Тези російського диктатора Володимира Путіна про неефективність введених щодо Росії санкцій за розв’язану проти України війну спрямовані на дві аудиторії — зовнішню і внутрішню. Але якість життя громадян РФ неухильно погіршується — тепер вони купують товари нижчої якості за вищу ціну. Про це сьогодні, 17 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“На зовнішню аудиторію йде постійна спроба переконати Захід — навіщо ви вводите санкції? Це ваші витрати, ви погіршуєте собі логістику, ви платите за щось дорожче, що раніше постачала Росія. У нас є ринок, де ви могли б продавати, ви могли б заробляти. І тому санкції не працюють, не треба їх вводити. Тобто одна з аудиторій — саме західна. Спроба довести західним країнам, що не треба вводити санкції, тому що вони не працюють. Але все прекрасно видно, статистика видна. Тому, відповідно, Захід на такі смішні тези, які лунають від Путіна, абсолютно не реагує. Вони бачать результат цих санкцій. Це просто пропаганда, яка лунає з його вуст”, — сказав він.
Щодо внутрішньої аудиторії, то, за словами експерта, дуже важливо було перед “виборами” переконувати населення щодо того, що в країні стабільність, усе нормально, справді триває імпортозаміщення, Росія починає виробляти свою продукцію всередині країни, зростає ВВП, “ми стабільні, сильні” тощо.
“Іншими словами, це таке навіювання певної стабільності. Але дійсно, коли росіянин іде до магазину, а автомобілі залишилися в основному тільки китайські або те, що називається російськими, але за фактом це китайські автомобілі, тому що там всі комплектувальні в основному китайського виробництва, і вони з них збирають якийсь автомобіль з величезними різними недоробками, відсутністю компонентів, які вже стали звичними для всього світу. Це перший момент. Щодо інших продуктів, теж перейшли в основному на китайські різні продукти. Побутова техніка, побутова хімія, навіть певна їжа теж здебільшого починає постачатися з Китаю”, — каже Несходовський.
Він зазначив, що це погіршує якість життя. Купується гірший товар за більшу ціну.
“Ми часто говоримо про інфляцію, як певний товар певної якості, який коштував, умовно кажучи, 100 дол., став коштувати 110 дол. А є ще інша інфляція, коли за ті самі 100 дол. раніше ти купував товар високої якості, а тепер ти купуєш товар той самий товар — наприклад, чайник, але тепер набагато гіршої якості. Росіяни, які ходили до магазину, бачили такий прийом, коли яйця продавалися десятками, потім вони стали 8 яєць, 6 яєць і навіть були випадки, коли був лоток на 3 яйця. Це теж певний тип інфляції, коли за ті самі гроші, за які купував, купуєш набагато гіршу, низької якості продукцію. Ось це відчувають росіяни”, — уточнив експерт.
Крім того, додав він, у Росії відсутня конкуренція, відсутні постачання товарів з інших країн, за винятком деяких.
“Відповідно, якість життя, попри те, що купуєте ту ж саму, можливо, ту ж саму кількість, істотно погіршується. І в цьому процесі, якщо перейти до автомобілів, змушені витрачати набагато більше грошей, щоб підтримувати працездатність цього автомобіля, ремонтувати деталі, які ламаються набагато частіше, мати певний ризик потрапити в аварію тощо. Ось саме так працюють санкції. Тому його переконання росіян, що ви ж стали жити набагато краще або не гірше, воно не відповідає дійсності”, — підсумував Ілля Несходовський.
Читайте також: Росія обходить санкції не через “діру”: про механізм Кремля і шляхи впливу на нього розповів економічний експерт
Як повідомлялося раніше, проти Росії за весь час повномасштабного вторгнення було введено понад 17 тис. персональних та секторальних санкцій. Найближчим часом очікується схвалення загальноєвропейського закону про криміналізацію порушення та обходу санкцій ЄС.