Понад 200 ракет і безпілотників випустив Іран по Ізраїлю в ніч на 14 квітня. Військові експерти називають це безпрецедентною кількістю за історію воєн. Ще однією особливістю цього акту стало те, що 99% ракет було збито. Такого результату Ізраїлю вдалося досягти не самостійно. Тель-Авіву допомогли низка країн, серед яких США, Йорданія, Велика Британія, Франція.
Проте навіть якщо Ізраїлю вдасться створити коаліцію з безпеки на Близькому Сході, ситуація дуже хитка. Аналітики всерйоз заговорили про ризики початку Третьої світової війни.
“Червоні лінії” пройдено остаточно?
14 квітня спочатку в хід пішли ударні дрони, а слідом були застосовані ракети. Як пише видання CNN, Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) не вдалося вразити жодної цілі. Водночас ізраїльське військове керівництво повідомляє про незначні пошкодження однієї зі своїх авіабаз. ЦАХАЛ також відзвітував про те, що переважну більшість ракет, випущених з Ірану, було перехоплено за межами країни.
Внаслідок іранської атаки в Ізраїлі постраждала 31 людина. Саме стільки звернулися по допомогу до медиків. Серед поранених є дитина.
Ізраїль зажадав від Ради ООН засудити напад Ірану і визнати Корпус вартових революції терористичною організацією. Атаку засудили у Великій Британії, Франції, Нідерландах, Німеччині, Іспанії та Португалії, а також генсек ООН Антоніу Гутерріш.
“Я глибоко стурбований цілком реальною небезпекою руйнівної ескалації в усьому регіоні. Закликаю всі сторони проявляти максимальну стриманість, щоб уникнути будь-яких дій, які можуть призвести до великих військових конфронтацій на кількох фронтах на Близькому Сході. Я неодноразово наголошував, що ні регіон, ні світ не можуть дозволити собі ще одну війну”, — акцентував Гутерріш.
Країни ЄС розробляють варіанти нових санкцій проти Ірану у зв’язку з його атакою на Ізраїль, повідомляє Financial Times (FT) з посиланням на джерела.
“Європейські столиці погодилися сфокусуватися на трьох речах: на засудженні Ірану і публічній підтримці Ізраїлю, на розробці планів можливих санкцій щодо Ірану і на використанні важелів тиску на Тегеран, які ще залишилися у них”, — пише видання.
Іран має намір дестабілізувати обстановку в регіоні, заявив прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак. За його словами, британські військові літаки допомагали Ізраїлю відбивати атаки.
“Це була небезпечна і непотрібна ескалація, яку я засудив найрішучішим чином. Завдяки міжнародним скоординованим зусиллям, у яких брало участь Сполучене Королівство, майже всі ці ракети були перехоплені. Королівські військово-повітряні сили Великої Британії спрямували в регіон додаткові літаки в рамках наших поточних операцій із боротьби з ІДІЛ в Іраку та Сирії. Я можу підтвердити, що наші літаки збили кілька іранських ударних безпілотників. Ми будемо працювати з нашими союзниками над деескалацією ситуації”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
У Лондоні сподіваються, що Ізраїль не відповість на атаку Ірану, заявив у понеділок глава британського МЗС Девід Кемерон.
“Ми сподіваємося, що заходів у відповідь не буде. (…) Найрозумніше, що можна зробити, це визнати, що іранський напад був провалом”, — сказав Кемерон в інтерв’ю Sky News.
Ізраїльський прем’єр Біньямін Нетаньягу у відеозверненні до своїх громадян заявив, що Єрусалим готовий до нападу з боку Тегерана і готовий дати жорстку нещадну відповідь.
“Наші оборонні системи розгорнуті, ми готові до будь-якого сценарію як в обороні, так і в наступі. Ми визначили чіткий принцип: хто б не заподіяв нам шкоди, ми заподіємо шкоду їм. Ми захищатимемося від будь-якої загрози і робитимемо це холоднокровно і рішуче”, — заявив Нетаньягу.
Збройні сили США, за останніми даними, перехопили та знищили понад 80 ударних безпілотників і щонайменше 6 балістичних ракет, запущених по Ізраїлю з територій Ірану та Ємену, повідомив Пентагон.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден після початку атаки заявив, що підтримка безпеки Ізраїлю “є залізною”. Байден у телефонній розмові з прем’єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху заявив, що США не братимуть участі у військових наступальних операціях проти Ірану, повідомив CNN високопоставлений представник адміністрації Білого дому. На думку Байдена, атака на Ізраїль була безуспішною, що стало перемогою Тель-Авіва. Водночас американський президент запросив лідерів G7 до обговорення скоординованої спільної дипломатичної відповіді Ірану.
У Білому домі вважають, що ізраїльтяни не прагнуть до розширення конфлікту або прямої війни з Іраном.
“Ізраїльтянам належить вирішити, яким буде наступний крок. Я лише скажу таке: президент Байден від самого початку цього конфлікту докладав усіх зусиль для того, щоб він не перетворився на ширшу регіональну війну”, — зазначив координатор зі стратегічної комунікації Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
На думку деяких американських чиновників, Ізраїль може швидко відповісти на атаки Ірану. Наприклад, атакувати військові об’єкти, з яких були запущені ракети і безпілотники, припускають аналітики.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що рішучі дії союзників із захисту Ізраїлю не допустили там терору та втрати інфраструктури, те саме, переконаний він, можливе і в захисті від терору України, яка, як і Ізраїль, не є членом НАТО.
“Рішучі дії союзників не допустили успіху терору і втрати інфраструктури та змусили агресора охолонути. Те саме можливо і в захисті від терору України, яка, як і Ізраїль, не є членом НАТО. І для цього не потрібна активація 5-ї статті, достатньо лише політичної волі”, — підкреслив він.
Коментарі експертів
Чи буде відповідь Ізраїлю на таку масштабну атаку? До чого вона може призвести? Невже світ підійшов ще ближче до початку Третьої світової війни? Відповіді на ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ дали:
- Аркадій Міл-Ман, колишній посол Ізраїлю в Росії;
- Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень;
- Цві Зільбер, ізраїльський журналіст, головний редактор “Кращого радіо”.
АРКАДІЙ МІЛ-МАН: Архітектура безпеки на Близькому Сході — краща, ніж бомбардування
— У збитті ракет брали участь військово-повітряні сили і ППО Ізраїлю. А також армійські підрозділи і ППО Сполучених Штатів Америки, які знаходяться в Перській затоці. Плюс британські військові брали участь у цій операції, йорданські, французькі льотчики, їм допомагали ППО і військові Саудівської Аравії.
Уперше проти Ірану діяла така коаліція. І [Ізраїлю] було завдано мінімальної шкоди. Було збито понад 99% ракет. Основна частина ракет була збита на території Сирії, Йорданії, Іраку. Щось залетіло на нашу територію.
В Ізраїлі не відчувається паніка, крім того, що люди в супермаркетах скупили більше продуктів, ніж зазвичай. У нас зараз починаються великодні канікули, тому дітей у школах не було. Скасовано всі заходи за участю дітей — табори відпочинку, різні гуртки тощо. Сьогодні вранці люди пішли на роботу. Обстановка була спокійна. Зрозуміло, що кожен це сприймає по-різному. Але в принципі, не було сьогодні якоїсь паніки або якогось відчуття страху.
У моєму розумінні, найкраща реакція на дії Ірану — це створення архітектури безпеки за принципом, який був задіяний під час відбиття атаки. Не бомбити Іран у відповідь, хоча, можливо, це і доведеться колись робити.
Краще ж побудувати архітектуру безпеки в цьому регіоні, яка зможе в таких ситуаціях давати відсіч терористичним діям Ірану та їхніх підопічних, таких організацій, як “Хезболла”, ХАМАС і “Ісламський джихад” та інших. Тому найкраща відповідь тут має бути на стратегічному рівні. Бомбардування лише призведе до ескалації, і нічого серйозного з цього не вийде з погляду забезпечення безпеки на більш тривалий період.
Дипломатична відповідь — це продовження санкцій, обмеження на діяльність Ірану, посилення протидії Ірану. Можна багато чого зробити для того, щоб Іран і його режим відчув на собі ці санкції.
Слід зазначити, що режим не дуже стабільний в Ірані, і основна маса жителів країни протидіє цьому клерикальному, релігійному, абсолютно екстремістському режиму. Це не так, що там все населення прямо виступає за цей режим і всім добре. Ті, хто перебувають при владі в Ірані, бояться того, що відбувається.
ІГОР СЕМИВОЛОС: Усі сторони рухаються в бік неконтрольованої ескалації конфлікту
— Проблема полягає в тому, що сторони по-різному розглядають свої позиції. Тобто ізраїльтяни розглядають це з точки зору стратегічної оборони. Але іранці теж розглядають це з точки зору стратегічної оборони. Це різночитання значною мірою ускладнює картину.
Якщо ми говоримо про якусь експансію Ірану, то, безсумнівно, вона присутня. Ізраїльтяни теж говорять про стратегічну глибину, контролюючи палестинські території. Тобто обидві сторони мають приблизно подібну риторику, коли вони говорять про загрози одна одної.
Питання полягає, звісно, в тому, яким чином можна не допустити ескалації, оскільки це практично не залежить від генерального секретаря ООН і, власне, від цієї організації загалом. Усе визначають безпосередні учасники, актори конфлікту на Близькому Сході.
І якщо ми говоримо про певні “червоні лінії”, після яких може бути неконтрольована ескалація, то ми бачимо, що ці “червоні лінії” суттєво зрушили в бік ескалації, причому зрушили з усіх боків. Усі актори рухаються в бік неконтрольованої ескалації.
І тут дуже важливо, щоб на Близькому Сході залишалися “дорослі”, які, принаймні, використовують свій вплив, свої ресурси, як востаннє, бо, найімовірніше, складно було б ізраїльтянам відбити атаку, якби більшу частину ракет і дронів не знищили британська й американська авіація ще у повітряному просторі Саудівської Аравії та Йорданії.
Воювати з Іраном — це досить складна історія, це 90 мільйонів людей, і це яка-ніяка, але держава, яка має достатню кількість озброєнь. Чи вистачить Ізраїлю ресурсів? Або ж тоді до цієї історії мають підключитися союзники. Але тоді на яких умовах і за яких обставин? Ці питання залишаються відкритими. І судячи з учорашньої розмови Байдена і Нетаньягу, більшу частину цих питань обговорювали.
І рішення, як ми бачимо, досить очевидне — Нетаньягу ухвалив рішення не завдавати удару у відповідь. І якщо ж якщо ж ситуація розвиватиметься за найгіршим сценарієм, то тут, звісно, загроза Третьої світової війни цілком реалістична.
ЦВІ ЗІЛЬБЕР: Для Ізраїлю відкрито вікно можливостей щодо створення нових військових союзів
— Безпілотники, які випустили з Ірану, летіли дуже довго — близько 5 годин. Пізніше були випущені крилаті ракети, вони летять швидше. Тож на територію Ізраїлю вони прибули одночасно. Природно, все це мало призвести до того, що якась частина долетіла б до цілей. Але безпілотники засікли відразу. І в Ізраїлю є авіація. У небо підняли і F-35, які з повітря прекрасно збивали ці безпілотники.
Виявилося, що найкраща система ППО — це авіація. А ізраїльська авіація може абсолютно безперешкодно діяти і над Сирією, і над Іраком. Там немає в принципі жодних загроз для ізраїльських і для ізраїльської авіації. І Ліван, природно, теж. До цього завдання долучилися ВПС Йорданії. Вона в цій ситуації не захотіла почуватися “банановою республікою”. “Ніхто не буде літати над нашою територією”, — сказали вони. Йорданія реально надала велику допомогу.
Це була безпрецедентна кінетична атака за всю військову історію: 110 балістичних ракет, 36 крилатих ракет і 185 “Шахедів”. Жодна крилата ракета, жоден дрон не долетіли до території Ізраїлю. Найважче було збивати балістичні ракети. Але в Ізраїлі є комплекси Хец-2 і Хец-3, спеціально розроблені проти балістичних ракет.
Іранські ракети не такі просунуті, ми це могли побачити на власні очі. Основна частина, звісно ж, припала на ізраїльське ППО і є влучання по військовій базі. Але це гігантська військова база. Там є військовий аеродром, полігони. Але як повідомило офіційно командування, жодна зі служб на цій базі не припиняла свою роботу. Тобто можна сказати, що там щось вибухнуло, але збиток — мінімальний. Поранено дівчинку-мусульманку. Вона перебуває в лікарні, лікарі борються за її життя. Ось, власне, весь збиток, який завдала ця атака.
Іран здобув дуже велику пропагандистську перемогу, тому що в нього є свій Конашенков (керівник департаменту інформації та масових комунікацій Міноборони РФ, — ред.) у чалмі: який повідомив про “видатні досягнення”. Потім вони показали палаючу військову базу в Техасі і сказали, що це результат їхнього прекрасного удару. І на цьому почали святкувати велику перемогу. Але, звичайно ж, Іран розуміє, що ніяка це не перемога.
За великим рахунком, вони сьогодні відкривають дуже велике вікно можливостей саме для Ізраїлю. Це вікно можливостей для побудови нових військових союзів на Близькому Сході.
За винятком Іраку, Ірану, Сирії, Лівану та Ємену суїтські арабські країни готові співпрацювати з Ізраїлем і будувати військові союзи. До речі, союз із ППО вже давно існує. Він працює. І кілька арабських держав надавали ізраїльським ВПС можливість безперешкодно діяти у своєму повітряному просторі, чим Ізраїль, звичайно ж, скористався.
Чи буде відповідь Ізраїлю саме військова? Нинішній уряд довго вирішує питання. Я не впевнений.
Читайте також: Дії Ірану загрожують усьому регіону та світу, — Зеленський про атаку проти Ізраїлю