Ізраїль обмірковує відповідь на атаку Ірану. За словами спікера Армії оборони Ізраїлю Пітера Лернера, уряд ухвалить рішення щодо подальших кроків найближчими днями. Водночас президент США Джо Байден закликав Ізраїль до деескалації, і союзники підтримують позицію Вашингтона, інформує FREEДОМ.
Уряд Ізраїлю вивчає широкий спектр варіантів відповіді на атаку Ірану. Про це повідомили журналісти CNN з посиланням на ізраїльських чиновників. 15 квітня прем’єр-міністр країни Біньямін Нетаньягу скликав засідання військового кабінету.
За словами ізраїльських чиновників, крім можливої військової відповіді, Ізраїль розглядає і дипломатичні варіанти, щоб ще більше ізолювати Іран на світовій арені.
“Перед обличчям іранської загрози ми створимо регіональну коаліцію і візьмемо з Ірану таку ціну, яка нам підходить. І найголовніше, перед обличчям прагнення наших ворогів нашкодити нам, ми продовжуватимемо об’єднуватися і ставати сильнішими”, — наголосив міністр військового кабінету Ізраїлю Бені Ганц.
За даними ізраїльських ЗМІ, Бенні Ганц наполягає на швидкій відповіді на атаку Ірану. У той час як прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу ще не оголосив про своє рішення.
“Військовий кабінет виступає за відповідні заходи проти Ірану, але там розходяться в думках щодо термінів і масштабів такої відповіді”, — з публікації газети Israel Hayom.
Західні лідери закликали Єрусалим не відповідати військовим шляхом на обстріл Ірану, щоб не допустити розширення конфлікту на Близькому Сході.
За словами представника Ради з національної безпеки США Джона Кірбі, Вашингтон прагне не допустити ескалації на Близькому Сході.
“Ізраїльтянам належить вирішити, яким буде наступний крок. Я лише скажу таке: президент Байден від самого початку цього конфлікту докладав усіх зусиль для того, щоб він не перетворився на ширшу регіональну війну”, — заявив Кірбі.
Запобігти поширенню війни на Близькому Сході закликав і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. За його словами, в ізраїльському уряді існують розбіжності між тими, хто хоче рішучої відповіді, і тими, хто обстоює більш помірковану реакцію.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Париж спробує зробити все можливе, щоб уникнути ескалації на Близькому Сході.
Не підтримує удар у відповідь і Велика Британія, наголосив міністр закордонних справ Девід Кемерон. Замість цього в Лондоні виступають за посилення санкцій щодо Ірану.
“Я думаю, що вони абсолютно виправдано вважають, що повинні відповісти, тому що на них напали. Але ми закликаємо їх, як друзів, думати не тільки серцем, а й головою, бути розумними і жорсткими, і визнати, що Іран зазнав поразки, тому що атака була невдалою. Увесь світ бачить, який згубний вплив вони чинять, і я думаю, що найправильніше буде не йти на ескалацію… Ми запровадили санкції проти “Корпусу вартових ісламської революції” в повному складі. І ми продовжимо вивчати, які подальші кроки ми можемо зробити”, — наголосив Кемерон.
На думку аналітиків, Ізраїль може атакувати військові об’єкти, з яких було запущено ракети і безпілотники.
“Це була б класична відповідь США — вдарити по тих місцях, звідки на вас напали. Але ізраїльтяни також можуть нарешті вирішити те, що, за словами ізраїльського уряду, завжди було головною стратегічною загрозою з боку Ірану — його ядерна програма. І атакувати іранські ядерні об’єкти всередині Ірану, що може призвести до ескалації”, — каже експерт із протидії екстремізму Ганс-Якоб Шиндлер.
У ніч із 13 на 14 квітня Іран атакував Ізраїль. По території країни випустили близько 200 безпілотників і 120 ракет, повідомили ізраїльські військові.
У ЦАХАЛ зазначили, що 99% ракет перехоплені Ізраїлем. Частину безпілотників і ракет збито союзниками ще до підльоту.
Читайте також: На Близькому Сході формується антиіранська коаліція — деталі від експерта
Нагадаємо, раніше директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос говорив, що Іран та Ізраїль рухаються в бік неконтрольованої ескалації, яка може призвести до серйозних наслідків, і загроза Третьої світової війни цілком реалістична.