India.
Водночас відкритим залишається питання, чи приїдуть до Швейцарії представники Бразилії, ПАР та Китаю — держав, які продовжують співпрацювати з країною-агресором. Як пише видання Politico, головний дипломат Китаю Ван Ї може проігнорувати Глобальний саміт миру, оскільки водночас відбуватиметься зустріч членів БРІКС.
Остаточної відповіді щодо візиту до Швейцарії поки що не дав і Джо Байден. Агентство Bloomberg повідомляє, що президент США може в дні Глобального саміту бути в Лос-Анджелесі на передвиборчому заході. Водночас Київ розраховує на особисту присутність лідерів.
“Ми продовжуємо працювати з лідерами, запрошуючи на саміт. Я звертаюся до лідерів світу, які поки що осторонь від глобальних зусиль із підготовки Саміту миру: до президента Байдена, лідера Сполучених Штатів, до президента Сі, лідера Китаю. Ми не хочемо, щоб згорів Статут ООН. Сподіваюся, не хочете і ви. Будь ласка, проявіть ваше лідерство в наближенні миру — дійсно миру, а не паузи між ударами”, — сказав президент України Володимир Зеленський.
Росії у списку запрошених на саміт немає.
“Немає сенсу саджати Росію за стіл переговорів, якщо ви не можете домогтися від неї сумлінних дій”, — упевнений міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
У Москві тим часом штампують заяви, що суперечать одна одній: скаржаться, що Росію не запросили, та водночас запевняють, що саміт неспроможний й безперспективний.
“Путін відчайдушно намагається зірвати Мирний саміт у Швейцарії, який відбудеться 15-16 червня. Він боїться його успіху. Його оточення посилає фальшиві сигнали про нібито готовність до припинення вогню попри те, що російські війська продовжують жорстоко атакувати Україну, в той час як їхні ракети та безпілотники обстрілюють українські міста і населені пункти. Наразі у Путіна немає бажання припинити агресію проти України. Тільки принциповий і єдиний голос світової більшості може змусити його обрати мир, а не війну”, — написав Кулеба в соцмережі Х.
Глобальний саміт — це крок до практичної реалізації української формули миру. Учасники зустрічі внесуть до неї корективи та направлять узгоджений документ до Кремля.
“Передбачається, що на цьому саміті буде узгоджено спільну позицію для подальших переговорів, і ця позиція буде передана Москві. Що бісить Москву, що дратує Кремль? Те, що це буде вже не тільки позиція України, це буде позиція частини міжнародного співтовариства, причому, судячи з усього, вагомої частини. Щонайменше кілька десятків країн можуть підтримати цю позицію, і Росія вже не зможе говорити, мовляв, ми за мир, й водночас відкидати не тільки пропозицію України, але й частини міжнародної спільноти”, — сказав політолог Володимир Фесенко.
Ядерна та енергетична безпека, продовольча безпека, обмін полонених у форматі “всіх на всіх” та повернення незаконно депортованих Росією українських дітей — саме ці теми стануть ключовими на саміті у Швейцарії. Українське керівництво сподівається, що після зустрічі розроблятиме з тими чи іншими країнами-партнерами покроковий та детальний план для кожного з цих пунктів на технічному рівні.
Читайте також: ООН не може бути гарантом мирного врегулювання в Україні: причини назвав експерт
Раніше російський опозиційний політик Ілля Пономарьов висловив думку, що для Володимира Путіна сам факт проведення Глобального саміту миру, в якому погодилися взяти участь представники великої кількості країн, є великим ударом.