Грузія протестує проти “російського закону” — оцінки (ВІДЕО)

Протест перед парламентом Грузії проти законопроєкту про "іноземних агентів" 15 квітня 2024 року в Тбілісі, Грузія. Фото: gettyimages.com

Влада Грузії скасує або перепише скандальний закон про “іноагентів”, якщо Тбілісі наблизиться до вступу до ЄС, заявив голова партії влади “Грузинська мрія” Іраклій Гарібашвілі. Президент Європейської Ради Шарль Мішель розкритикував цей закон. Він зазначив, що будь-який сценарій, який суперечить стандартам Євросоюзу, матиме значення в оцінці Брюсселем шансів Грузії на членство в ЄС. У країні тим часом тривають протести, повідомляє FREEДОМ.

Закон про “іноагентів” парламент Грузії вже розглядав минулого року. У березні 2023-го прийняв його у першому читанні. Офіційно закон спрямовано на обмеження іноземного впливу. Однак такий же закон у Росії використовують для придушення нелояльних до влади громадян, медіа та громадських організацій. Тому грузинський закон про “іноагентів” у самій Грузії називають “російським”. 2023 року на протести вийшли десятки тисяч людей. Правоохоронні органи застосували проти протестувальників сльозогінний газ та водомети, затримали 133 особи. Акції тривали три дні. У результаті законопроєкт відкликали.

Через рік грузинська влада зважилася на другу спробу. Новий законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” — копія попереднього. Тільки формулювання “агент іноземного впливу” у ньому замінили на визначення “організація, що проводить інтереси іноземної сили”.

Ініціатори закону хочуть зобов’язати неурядові організації та медіа, які отримують понад 20% фінансування поза Грузією, реєструватися як організації, що проводять інтереси іноземної сили. Втім, прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе відверто заявив, що законопроєкт нібито має захистити країну від “українізації”. На це у МЗС України відповіли, що реальною загрозою для Грузії є русифікація.

Опозиція впевнена: як і в Росії, влада використає закон про “іноземних агентів” для переслідування незгодних. Дебати у парламенті переросли у бійку.

Однак, як і 2023-го, парламент ухвалив закон у першому читанні. Документ підтримали 83 депутати, проти — жодного. Це пояснюється тим, що опозиція відмовилася від участі у голосуванні. Багатотисячні акції протесту партію влади не зупинили.

“Інтелігенція, спортсмени, лікарі, архітектори, студенти — не залишилося жодної групи населення Грузії, яка однозначно та жорстко не висловлювалася б проти цього. Це можна зрозуміти, тому що населення Грузії з його 85-відсотковою підтримкою європейського курсу Грузії ніколи не змириться з ухваленням цього закону, який і по суті, і за формою є антиєвропейським”, — прокоментував член правління Грузинського центру стратегічного аналізу Валерій Чечелашвілі.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що накладе вето на закон, якщо його ухвалять. Але парламент зможе його подолати більшістю голосів. Європейські політики, активісти та представники громадянського суспільства виступили з різкою критикою законопроєкту про іноземних агентів. Адже Грузія прагне стати членом Європейського Союзу — у грудні 2023 року держава отримала статус кандидата на вступ до ЄС.

“Я хочу чітко заявити: цей законопроєкт, проголосований у парламенті, не наближає Грузію до ЄС. Все навпаки… Процес розширення — це процес, що ґрунтується на заслугах, і ідея для країн-кандидатів — для тих, хто хоче приєднатися до ЄС, полягає в тому, що вони поважають фундаментальні загальні принципи та цінності. Якщо вони голосують за законопроєкти, які не відповідають стандартам ЄС, це може вплинути на оцінку їхніх шансів”, — наголосив президент Європейської Ради Шарль Мішель в інтерв’ю Euronews.

Експерти вважають закон калькою з російської.

“Цей закон — це суто російський закон, що веде до авторитаризації грузинського суспільства. І пов’язаний лише з однією метою — максимально гарантувати “Грузинській мрії” більшість у наступному парламенті. І це — головна мета, а не якесь наближення до ЄС”, — наголосив член правління Грузинського центру стратегічного аналізу Валерій Чечелашвілі.

У суботу, 20 квітня, у Тбілісі та кількох інших містах пройшов марш, у якому взяли участь сотні жінок. Вони несли плакати, прапори Грузії та Євросоюзу. Протестувальники переконані: ухвалення законопроєкту про “іноагентів” необхідне владній партії, щоб зберегти владу.

Читайте також: США та ЄС закликали Грузію не ухвалювати скандальний законопроєкт про “іноагентів” — подробиці

Нагадаємо, на думку політолога Гели Васадзе, Росія лобіює ухвалення Грузією закону про “іноагентів”, переслідуючи свої цілі. Москва зацікавлена у дестабілізації Грузії, оскільки у цьому випадку сподівається на зняття частини транспортних санкцій.

Читайте також: Закон про “іноагентів” у Грузії: навіщо він потрібен владі і проти чого виступає опозиція

Прямий ефір