У Брюсселі розпочинається дводенний саміт лідерів ЄС. Підтримка України буде серед ключових тем. Європейські лідери також обговорять безпеку й оборону, розширення Євросоюзу, міжнародні відносини та інші питання, повідомляє спеціальний кореспондент телеканала FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Представники Європейського Союзу оприлюднили дані, згідно з якими вони вже надали допомогу на суму близько 140 млрд євро. Йдеться про фінансову та військову допомогу, дипломатичні зусилля, а також допомогу в розміщенні біженців.
Напередодні зустрічі президент Європейської Ради Шарль Мішель звернувся до її учасників.
“На третьому році агресивної війни Росії проти України ми переживаємо ключовий момент. Вкрай необхідні оперативність, інтенсивність та непохитна рішучість. Нашим першочерговим завданням є швидке надання військової допомоги Україні, і, спираючись на нещодавні ініціативи, подібні до ініціативи Чехії, пришвидшене придбання та доставка боєприпасів в Україну. Це засідання Європейської Ради стане можливістю зміцнити та прискорити ці зусилля. Крім того, ми маємо зосередитися на ефективній імплементації та забезпеченні дотримання наших санкцій, а також на активізації наших зусиль щодо використання непередбаченого прибутку від заморожених активів”, — сказав Мішель.
Лідери Європейського Союзу також обговорять європейську стратегію оборонної промисловості. Україна тепер теж у ній може брати участь — це один із кроків на шляху євроінтеграції. І буквально напередодні зустрічі верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель висунув ініціативу про передачу доходів від заморожених російських активів на закупівлю озброєння для України.
“Ця пропозиція передбачає виділити 90% цих доходів до Європейського фонду миру на додачу до 5 млрд, не замінюючи, а додаючи до цих 5 млрд доходи, що генеруються цими замороженими активами з метою збільшення військової підтримки України. Ми робимо це для Європейського фонду миру, тому що бюджет Європейського Союзу не може використовувати свої ресурси для купівлі зброї”, — сказав Боррель.
Йдеться про додаткові приблизно 3 млрд євро на рік до 5 млрд, які цього тижня буквально погодили для виділення в Європейський фонд миру для підтримки України. Також на столі — питання розширення Європейського Союзу. Імовірно, буде ухвалено позитивне рішення про старт переговорів щодо вступу до Європейського Союзу Боснії і Герцеговини. Також розглянуть успіхи в реформах України та Молдови.
Напередодні зустрічі Брюссель відвідав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він представив Єврокомісії план реформ, які будуть забезпечені допомогою Європейського Союзу на 50 млрд євро протягом наступних чотирьох років у межах так званого українського механізму.
“План щодо українського механізму був схвалений українським урядом. Сьогодні я передав його президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн. Ми очікуємо, що він буде схвалений ЄС у квітні. Після цього новий фінансовий інструмент нарешті набуде чинності”, — сказав Шмигаль.
Цей план уже почав діяти: вчора було отримано перший транш у розмірі 4,5 млрд євро.
Очікується, що президент України Володимир Зеленський звернеться до учасників зустрічі по відеозв’язку.
Читайте також: Україна отримала потужну підтримку від Євросоюзу — підсумки візиту Шмигаля до Брюсселя