Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час свого турне в Європу зацікавив дружити з ним тих, хто ще вагається. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський.
“Що робить Китай, користуючись тим, що до нього зараз виявляють інтерес як до можливого миротворця? Він намагається відокремити, віддалити Сполучені Штати від Європи, а Європу розділити на “хорошу Європу” та “не дуже хорошу Європу”. Ось він приїжджає в Париж. Це “не дуже хороша Європа”. Він буде ще з нею торгуватися: “Ні, ми будемо все одно продавати наші товари вам дешевше й підривати ваші економіки”. А йому кажуть: “Ну, давайте домовимося”. А він каже: “Добре, подумаємо. Ну, ось я, можливо, ще що-небудь Путіну скажу”. Тобто він робить із себе такого, скажімо так, всесильного, всемогутнього лідера. А потім він їде в “хорошу Європу”, він їде в Белград, він їде в Будапешт”, — сказав він.
Веселовський зазначив, що в Сербії та Угорщині Сі Цзіньпін роздає гроші, які дуже важливі для таких невеликих країн.
“Сербія — досить бідна країна, там мешкає 6,5 мільйонів людей — півтора Києва або 1/3 теперішньої Москви для порівняння. І торгівля Сербії з Китаєм — це 10% до 90%, де 90% — китайські товари. Але їм дають кредити для того, щоб вони виглядали як друзі Китаю. Те саме Будапешт — друга знизу країна за рівнем ВВП на душу населення в Європейському Союзі… І ось цю саму Угорщину він підгодовує, тому що Угорщина дозволяє те, що не дозволяється за наявним економічним та екологічним законодавством Європейського Союзу. Тобто будується, наприклад, в Угорщині на китайські гроші завод для батарей для електроавтомобілів, але будується без дотримання необхідних екологічних норм”, — розповів дипломат.
На думку Веселовського, Сі досяг певного результату своїм європейським турне.
“Сі Цзіньпін досяг того, чого він хотів. Він у певний спосіб, так скажімо, “підгодував” своїх друзів — Белград та Будапешт. І також зацікавив тих, хто поки що вагається, чи бути другом Сі Цзіньпіна, чи надовго це. Ну, умовно, це може бути Словаччина, це може бути якась ще з балканських країн, не будемо називати їх. Але деякі країни з цікавістю в Європі спостерігають за тим, як на китайських грошах зростає добробут Угорщини або добробут Сербії, яка без цього б була взагалі злиденною країною”, — сказав він.
Дипломат зазначив, що лідер КНР також прозондував й чітко визначив для себе можливості ризику в протистоянні з Європейським Союзом.
“Присутність Урсули фон дер Ляєн, президентки Європейської комісії, на зустрічі Сі Цзіньпіна з Макроном дуже чітко зафіксувала, що Європейський Союз як організація, як об’єднання 27 держав, не дивитиметься крізь пальці на намагання Китаю через заднє подвір’я, вивертами, обманом, неправильним використанням правових норм впровадитися в економіку Європейського Союзу, демпінгувати та захопити цю економіку. Тобто це не пройде”, — сказав Веселовський.
Важливим він вважає й той факт, що раніше президент Франції Еммануель Макрон зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом й вони домовилися з важливих питань. Через це на зустрічі з Сі Цзіньпіном позиція Шольца звучала в словах Макрона й фон дер Ляєн.
“Усе це Сі Цзіньпін зрозумів, оцінив і, приїхавши додому, робитиме висновки — чи воювати йому зараз зі Сполученими Штатами економічно… Чи зуміє він віддалити Європу від США? Він зрозумів, що ні, не зуміє. І що зараз турбує європейців політично? Їх турбує Україна. Отже, це питання важливе, й до цього питання доведеться виявляти більше уваги. З цього погляду для нас (України, — ред.) цей візит був успішним”, — зауважив Веселовський.
Читайте також: Китаю вигідні США і ЄС, але він не полишає спроб вбити клин між ними, — Плаксієнко-Бутирська
Нагадаємо, європейське турне глави КНР Сі Цзіньпіна розпочалося 5 травня з Франції. Президент Франції Еммануель Макрон намагався переконати китайського гостя впливати на РФ з метою припинення війни. Також після Франції Сі Цзіньпін відвідав Сербію та Угорщину.