Проти РФ уже запроваджено понад 17 тис. санкцій: про ефект та подальші кроки розповів Пашков

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Проти Росії за весь час повномасштабного вторгнення було введено понад 17 тис. персональних та секторальних санкцій. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

“Усе-таки давайте говорити про те, що на сьогодні Росія є рекордсменом за санкціями. За останніми даними, близько 17 тис. індивідуальних та секторальних санкцій уже введено проти Росії. Питання в тому, що до цього санкційного фронту приєдналися близько 40 країн зі 193-х, наприклад. Тобто, зрозуміло, що це не найширший санкційний фронт”, — сказав він.

Пашков нагадав, що найближчим часом очікується схвалення загальноєвропейського закону про криміналізацію порушення та обходу санкцій ЄС.

“Там передбачається, скажімо так, понад 50 тис. євро — до року позбавлення волі, понад 100 тис. євро — це до п’яти років. Зрозуміло, що це не ті строки, які дають у Росії людям, які зробили репост або там вийшли на вулиці з плакатиками. Це більш м’які санкції порівняно з Росією. Але те, що це підлягає вже кримінальному переслідуванню, і те, що це буде каратися таким чином, і плюс до всього ще там дуже серйозні штрафи передбачено та конфіскації — мільйонні суми. Тому я думаю, це так, це один із, безумовно, таких запобіжників, своєрідних заходів. Це дуже важливо”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Він наголосив, що справа не в кількості санкцій, а в ефективності їхньої реалізації та забезпеченні дієвості.

“Ось не так давно група Єрмака-Макфола наводила свої дані, свої дослідження. І там теж ішлося про постачання з країн Заходу продукції подвійного призначення, зокрема електроніки та програмного забезпечення, тобто всього того, що знаходять у російських ракетах і “Шахедах”, які атакують Україну. Тобто в цьому випадку йдеться сьогодні про вдосконалення, ефективну реалізацію вже ухвалених санкцій та блокування якихось обхідних маневрів. Ось це, напевно, на сьогодні дійсно є одним із пріоритетних варіантів, те, що необхідно. І в цьому плані 13-й пакет санкцій Європейського Союзу на це був розрахований”, — сказав Пашков.

Він наголосив, що санкції мають вельми істотний ефект: за деякими даними, Росія через введені обмеження втратила близько 400 млрд дол.

“Сьогодні пріоритетом, безумовно, є продукція подвійного призначення, яка використовується в російському військово-промисловому комплексі, — це, напевно, сьогодні найбільш значимо. І ось ця російська зернова спецоперація з експансії агропродукції до країн ЄС, зокрема, завуальована такими своєрідними демагогічними голосіннями про те, що нібито може трапитися голод і таке інше, дефіцит продовольства… Усе це було зроблено, безумовно, у форматі, у режимі спецоперації, які зазвичай проводяться Росією. І те, що ЄС на це звернув увагу, і те, що буде вжито захисних заходів, я думаю, що найближчим часом ЄС, безумовно, на це піде, зокрема, й на тлі протестів фермерів — це абсолютно правильний логічний крок”, — вважає Пашков.

Він підкреслив, що важливим є й той факт, що вже найближчим часом Євросоюз передаватиме Україні відсоток від заморожених російських активів. Пашков назвав цей момент своєрідним зворотним боком санкцій.

“Тому очевидно, санкції приносять свій ефект. Причому це кумулятивний ефект, який поступово накопичується. Це абсолютна брехня російської пропаганди, що нібито від санкцій внутрішній ринок Росії тільки міцнішає. Це абсолютно не відповідає дійсності. І те, що на сьогодні дійсно необхідно посилювати таку спрямованість санкцій проти російського військово-промислового комплексу, і в тому числі аграрного, це очевидно абсолютно. І в цьому плані і Європейський Союз, і Штати зробили досить серйозні кроки”, — сказав Пашков.

Читайте також: У Європарламенті закликали запровадити санкції на харчові продукти та сільгосппродукцію з Росії та Білорусі (ВІДЕО)

Нагадаємо, на брифінгу в Європарламенті у Страсбурзі депутатка Європарламенту, доповідачка з питання криміналізації обходу санкцій ЄС Софі Ін’т Велд розповіла, що нова законодавча ініціатива Європейського парламенту щодо криміналізації відповідальності за обхід санкцій на рівні Європейського Союзу дасть змогу конфісковувати активи.

Прямий ефір