Китай оголосив про завершення масштабних військових навчань навколо Тайваню. У них були задіяні флот, військово-повітряні та ракетні сили. У Пекіні заявили, що маневри розпочали у відповідь на нещодавню інавгурацію президента Тайваню Лай Цінде. Зі свого боку в Тайбеї наголосили, що продовжують підтримувати цінності свободи і демократії. Тим часом у Пентагоні заявили, що уважно стежать за ситуацією, а дії Пекіна назвали нерозважливими і такими, що загрожують ескалацією, інформує FREEДОМ.
Армія Китаю почала дводенні навчання вранці 23 травня. Літаки з боєприпасами, військові кораблі відпрацьовували захоплення та ізоляцію Тайваню. Острів оточили, щоб провести імітаційні атаки на важливі цілі, повідомила державна китайська телекомпанія CCTV.
Під час навчань імітували удари по головних урядових об’єктах острова, а також по його портах і аеропортах.
“Ці навчання покликані перевірити можливості командування з координації дій у кількох областях і нанесення спільних ударів. Командування стримуватиме будь-які спроби “незалежності Тайваню”, а також рішуче захищатиме національний суверенітет”, — заявив представник командування Народно-визвольної армії Китаю Лі Сі.
Військові навчання почалися за три дні після вступу на посаду президента Тайваню Лай Цінде. Він закликав Китай припинити залякування і привітав еру тайванської демократії. Пекін розкритикував інавгураційну промову нового президента Тайваню.
Як пише китайське видання China Daily, військові навчання слугують попередженням для керівної Демократичної прогресивної партії острова.
“Ми створили два райони навчань у морському та повітряному просторах поблизу східної частини острова. Головним чином для того, щоб блокувати втечу прихильників незалежності Тайваню. Адже протягом довгого часу вони вважали східну частину Тайваню відносно безпечним і зручним простором, де могли б сховатися. Наші навчання покликані дати зрозуміти, що тут немає безпечного місця для вас. У нас є можливість почати всебічні атаки в усіх напрямках”, — заявив доцент Університету національної оборони Народно-визвольної армії Китаю Чжан Ці.
Зі свого боку Міністерство оборони Тайваню засудило військові навчання Пекіна. За даними відомства, тільки протягом доби воно відстежило 49 китайських винищувачів, а також 19 кораблів ВМС і берегової охорони.
У відповідь Тайбей розгорнув свої морські та сухопутні сили. Зокрема винищувачі F-16. Президент Тайваню заявив, що громадськість може бути впевнена в тому, що вживаються всі заходи для гарантування національної безпеки. Острів не піддасться тиску, наголосив міністр закордонних справ Тайваню Лінь Цзя-лун.
“Оскільки безперервні атаки і з боку пропаганди, і військових, особливо атаки в “сірій зоні”, піднялися до рівня спеціальних навчань, у будь-який момент може бути розпочато військовий наступ. Тому Рада національної безпеки і відповідні урядові підрозділи приділяють пильну увагу навчанням і реагують на них відповідним чином. Ми не підемо на жодні поступки через ці китайські військові навчання, оскільки це стосується розвитку демократії на Тайвані”, — заявив глава МЗС Тайваню.
На думку аналітиків, Пекін намагається використати відкриту демонстрацію сили не лише для того, щоб показати невдоволення Тайванем, але й щоб стримати та відмовити інші країни, партнерів від подальшої співпраці з ним.
На самому острові життя триває у звичайному режимі. За словами місцевих жителів, у Тайвані вже звикли до військових загроз Китаю. І останні навчання не викликали зайвої тривоги.
“Ми звикли до погроз Китаю. Насправді вони не зробили нічого суттєвого. Стільки разів говорили про це, але жодних реальних дій не було. Якби вони хотіли захопити Тайвань, то вже б це зробили”, — зазначив житель острова Чень Сянь-Ень.
У відповідь на військові навчання Китаю Японія, США, Південна Корея та Австралія закликали Пекін до стриманості. Водночас у ЄС заявили про необхідність збереження статус-кво в Тайванській протоці та виступили проти будь-яких односторонніх силових дій з боку Китаю.
Читайте також: Пекін розпочав масштабні військові навчання: їхні можливі цілі озвучив директор Центру близькосхідних досліджень
Раніше у Пекіні назвали дводенні маневри покаранням за нібито сепаратистські дії сил незалежності острова, а також застереженням від втручання з боку зовнішніх сил.