Посли Євросоюзу погодили документ з описом гарантій безпеки для України, повідомила німецька газета Welt. Договір планують підписати не пізніше початку липня. В угоді йдеться про політичну, військову та економічну допомогу. Із країн-членів ЄС сім готові надати Україні гарантії безпеки, інформує FREEДОМ.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, Київ має намір підписати двосторонні домовленості про співпрацю у сфері безпеки ще із сімома країнами, зокрема зі Сполученими Штатами Америки. Він висловив сподівання, що угоди стануть підтримкою для України в найближчі роки до вступу країни в НАТО.
“Зброя, фінанси, політична взаємодія — працюємо з командою над конкретними деталями цих документів, і за деякими з них уже є попередній текст угод. Кожна з них підтримає нас і цього року, і в наступні роки — архітектура безпеки на час до вступу в НАТО. Наповнюємо драфти угод сильнішими можливостями для України і для нашої спільної безпеки з партнерами. Особливий пріоритет — усьому, що посилить захист від російського терору”, — наголосив глава Української держави.
У Держдепартаменті США заявили, що переговори щодо двосторонньої угоди між Вашингтоном і Києвом тривають.
Тим часом 11 травня посли країн Євросоюзу затвердили текст документа щодо безпекових гарантій Україні, що передбачає підтримку країни до вступу в ЄС і НАТО.
“Європейський Союз і його держави-члени відіграють ключову роль у встановленні безпосередньої та довгострокової безпеки України за допомогою військової, цивільної, гуманітарної, фінансової, торговельної та економічної допомоги, розміщення переміщених осіб, підтримки реформ, а також застосуванням санкцій і дипломатичної підтримки”, — йдеться в публікації Welt з посиланням на текст документа послів ЄС.
При цьому договір виключає пряму участь військових із країн Євросоюзу в бойових діях проти Росії, пише Welt.
Водночас Естонія закликала західних партнерів залишатися відкритими до будь-яких пропозицій щодо підтримки українців у боротьбі з російською агресією. Зокрема й щодо відправлення військових. Так, у Міністерстві закордонних справ Естонії заявили про надання щорічної військової допомоги Україні в розмірі 0,25% ВВП країни протягом наступних чотирьох років.
“Усі варіанти перебувають на столі й ми відкриті для їхнього розгляду. Що для нас є пріоритетом — це все про Україну. Оскільки перемога України має прямий вплив на нашу безпеку. Україна веде боротьбу зараз здебільшого для нас, заради нашої безпеки — отже, ми робимо все можливе, щоби допомогти”, — наголосила заступниця міністра закордонних справ Естонії Кюлліке Сілласте-Еллінг.
Сім країн-членів ЄС нададуть Україні гарантії безпеки: Німеччина, Данія, Франція, Італія, Фінляндія, Нідерланди та Латвія.
На думку аналітиків, як компенсацію за те, що Україна не отримала прискореного членства в НАТО влітку 2023 року, країни G7 зобов’язалися укласти низку двосторонніх безпекових угод із Києвом.
12 січня в Києві прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписав із президентом України Володимиром Зеленським угоду про гарантії безпеки. І одночасно оголосив про збільшення військової допомоги.
У переговорах із союзниками, зокрема з Канадою, Україна отримає значну підтримку, вважають експерти.
“Цей документ, який ми підписали з Великою Британією, не Будапештський меморандум. Це щось більше. Він означає нові пакети підтримки і постачання зброї. Це означає виробництво зброї та зобов’язання для нас і партнерів”, — акцентував керівник Центру військово-правових досліджень у Києві Олександр Мусієнко.
Раніше глава МЗС Норвегії Еспен Барт Ейде анонсував підписання безпекової угоди з Україною. За його словами, Осло надаватиме довгострокову військову, політичну, фінансову та гуманітарну підтримку.
Президент Чехії Петр Павел заявив, що така угода його країни буде готова до підписання вже найближчим часом.
Читайте також: Після того, як США підпишуть з Україною угоду про гарантії безпеки, кількість країн-підписантів збільшиться — думка
Нагадаємо, Київ та Вашингтон фіналізують двосторонню безпекову угоду. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.