Німецька ініціатива щодо посилення системи ППО в Україні вже отримала підтримку кількох європейських країн. Німеччина веде переговори з Данією та Нідерландами. Відомо про те, що Амстердам направить 150 млн євро на підтримку німецької ініціативи. Міноборони Нідерландів також закупить засоби ППО малої дальності для боротьби з безпілотниками на суму 60 млн євро, повідомляє FREEДОМ.
“Ми робимо багато чого, але я думаю, що ми можемо зосередитися ще більше на прискоренні поставок. Тому ми є частиною чеської ініціативи, естонської ініціативи та німецької. Ми робимо все, забезпечуючи фінансування, і також допомагаємо прискорити фактичну доставку. Це необхідно сьогодні, а не завтра”, — зазначила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Берлін виступив з ініціативою і зробив доступною ще одну систему Petriot (“Петріот”).
“Ми терміново закликаємо зробити те ж саме в межах “Великої сімки” і Ради НАТО — Україна. Ми закликаємо всіх перевірити ще раз свої запаси та побачити, що підтримка української ППО може бути розширена. Кожна додаткова система протиповітряної оборони рятує життя в Україні. Тому так важливо, щоб ми всі об’єднали наші ресурси в цій сфері”, — наголосила вона.
Допомогти у зміцненні оборони українського неба готові й у Норвегії. Після зустрічі з очільницею Єврокомісії Урсулою фонд дер Ляєн і канцлером Німеччини Олафом Шольцом прем’єр-міністр країни заявив про підтримку німецької ініціативи. За словами Йонаса Гар Стере, виготовлення нових систем ППО потребуватиме багато грошей і часу, тому поставки, найімовірніше, будуть із власних запасів.
“У нас дуже мало часу, тому Норвегія буде залучена до фінансування. Є кілька інших країн, які цьому сприяють, тому що є засоби протиповітряної оборони, які можуть досить швидко потрапити в Україну. І вони активно працюють в останні кілька днів і тижнів. Новини щоранку розповідають про російські ракети та безпілотники, які влучили в цивільні будівлі, електростанції та вбили багато людей. Усе це дорого, але збереження миру і свободи коштує грошей. Найдорожче платять Україна й українці”, — заявив Стере в інтерв’ю телеканалу TV2.
За підсумками засідання Ради Україна — НАТО генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг повідомив, що посилення української ППО обговорили й на рівні країн блоку.
“Міністри оборони країн НАТО погодилися активізувати дії та надати додаткову військову підтримку, включно з посиленням протиповітряної оборони. У НАТО є системи, які можуть бути надані Україні. Тому я очікую найближчим часом нових оголошень про можливості протиповітряної оборони для України. Крім Patriot є й інша зброя, яку союзники можуть надати, зокрема французька система SAMP/T”, — акцентував Столтенберг.
Він додав, що крім поставок систем ППО на порядку денному — й інші потреби української армії. Столтенберг зазначив, що низка країн-членів НАТО заявила про готовність постачати Києву артилерійські снаряди 155-го калібру, дрони та високоточні далекобійні засоби ураження. Деталі нових поставок уряди країн оголосять пізніше.
Читайте також: Європа шукає системи ППО і ракети до них для України — підсумки зустрічі міністрів країн-членів ЄС (ВІДЕО)
Нагадаємо, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що системи протиповітряної оборони Patriot, розміщені нині на території Західної Європи, було б корисніше розгорнути в Україні.