Вступ України до НАТО залежить не стільки від кількості пройдених переговорних протоколів, скільки від політичного рішення лідерів країн Альянсу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив експерт “Українського інституту майбутнього” Ігор Попов.
За його словами, принципи й протоколи вступу України до Європейського Союзу і до НАТО дуже відрізняються.
“Наприклад, для вступу в Європейський Союз існують певні протоколи, процедури. Якщо країна проходить ці кодекси переговорів, відмовити країні у вступі до ЄС практично неможливо. А вступ до НАТО — це насамперед політичне рішення”, — пояснив Попов.
Він зазначив, що є певна надія, що на саміті НАТО, який відбудеться у липні в Вашингтоні, Україна все-таки отримає запрошення приєднатися до Альянсу.
“У липні відбудеться саміт НАТО у Вашингтоні. В України є слабка, але надія на отримання запрошення приєднатися до Альянсу. Нехай навіть із відтермінуванням — коли закінчиться війна, коли Україна звільнить усі свої території тощо. Але отримати суворий, чіткий сигнал, а не просто слова про підтримку. Але для цього ми маємо також виконати технічні критерії”, — висловив сподівання експерт.
Україна готова виконати всі технічні критерії, необхідні для вступу до НАТО.
“У нас діє адаптована річна національна програма інтеграції в НАТО. Для українського уряду це настільки пріоритетно, що, я впевнений, ми виконаємо її достроково. Але все ж головне — це політичне рішення лідерів країн НАТО”, — уточнив він.
На даному етапі Україна веде активні переговори з лідерами країн, які ще не готові прийняти країну в Альянс.
“Сьогодні дві найбільші країни Альянсу — США і Німеччина — не готові до таких політичних рішень. Поки що вони вважають, що ризиків у разі запрошення України до НАТО в них буде більше, ніж якщо не робити такого запрошення. Але триває робота з лідерами цих країн. Крім того, Україна посилено адаптує свою армію, свої стандарти управління до тих схем, які працюють у НАТО”, — розповів Попов.
На його думку, дуже багато для України залежатиме від Заходу.
“Я думаю, що все-таки фінальне рішення щодо українського членства в НАТО залежатиме від Заходу і його глобальної угоди з Росією. Відповідно, світ буде розподілено дещо по-новому на зони впливу. І основне завдання України — щоб нова “залізна завіса” проходила не по західному кордону України, а по східному. І щоб Україна, яка довела, що вона має всі шанси й всі права на те, щоб бути частиною глобального Заходу, була офіційно включена в економічні структури та структури безпеки Заходу. Ось тільки питання в тому, чи прийме Захід таке рішення в умовах жорсткого протистояння з РФ? На цю тему ведуться активні переговори. Але поки що виходу на якесь глобальне рішення немає”, — резюмував експерт.
Читайте також: Палата представників США схвалила допомогу Україні: емоції конгресменів, розподіл коштів та оцінки експертів
Нагадаємо, раніше директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик зазначав: допоки Україна не увійде до НАТО, угоди у сфері безпеки є для країни найоптимальнішим варіантом.
Читайте також: США підтвердили своє глобальне лідерство, — Кулеба про схвалення допомоги Україні