24 квітня Басманний суд Москви заарештував заступника міністра оборони Росії Тимура Іванова за обвинуваченням у корупції. Йому висунули обвинувачення в отриманні хабаря в особливо великому розмірі. Слідство вважає, що Іванов вступив у злочинну змову з третіми особами: справа пов’язана з проведенням підрядних і субпідрядних робіт для потреб Міноборони.
Однак пізніше у ЗМІ з’явилася інформація про те, що справа про хабар — лише прикриття. Насправді у верхівки Кремля до Іванова претензії серйозніші. Його підозрюють у держзраді, стверджує російське видання “Важные истории” з посиланням на джерела.
Звинувачення в корупції — гра на публіку?
У Кремлі, за версією ЗМІ, не хочуть афішувати тим, що людина з Міноборони є шпигуном.
“За корупцію його б ніхто затримувати не став. Про це там [у Кремлі] давно всі знали. Путін дав команду після того, як вдалося переконати, що йдеться саме про держзраду”, — пише видання “Важные истории”, цитуючи джерело.
За словами захисників заступника міністра, свою провину в отриманні хабаря він заперечує.
Максимальне покарання за корупцію передбачає 15 років позбавлення волі. За держзраду — все набагато серйозніше.
У чиновника РФ у володінні чимало нерухомості. Деякі будинки знайшли російські журналісти.
Видання “Проект” публікувало розслідування про те, як сім’я Іванова сховала елітну нерухомість майже на 1 млрд рублів. За інформацією видання, сім’я Іванова володіє будинком площею 1,6 тисячі м² і ділянкою 10 тисяч м² у селищі Успенське в Підмосков’ї. Крім того, видання з’ясувало, що Іванову належить таунхаус на Остоженці площею 300 м².
ЗМІ з’ясували, що колишня дружина заарештованого заступника міністра оборони володіє квартирою в будинку, де розташовувався один із таємних штабів екскандидата в президенти Бориса Надєждіна.
П’ятикімнатна квартира площею 317 квадратних метрів належить формально розлученій з Івановим Світлані Захаровій (Маніович). Квартира розташована в будинку 20 по Поварській вулиці.
Там на четвертому поверсі розташовувався штаб Надєждіна з перевірки підписів. Водночас у 2018-2019 роках там же, але поверхом вище, розташовувався офіс “Партії змін”.
Видання SHOT стверджує, що сім’я Іванова постійно проживає в будинку за мільярд рублів, площею близько 1000 квадратів, у преміальному котеджному селищі на Рублево-Успенському шосе.
Іванов обіймає посаду заступника міністра оборони РФ із 2016 року. Після повномасштабного вторгнення в Україну він відповідав за проєкт відновлення окупованого Маріуполя. За даними видання “Досье”, на будівництві в окупації він отримує десятки мільярдів рублів. Також він опікувався будівництвом водоводу з річки Дон на окупований Донбас.
Розслідувачі телеканалу FREEДOM ще майже два роки тому описали схему, як саме Іванов розкрадав російський держбюджет.
Разом з Івановим на два місяці також заарештовано його знайомого Сергія Бородіна, якого ЗМІ називають багаторічним керівником справами заступника міністра і одним із номінальних власників його майна.
Коментарі експертів
Які реальні мотиви криються за арештом Тимура Іванова? Чи стало його затримання сигналом для інших топчиновників Росії? Чи пов’язаний арешт Іванова з майбутньою нелегітимною “інавгурацією” Володимира Путіна і зміною уряду в РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM відповіли:
- Ольга Курносова, політична аналітикиня і головний редактор порталу After Empire;
- Андрій Сидельников, російський політик і лідер руху “Говоріть голосніше!”;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: В арешту Іванова може бути кілька цілей
— Іванов комусь не тому наступив на ногу. Треба розуміти, до якого клану входить Тимур Іванов — це робить цю історію особливо цікавою. Він не тільки права рука самого міністра оборони Сергія Шойгу і не тільки забезпечує фінансові потоки російського міністерства оборони. Ми ж розуміємо, які гігантські фінансові потоки завжди були в міністерстві оборони і наскільки вони зросли під час війни. Навіть важко собі уявити, на яких грошах, за великим рахунком, вони сиділи.
Але при цьому давайте не будемо забувати, що і Шойгу, і Іванов входили до великого клану російського олігарха Юрія Ковальчука та його сім’ї. І те, що Ковальчуки і Сергій Кирієнко (перший заступник керівника Адміністрації президента, — ред.) не змогли забезпечити захист Тимуру Іванову, це, не просто дзвіночок, це набат.
Чому саме зараз? Теж зрозуміло. Тому що після “інавгурації” Путіна 7 травня буде перепризначення уряду. І це нам дає цілком відчутні підстави вважати, що Шойгу будуть замінювати. Ситуація всередині еліт дуже сильно загострюється.
За таких обставин Шойгу змушений буде піти сам. Його ніхто не буде звільняти. Як свого часу пішов міністр оборони Сердюков, так само піде і Шойгу.
Звільнення це дуже сильний перекіс. Тому заарештовують саме Тимура Іванова. Але при цьому всі розуміють, у чий кейс все це поклали. І, відповідно, решта фігурантів мають підібгати хвіст і поводитися набагато скромніше. Тому що, найімовірніше, інші фігуранти, як сам Шойгу, так і, можливо, навіть і Ковальчук, і Кирієнко замахнулися на щось, що їм було не за рангом.
Ми навіть до кінця не зрозуміємо поки що, чому саме заарештовано Тимура Іванова. Тому що він сам щось зробив не так і наступив комусь на ногу або це зробили Сергій Кирієнко чи Юрій Ковальчук.
АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Хто займе місце Іванова, той і замовник його арешту
— Це пряма корупція. У ній пов’язані всі вищі чини, і кожен залежно від свого ступеня отримує певний відсоток. Але це вже налагоджена роками схема путінської Росії. Тож нічим насправді Тимур Іванов не відрізняється від будь-якого іншого заступника міністра, депутата Державної Думи, чиновника адміністрації президента, та й будь-кого, хто перебуває сьогодні на верхівці російської влади. Просто у кожного свій відсоток, своя частка. Так, він потрапляв у розслідування, але це не означає, що він такий єдиний.
Знаючи обороти цих корупційних речей усередині Росії, тим більше верхівки, говорити про мільйонний хабар… Та він не прокидається без того, щоб не покласти мільйон. Це для нього насіння. Ясна річ, що відбуваються вже внутрішньосистемні розбірки.
Клани, які борються за вплив за п’ятого незаконного терміну Володимира Путіна, сьогодні намагаються зжерти один одного або когось відсунути, тому що це ласий шматочок. Тут потрібно буде дивитися, хто займе місце, хто бенефіціар посадки Іванова і кому розподіляться ті компанії, які контролює Іванов і його сім’я.
Ми знаємо, що особиста дружба Путіна і Шойгу і досить міцна, пов’язана. Так, час може вплинути на подібні стосунки. Адже у Шойгу немає успіхів. Путіну доведеться робити певні висновки. Якраз хороший момент — це перестановки в уряді.
Я не виключаю, що Шойгу може втратити посаду міністра оборони. Але в будь-якому разі він не піде на лавку запасних, тому що все-таки він входить до найближчого оточення Володимира Путіна. І тут уже питання не в розкраданнях, не в кількості.
Якщо вони діляться правильно за тією схемою, яка розроблена, то особливих негативних наслідків для Шойгу бути не може. Просто пересунуть на інший фронт роботи, буде підгортати іншу спеціальність і висмоктувати гроші, зокрема для себе, оточення і, відповідно, для Володимира Путіна.
Так влаштована система, і з цим нічого не поробиш. Її потрібно викорчовувати повністю. І кожен співробітник, кожен пособник цієї системи має надалі отримати відплату. Про це ми говоримо вже довгі роки.
Тимур Іванов вріс у цю систему не тільки корупційними зв’язками, а й особистими. Тому для членів команди напевно це був певний шок. Ті, хто сьогодні намагається його захистити, напевно оббивають пороги і намагаються зустрітися з Володимиром Путіним.
Я думаю, що в бункер вишикувалася досить велика черга з охочих для того, щоб насамперед убезпечити себе. Не стільки врятувати Тимура Іванова, скільки убезпечити себе, якщо вони були пов’язані з ним у тій чи іншій корупційній схемі.
Зараз триває, я так розумію, процес узгодження нового уряду. Якісь перестановки будуть обов’язково в адміністрації президента, хтось має отримати підвищення за виконану роботу.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: У Кремлі відкриють полювання на відьом
— Я не думаю, що йдеться тільки про корупцію. Посилаючись на джерела у ФСБ, російські ЗМІ пишуть, що там дійсно не все так просто. Дійсно всі все знали. Підозр було маса. Тобто і посада із забезпечення тилу — ризикова в цьому плані.
Але там ниточки від Іванова ведуть до сім’ї Ковальчука. Це наближена людина до Путіна. Це єдина людина, яку Путін пускав фактично без самоізоляції під час пандемії ковіду. Вони разом обговорювали історичні моменти Росії, що робити, як розвиватися. І потім, за версією деяких оглядачів, Путін зважився на повномасштабне вторгнення в Україну. Ковальчук працював із Шойгу, який теж — член команди Путіна.
Дуже цікаво, як далі розвиватимуться події. Адже я передрікаю, що далі ми побачимо гризню серед так званих кремлівських еліт. Адже уявіть собі, що Іванов, дійсно — шпигун — це ще тільки верхівка айсберга. А насправді то зараз особливо розуміючи, скажімо так, манію переслідування в Кремлі, вони почнуть полювання на відьом.
Може бути ціле коло людей, яке готувало змову, зокрема проти Путіна. Під час Другої світової в нацистській Німеччині в оточенні Гітлера було досить багато таких людей серед офіцерів Вермахту, які хотіли домовитися з британцями, з американцями про припинення опору, про усунення Гітлера тощо.
Це серйозний удар по Шойгу. Він у цій історії не залишиться непоміченим. Під Шойгу взагалі не раз хиталося крісло, і його вже не раз відправляли у відставку. На моїй пам’яті це відбувалося досить багато разів за час повномасштабного вторгнення і особливо коли був невдалий жіночий путч.
Усе залежатиме від того, хто зараз діє проти Шойгу. Можливо, проти нього діє якась група ФСБ. Між кланами силовиків і військових зараз триває боротьба.
Читайте також: Корупція — одна з головних проблем Росії, але вона не вирішиться, поки люди не змінять свого ставлення, — Пелевіна