Парламент Грузії сьогодні, 1 травня, ухвалив у другому читанні закон про “іноагентів”, який спровокував масові протести та зазнав критики Заходу. Цей законопроєкт вважають проросійським. “За” проголосували 83 депутати, переважно з провладної партії “Грузинська мрія”. Проти були 23 парламентарії. Прем’єр-міністр країни заявив, що голосування щодо законопроєкту в третьому читанні відбудеться за два тижні.
Грузини виступають за європейське майбутнє
Нова серія масових протестів у Грузії почалася 9 квітня після того, як лідер парламентської більшості від партії “Грузинська мрія” Мамука Мдінарадзе оголосив, що його партія має намір внести до парламенту законопроєкт про “іноземних агентів”, відомий також як “російський закон”. 16 квітня у Тбілісі силові структури почали розганяти учасників протестів.
17 квітня парламент Грузії ухвалив законопроєкт у першому читанні. Цей документ передбачає реєстрацію некомерційних організацій і засобів масової інформації, які отримують понад 20% доходів з-за кордону, як “організацій, що діють в інтересах іноземної держави”.
18 квітня депутати Європейського парламенту зазначили, що ухвалення в Грузії суперечливого законопроєкту про “іноземних агентів” підриває євроатлантичну інтеграцію країни.
25 квітня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо цього грузинського законопроєкту. Документ ставить під сумнів переговори про вступ Грузії до Європейського Союзу доти, доки цей закон діятиме.
На акцію в Тбілісі проти законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу” керівної партії “Грузинська мрія” громадяни країни вийшли під гаслом: “Ні — російському закону! Так — Європі!”
В організованому неурядовим сектором і молодіжними рухами “європейському марші” брали участь представники опозиції, активісти та пересічні громадяни. Вони вважають, що проросійська “Грузинська мрія” порушує Конституцію, продовжуючи просувати закон, який ставить під загрозу європейське майбутнє Грузії.
Скандальний закон просуває проросійський олігарх, експрем’єр Грузії, засновник правлячої партії Грузії “Грузинська мрія” Бідзіна Іванішвілі. Протести та бійки його не зупиняють, адже все нажите завдяки тій же Росії він втрачати ніяк не хоче. Незгодні із законом громадяни Грузії вже виходили на подібні протести навесні 2023 року. Тоді спроби проголосувати за законопроєкт про “іноагентів” на деякий час припинили, але за рік відновили.
“Іванішвілі дуже боїться, що його державна вертикаль, яка вибудувана завдяки корупційним грошам, багато в чому ненадійна, а суспільство підтримає зовсім іншу політику. Очевидно, що серед грузинського суспільства широко поширені євроінтеграційні настрої, тоді як сам Іванішвілі намагається провести політику “оросійщення” своєї держави та багато в чому переймає механізми та важелі управління, поширені у РФ”, — пояснив політолог Артем Бронжуков.
Реакція ЄС на закон про “іноагентів” — вкрай негативна. У Євросоюзі вкотре попередили Грузію, що ухвалення закону матиме наслідки для процесу її інтеграції до Європейського Союзу.
“У разі, якщо закон у Грузії про “іноагентів” буде ухвалено в цілому і він набуде чинності, це поставить хрест на всіх євроінтеграційних перспективах Грузії загалом. Але також говорячи про персональні санкції”, — зазначив Бронжуков.
Такий розвиток подій влаштовує проросійських політиків, але ніяк не влаштовує звичайних громадян. І це цілком може спричинити революцію в країні.
“Можливо, ми також за старим українським сценарієм побачимо представників криміналітету, спортивних організацій, які будуть підтримувати уряд, так звані “тітушки”, з чим ми в Україні добре знайомі. Увесь цей сценарій, який відбувається в Грузії, досить передбачуваний. У рамках досвіду та України, і інших держав, можна навіть робити прогнози, що, в принципі, це може вилитися в чергову революцію”, — вважає політолог.
1 травня в МВС Грузії заявили про затримання 60 протестувальників. Їм висунули обвинувачення в хуліганстві та недотриманні законних вимог поліції. Під час зіткнень постраждали шість правоохоронців.
Думки експертів
Чи можуть протести в Грузії вплинути на ухвалення закону про “іноагентів” у третьому читанні? Чому правлячій партії так важливо ухвалення цього закону? Як це вплине на зближення Грузії з Росією? Чи буде Грузії закрита дорога до Євросоюзу через ухвалення закону про “іноагентів”? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Георгій Вашадзе, член парламенту Грузії;
- Тенгіз Аблотія, журналіст “Эхо Кавказа”;
- Андрій Веселовський, надзвичайний і повноважний посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Дмитро Васильєв, політолог.
ГЕОРГІЙ ВАШАДЗЕ: У Грузії хочуть зробити авторитарний режим
— Дії керівної партії віддаляють Сакартвело від євроінтеграції та ситуація в Тбілісі ескальована. Дуже багато людей уже кілька днів збираються на вулиці Руставелі. Сьогодні дуже багато людей приїхали з регіонів. І найголовніше, що ніхто не збирається віддати цю країну олігарху Іванішвілі та російському типу правління. Я впевнений, що ми обов’язково переможемо.
Проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі хоче зробити повністю авторитарний режим.
Сьогодні 85% населення Грузії підтримують інтеграцію з Європейським Союзом. Якщо більш детально сказати, чому Іванішвілі почав це зараз — він розумів, що програвав вибори. У нього вже немає тієї влади, попри те, що він когось підкупив і залучив якийсь адміністративний ресурс. Цього все одно йому не вистачає для того, щоб залишатися при владі. Тож зараз він намагається просто прибрати вибори з реальності Грузії.
Наразі закон про так званих “іноагентів” ухвалено в другому читанні, потім буде розгляд його в третьому читанні, а після цього документ може ветувати президент Грузії.
У проросійської партії “Грузинська мрія” є достатньо голосів, щоб подолати вето. Але попри це, сам факт ветування і подолання вето буде, я думаю, найголовнішим моментом для того, щоб ми ухвалили конкретні рішення.
Ухваливши цей закон, Грузія не зможе стати членом ЄС, а саме цього і домагається проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі.
ТЕНГІЗ АБЛОТІЯ: Закон про “іноагентів” — питання життя і смерті для керівної партії
— Масові протести та демонстрації мають сенс, коли влада підзвітна своїм громадянам. Але це не про партію “Грузинська мрія”. Глава цієї партії Бідзіна Іванішвілі як олігарх має абсолютно хижацьку психологію. І він, імовірно, божевільний. У Іванішвілі параноя, що проти нього виступає Захід, і він боїться, щоб неурядові організації заполонили країну.
Для збереження влади Іванішвілі законопроєкт про “іноагентів” — це питання життя і смерті.
Пристойній людині мало б вистачити того, що проти неї виступають тисячі молодих громадян Грузії. Але для нього це не має жодного значення. Іванішвілі лише переживає про свою особисту безпеку.
Якщо Бідзіна Іванішвілі не відчує безпосередньої загрози своєму життю, то він не відступить. Можливо, якщо будуть санкції з боку Заходу або загроза, що він може втратити свої гроші, а Грузія втратить безвізовий режим з Європою, то тоді теж можливо, що законопроєкт не ухвалять.
АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: У Грузії намагаються зробити повзучий російський переворот
— Дії грузинських законодавців виглядають прозорими та цілеспрямованими. Навіть добре, що вони досить прозорі. Але все це спрямовано на те, щоб перетворити Грузію на державу схожу на Білорусь, якою вона була 4 роки тому.
Формально неформальний лідер Грузії Бідзіна Іванішвілі поступово здійснює свій план, з яким він прибув до Тбілісі кілька років тому. Він за свої зароблені в Росії гроші створював партію “Грузинська мрія”, яка в підсумку підім’яла під себе парламент і місцеву владу.
Ситуація в Грузії зараз нагадує те, що відбувалося в Україні 2013-2014 рр. на Майдані. На жаль, у грузинському суспільстві є чіткий поділ на міста і провінції, чого не було в Україні. У нас усе суспільство підтримувало і прогрес, і демократію, і європейський вибір, а в Грузії значна частина суспільства провінційна.
Мовчазна якщо не більшість, то значна частина населення, допомагає партії “Грузинська мрія” реалізовувати повзучий російський переворот.
100-тисячний мітинг — це велика кількість для Грузії. Здебільшого, це ті люди, які живуть у Тбілісі. Але далі — провінція, де живуть інертні люди.
Протести важливі, але зламати парламентсько-поліцейську машину, яка зараз діє, дуже важко.
У Саломе Зурабішвілі в питанні законопроєкту про “іноагентів” конкретна і правильна. На жаль, у Грузії президент не має таких повноважень, щоб остаточно заблокувати закон, якщо його буде ухвалено. Парламент може 74 голосами подолати вето. Партія “Грузинська мрія” має більшість голосів у парламенті.
Як варіант, можна працювати з окремими депутатами “Грузинської мрії”, щоб вони не голосували за подібні закони. Але більшість депутатів обиралися із сіл, які фінансово або організаційно зацікавлені у всьому, чим займається Бідзіна Іванішвілі.
Усі чудово розуміють, що Євросоюз поставить хрест на європейській інтеграції. А європейська інтеграція це те, що підтримує 80% населення Грузії. Восени в Грузії мають відбутися парламентські вибори, і якщо ЄС і опозиції зараз вдасться пов’язати цей ультиматум Європейського союзу з результатами наступних виборів, то, можливо, це якоюсь мірою загальмує ухвалення одіозного закону.
Росії зараз не потрібна особлива тісна співпраця з Грузією. Їй потрібно, щоб Грузія, як вірний пес, була в ногах. РФ зараз надто зосереджена в Україні.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Можна буде поставити жирний хрест на євроінтеграції Грузії
— На жаль, у Грузії події розвиватимуться не за дуже позитивним сценарієм. Грузинська влада хоч і робить заяви про прихильність європейським принципам, але насправді є досить проросійськи налаштованою.
Закон про “іноагентів” показує, що дрейф Грузії в бік Росії буде тільки посилюватися.
Протести, які ми зараз бачимо, через відсутність координованих дій з боку грузинської опозиції, навряд чи приведуть до якихось результатів. А Європейський союз, дивлячись на це все, робитиме однозначні висновки. І ці висновки не будуть позитивними в питанні інтеграції Грузії до Європейського Союзу. Але грузинська влада це прекрасно розуміє, зараз роблять все для того, щоб Європа відмовила Грузії в євроінтеграційних прагненнях.
Закон про “іноагентів”, який є калькою аналогічного закону у РФ, явно спрямований не в бік демократії, а в бік посилення контролю над процесами всередині країни.
Грузинська влада займає одну позицію, грузинський народ – іншу позицію, але поки що нічого змінити в цьому плані не можна. Ймовірно, закон буде проголосований у третьому читанні. І тоді можна буде поставити жирний хрест на євроінтеграції. Принаймні, доти, доки до влади не прийдуть інші люди.
ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Народний рух має перемогти
— Російські спецслужби зараз працюватимуть у Грузії дуже активно. Агенти впливу на зарплаті у Кремля в Грузії є. Але чия візьме — прогнозувати поки що складно.
Росія намагається ідеологічно повернути ті території, які були окуповані їй, як імперією. Але як би вона не намагалася зупинити цивілізаційний розвиток в Україні, в Молдові, а також у Грузії та інших місцях, вона цього вже не зупинить.
Результат у Грузії буде схожим на той, який стався в Україні 2014 року. Мені здається, що народний рух переможе. Ми бачимо зараз сміливих грузинів, які стоять з європейськими прапорами і чітко заявляють позицію активної частини грузинського суспільства. Грузини мають свою державу і хочуть, щоб вона була повноправним членом Європейського Союзу.
Читайте також: “Ні — російському закону!”: у Грузії відбувся багатотисячний “європейський марш”