Росія може залишитися без значної частини доходів. Євросоюз готує санкції щодо російського скрапленого природного газу (СПГ). Вони стануть частиною 14-го пакету. Йдеться про заборону на реекспорт СПГ, передає FREEДOM.
“Хоча це і не є повною забороною, це стане першим випадком, коли Європа вживе конкретних заходів проти російського СПГ. Санкції ще більше ускладнять логістику перевезень для Росії й змусять спеціалізовані судна подорожувати більш довгими маршрутами”, — з публікації агентства Bloomberg.
Як пише агентство, зараз російські термінали на арктичному узбережжі експортують скраплений газ через Європу. У портах Іспанії, Бельгії та Франції російський СПГ з арктичних газовозів, пристосованих до роботи за екстремально низької температури, перевантажують у звичайні танкери. І вже вони везуть газ в Азію. Водночас частина СПГ осідає на європейських ринках. Новими обмеженнями ЄС прагне позбавити експортера такої можливості. Альтернативою для Росії може стати порт у Мурманську або Москва може ухвалити рішення збільшити експорт у літній сезон, коли море не вкрите кригою.
“Якщо альтернативні механізми доставки зазнають невдачі, експорт російського СПГ може скоротитися. Експорт російського СПГ азійським покупцям може знизитися або стати дорожчим через більш високі витрати на фрахт. У крайньому сценарії, якщо російська газова компанія “Новатек” не зможе реконфігурувати свою логістику та експорт російського СПГ буде припинено, Європа розірве російський контракт на поставку з Китаєм трьох мільйонів тонн на рік, що може спричинити політичну реакцію з боку Китаю”, — прокоментував керівник відділу європейського газу та глобального СПГ аналітичного центру Energy Aspects Джеймс Воддел у коментарі агентству Bloomberg.
Росія хотіла замінити європейський ринок СПГ на китайський, але надії не виправдалися, вважають експерти. Китай імпортує скраплений газ з понад двадцяти країн. І російська частина в загальному котлі незначна. До того ж Пекін традиційно воліє отримувати російський трубопровідний газ, а не скраплений. Але й тут для Москви приводів для оптимізму небагато.
“Росія звернулася до Китаю, прагнучи до 2030 року збільшити обсяги продажів трубопровідного газу до 100 млрд куб. м на рік. Найбільша надія Росії — трубопровід “Сила Сибіру-2” через Монголію, через який планується експортувати 50 млрд куб. м на рік. Але цей задум натрапив на деякі підводні камені через відсутність домовленості щодо ціноутворення та інших питань. Навіть якщо “Газпром” зможе налагодити постачання газу до Китаю трубопроводом, доходи від його продажів будуть набагато нижчими, ніж з Європи”, — з публікації агентства Reuters.
У 2023 році російський “Газпром” зазнав багатомільярдних збитків. Майже 6 млрд 700 млн дол. — це антирекорд з 1999 року. І в нинішньому році тенденція та сама. У першому кварталі 2024-го збитки “Газпрому” перевищили пів мільярда доларів. Москва покладала надії на Туреччину — розраховувала кратно збільшити обсяги експорту. Але Анкара вирішила обмежити свою залежність від російських енергоносіїв і сьогодні планує укласти угоду про постачання СПГ з американськими компаніями. Росії відповісти немає чим.
“Туреччина займала і займає таку двояку політичну позицію, говорить про необхідність миру, пропонує свої якісь посередницькі послуги. Загалом це одна з небагатьох країн, з якою у РФ є діалог. Те ж саме з Китаєм і ще кількома країнами. Тому обмежити своє коло спілкування Північною Кореєю, Китаєм і ще тим же самим Іраном для РФ — це свідомо політичний програш”, — зазначив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
Якщо Євросоюз вирішить заборонити реекспорт російського скрапленого природного газу, то це обмеження торкнеться приблизно чверті доходів країни-агресора від СПГ — а це близько 8 млрд євро. Крім того, ЄС може запровадити санкції щодо суден російського тіньового флоту, які транспортують нафту і нафтопродукти в обхід раніше введених обмежень. Під санкціями можуть опинитися російський гелій і марганцева руда, а також низка пропагандистських ЗМІ.
Читайте також: Європа відмовляється від російського скрапленого газу: як це вплине на економіку РФ і чи зможуть знайти альтернативний ринок