Уранці 19 квітня Ізраїль завдав удару у відповідь по Ірану. Про це повідомив ABC News високопоставлений американський чиновник. Іранські державні ЗМІ, з посиланням на офіційних осіб Ірану, підтвердили роботу протиповітряної оборони над містом Ісфахан. В Армії оборони Ізраїлю удар по Ірану не коментували. Світові лідери закликали обидві сторони до деескалації, інформує FREEДОМ.
За інформацією державних ЗМІ Ірану, 19 квітня над Ісфаханом поблизу військової бази помітили три безпілотники. Після чого послідувала робота ППО. Офіційні особи Ізраїлю ніяк подію не прокоментували. Як і влада Ірану.
Ба більше, 19 квітня президент Ірану Раїсі виступив із промовою перед кількома сотнями людей у місті Дамган. Він навіть не згадав про інцидент, але вкотре заявив про “правильність” удару по Ізраїлю в ніч на 14 квітня.
“Тегеран применшив значення інциденту і заявив, що не планує дій у відповідь — реакція, яка, схоже, була спрямована на запобігання війні в масштабах усього регіону. Обмежений масштаб атаки і стримана реакція Ірану, схоже, стали свідченням успішних зусиль дипломатів, які працюють над запобіганням тотальній війні”, — йдеться в публікації агентства Reuters.
Як пише The Washington Post із посиланням на ізраїльського чиновника, удари по Ірану завдали, щоб продемонструвати, що Ізраїль здатний досягти цілей. В Ісфахані розташовані чотири дослідницькі ядерні комплекси і центр виробництва зброї, зокрема ракет середньої дальності і безпілотників Shahed (“Шахед”).
Світові лідери знову закликали Іран та Ізраїль утриматися від будь-яких дій, здатних посилити напруженість на Близькому Сході. Країни “Великої сімки” (G7) єдині в заклику до деескалації між Іраном та Ізраїлем, підкреслив держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Ви бачили, як Ізраїль зазнав безпрецедентної атаки. Але ми зосередилися на тому, щоб переконатися, що Ізраїль може ефективно захищатися, а також на деескалації напруженості та запобіганні конфлікту. І це залишається в центрі нашої уваги”, — сказав він.
19 квітня міністри закордонних справ G7, які проводять триденну зустріч в Італії, змінили порядок денний, щоб приділити пріоритетну увагу Близькому Сходу, заявив глава зовнішньополітичного відомства Італії Антоніо Таяні.
“Я відразу ж хотів, щоб уся “Велика сімка” дала чіткий сигнал. Політична мета G7 — деескалація. Ми працювали, працюємо і продовжуватимемо працювати, щоб бути активними гравцями у справі деескалації на всьому Близькому Сході”, — акцентував він.
Президент США Джо Байден та інші світові лідери закликали Ізраїль не відповідати на ракетну атаку Ірану — через побоювання тотальної війни на Близькому Сході.
18 квітня Сполучені Штати та Велика Британія запровадили додаткові санкції щодо Тегерана. Обмеження стосуються виробників БпЛА, сталеливарної промисловості, компаній, пов’язаних із “Корпусом вартових ісламської революції” і Міністерством оборони Ірану. За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, країни G7 введуть додаткові санкції найближчими днями.
Читайте також: “Удар зобов’язаний бути болючим і помітним”: як Ізраїль відповість Ірану — думка експерта
Нагадаємо, в ніч на 14 квітня Іран атакував Ізраїль, випустивши понад 300 безпілотників і ракет. Удар тривав протягом 5 годин. Частину дронів і снарядів було запущено з території Лівану, Сирії, Іраку та Ємену. Відбити атаку Ізраїлю допомагали США, Велика Британія, Франція та Йорданія. Як зазначили в Білому домі, Сполучені Штати не прагнуть конфлікту з Іраном, але захищатимуть американські війська і партнерів у регіоні. В ізраїльській армії заявили, що 99% повітряних цілей терористів було збито.
Читайте також: Трансформація Ірану від оплоту стабільності до “осі зла”: інтерв’ю зі сходознавцем Михайлом Крутіхіним