Швейцарія вперше відкрила кримінальну справу щодо порушення введених проти Росії санкцій, пише Financial Times. За даними британського видання, кілька швейцарських сировинних трейдерів продовжували торгувати з Росією, використовуючи дочірні фірми в Об’єднаних Арабських Еміратах. Порушення обмежувальних заходів ЄС стане кримінальним правопорушенням у всіх країнах-членах Євросоюзу. Про це йдеться в резолюції, ухваленій у березні Європарламентом, повідомляє FREEДОМ.
У 2023 році Державний секретаріат з економічних справ Швейцарії почав аналізувати діяльність женевської компанії та її дочірньої компанії у Дубаї. За даними слідства, 2022 року швейцарська компанія перевела в Дубай свої операції з російською нафтою і продовжувала торгувати за цінами вище за встановлену західними країнами стелю в 60 дол. за барель.
“По-перше, швейцарська влада сигналізує ринку, що не терпітиме обходу санкцій через дочірні компанії в таких місцях як Дубай. По-друге, звернувшись до генерального прокурора, Державний секретаріат з економічних справ Швейцарії також дає зрозуміти, що вимагає суворого покарання, можливо навіть з тюремним терміном”, — сказав експерт з міжнародної торгівлі та торговельного фінансування Патрік Еберхардт у коментарі Financial Times.
У Євросоюзі порушення санкцій вважатиметься злочином на території всіх країн-членів. А доходи від порушення режиму санкції проти РФ підлягатимуть конфіскації на користь України. Про це йдеться у резолюції Європарламенту, ухваленій 12 березня під час пленарного засідання у Страсбурзі. Європарламент пропонує, щоб держави ЄС ввели до своїх національних законів покарання для фізичних чи юридичних осіб, які порушують санкції. Уряди повинні гарантувати, що обхід санкцій вважатиметься в їхніх країнах кримінальним злочином, йдеться у резолюції.
“Резолюція щодо директиви про визначення кримінальних правопорушень та покарання за них дозволить зробити санкції більш ефективними”, — пояснила євродепутатка з Нідерландів від групи лібералів Софія Інетфелд.
Юридичні неточності у національних законодавствах давали можливість російським олігархам обирати ту країну-члена ЄС, у якій Росії було легше обійти санкції, зазначив євродепутат Тейс Рютен. Тепер резолюція зобов’язує кожну країну Євросоюзу створити спеціальний орган, який займатиметься координацією та співпрацею між національними правоохоронними органами та інститутами ЄС, які відповідають за здійснення санкцій.
“Санкції та боротьба з санкціями для Росії — це інтелектуальне змагання. Захід запроваджує санкції, Росія вигадує, як їх оминати. Захід починає перекривати такі можливості. Росія бачить і вигадує нові методи. Цей процес постійний, і тиск із боку Заходу постійно зростає. Власне, як і спроби Росії вигадати інші способи обійти санкції. Тож тиск є. Тиск постійно зростає”, — каже економічний експерт Сергій Фурса.
Наприкінці лютого в Міністерстві юстиції США заявили про посилення забезпечення дотримання санкцій, експортних обмежень та економічних контрзаходів щодо Росії. Зокрема, як повідомили на сайті відомства, 13 лютого було висунуто звинувачення у відмиванні грошей російській компанії, яка перебуває під санкціями, за сприяння російським громадянам у міжнародному переміщенні коштів.
“За останні два роки наша оперативна група затримала, заарештувала та домоглася рішення про конфіскацію активів на суму близько 700 млн дол. у пособників росіян і звинуватила понад 70 осіб у порушенні міжнародних санкцій та експортного контролю, введених щодо Росії. Висунуті нами звинувачення олігархам, посередникам і відмивачам грошей — це наступний розділ: доки триває агресія Росії, зберігатиметься і наша рішучість притягти до відповідальності її пособників. Ми твердо стоїмо на боці українського народу”, — заявив генеральний прокурор США Меррік Гарланд.
Україна, зі свого боку, має намір конфіскувати активи головного російського виробника аеробалістичної ракети “Кинджал”. З відповідним позовом Міністерство юстиції звернулося до Вищого антикорупційного суду, повідомляється на сайті українського відомства. Мін’юст не уточнює, про конфіскацію яких саме активів йдеться. Як пишуть журналісти видання The Insider, підрядники російських підприємств, які випускають ракети “Кинджал”, досі не потрапили під санкції ЄС.
Читайте також: Росіяни знаходять шляхи обходу санкцій ще до їхнього введення, — Буряченко про ефективність кримінального покарання за порушення
Нагадаємо, у Європарламенті закликали запровадити санкції на продукти та сільгосппродукцію з Росії та Білорусі. Досі ця категорія товарів не підпадала під економічні обмеження ЄС.
Читайте також: Потрібно накладати санкції на окремі країни, які допомагають РФ обходити обмеження, — Агелеуов