Якщо Північноатлантичний альянс збиватиме російські ракети над територією України, це допоможе компенсувати дефіцит протиповітряної оборони (ППО) Києва і не означатиме залучення НАТО у війну. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський, повідомляє FREEДОМ.
Глава Української держави підштовхує партнерів до більш прямолінійних дій: він хоче, щоб країни НАТО допомагали перехоплювати російські ракети над Україною та дозволяли Києву використовувати західну зброю проти військової техніки противника, що скупчується поблизу кордону.
“Росіяни використовують 300 літаків на території України. Нам потрібно щонайменше 120 — 130 літаків, щоб протистояти, дати відсіч у небі. Ви не можете надати це прямо зараз? Добре. Повертаємося до ППО, цього теж не можна надати? F-16 надати поки що не можете. Тому ми повертаємося до тих літаків, які у вас є на території сусідніх країн НАТО: підіймайте їх, вони є, використовуйте їх, збивайте цілі, захищайте мирних жителів”, — сказав Зеленський.
Президент висловив упевненість, що країни Альянсу можуть це зробити. І це не вважатиметься залученням у війну.
“Збили б ракету, яка потенційно могла б підірвати газосховище, звідки газ транспортується до країн НАТО, це його захищає? Так. Або вони збили б ракету, яка потенційно могла вразити мирне населення країни НАТО. Це їх захищає? Так”, — додав Зеленський.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також закликав партнерів збивати зі своєї території російські ракети над Україною або надати необхідні для цього системи ППО та літаки з відповідними технічними можливостями.
“Немає жодного юридичного, безпекового чи морального аргументу, що стоїть на шляху до того, щоб наші партнери збивали російські ракети над територією України зі своєї території. Ті, хто каже, що такі дії були б ескалацією, маніпулюють. Ми вже багато разів чули аргумент про необхідність уникати ескалації, але за останні два роки єдиною стороною, яка займається ескалацією, є Російська Федерація”, — заявив Кулеба.
Від початку повномасштабного вторгнення західні партнери надавали зброю Україні для боротьби з російською агресією на українській території. Експерти пояснювали цю позицію побоюванням загострення з боку Росії.
“Це обмеження є однією з причин, чому Харків так страждає. Якби Україна могла завдавати ударів по російських військах, що стоять прямо через кордон, Росія мала б набагато більші матеріально-технічні проблеми перед початком цього наступу. Якби ми дозволили Україні стріляти по російських літаках, які перебувають у російському повітряному просторі та запускають крилаті бомби, які вбивають людей, у Харкові загинуло б менше людей”, — пояснив старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст.
Комітет із розвідки Палати представників США оприлюднив звернення групи конгресменів від обох партій до міністра оборони Ллойда Остіна із закликом прискорити постачання озброєнь Україні. Законодавці також заявили, що підтримають надання дозволу Україні атакувати цілі на території Росії й пропонують розширити тренування українців на американських винищувачах F-16.
Читайте також: Отримання Україною дозволу на використання зброї країн-партнерів для ударів по РФ може стати переломним моментом, — військовий експерт