Росія експериментує з придушенням супутникової навігації над Балтійським морем. Єдиний дієвий спосіб розв’язати цю проблему — фактичне знищення станції, що чинить перешкоди. Але Європа поки що не готова до таких радикальних дій. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM заявив експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.
За його словами, глушіння GPS є прямим актом агресії проти окремо взятих держав, зокрема — проти їхніх авіакомпаній. Водночас покарати агресора за такі дії досить складно.
“Міжнародна законодавча база формувалася і писалася ще в 1940-1950-х роках, після Другої світової війни. Тому нові види озброєнь і загроз, які існують сьогодні, не зовсім лягають у ті обмеження і вимоги, які існують у світі. Чинна правова база не дозволяє повною мірою захищати країни від таких ворожих дій тих чи інших країн”, — розповів експерт.
Він зазначив, що правильним заходом у відповідь була б заборона повітряного сполучення з країною-агресором або фізичне знищення станції, яка створює перешкоди. Але Європа поки що не готова до таких радикальних заходів.
“Потрібно розуміти, що для РФ це не матиме жодного суттєвого ефекту. Річ у тім, що сьогодні РФ не має повітряного сполучення з розвиненими країнами, зокрема країнами Європейського Союзу. Ще одним дієвим заходом було б фізичне пошкодження або знищення станції, яка створює перешкоди. Але ми розуміємо, що сьогодні Європа ще не готова до таких радикальних заходів”, — констатував Долінце.
На його думку, єдиним варіантом покарання РФ за втручання в радіостанції європейських країн є накладення економічних санкцій.
“Це можуть бути санкції на постачання обладнання та систем, пов’язаних із навігацією та управлінням повітряним рухом, а також на все обладнання та системи радіоелектроніки. На все, що хоч якось може бути пов’язано з виробництвом, експлуатацією, обслуговуванням і ремонтом цих систем, має бути накладено повну глобальну заборону. Це і буде адекватною відповіддю РФ за її незаконну діяльність”, — запропонував експерт з питань розвитку авіаційного ринку.
Експерт також вважає, що європейським країнам потрібно не розслаблятися і розуміти, що нинішнє втручання РФ в інформаційні канали, радіочастоти з часом може перейти в безпосередньо пряме військове втручання.
“Втручання в канали радіозв’язку, в інформаційні канали, в інтернет-канали, спроби втручання в роботу медіа, соцмереж, і навіть вибори в окремих країнах Європейського Союзу — все це елементи глобальної гібридної агресії проти країн ЄС. У схожій ситуації з 2000-х років була Україна. У 2014 році це вилилося в початок війни, а у 2022 році — у повномасштабне вторгнення РФ на територію України. Тому в цьому питанні країнам ЄС потрібно тримати руку на пульсі, — резюмував Богдан Долінце.
Читайте також: РФ створює проблеми для цивільних літаків над країнами Балтії — розбір авіаексперта
Нагадаємо, раніше міністри закордонних справ країн Балтії звинуватили Росію в придушенні сигналу GPS над Балтикою.