Україна та Молдова впевнено рухаються вперед на шляху до членства в Євросоюзі.12 березня Європейська комісія офіційно представила Раді ЄС пропозиції щодо проєкту переговорних рамок для України та Молдови. Документи містять керівні принципи проведення переговорів про вступ, інформує FREEДОМ.
“Борючись за своє існування понад два роки, Україна продемонструвала дивовижну стійкість і цілеспрямованість і домоглася значного прогресу на шляху до ЄС. Подання проєктів рамок переговорів для України та Молдови є кроком вперед у цьому процесі”, — зазначив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Тепер проєкт має схвалити Рада ЄС. Після цього держава, що головує в Раді, представить узгоджену спільну позицію ЄС на першій міжурядовій конференції з кожною країною. Це означатиме формальний початок переговорів про вступ.
13 березня міністри закордонних справ України та Молдови скоординували подальші кроки для того, щоб сприяти якнайшвидшому початку переговорів про вступ обох країн до Євросоюзу, повідомив глава українського МЗС Дмитро Кулеба.
“Ми скоординували наші подальші дії для того, щоб рішення про затвердження цієї рамки і фактичний початок переговорів відбулися в заплановані строки, і ми вже цього року перейшли до власне передостанньої фази набуття членства в ЄС — переговорів про вступ”, — сказав Кулеба.
Як зазначив міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой, держави вирішили посилити обмін інформацією та досвідом у цій сфері.
“Ми вважаємо, що повністю готові до безпосереднього початку переговорів про вступ у найближчому майбутньому”, — заявив Попшой.
Як пише видання Politico, проєкт рамкової програми перемовин про вступ України і Молдови може бути схвалено після виборів до Європарламенту в червні поточного року.
“Європейські дипломати і чиновники попереджають, що угода між 27 європейськими столицями, необхідна для офіційного початку переговорів, навряд чи буде досягнута до червневих виборів до Європарламенту. Для деяких країн ЄС, включно з Австрією, життєво важливо, аби прогрес в Україні та Молдові йшов одночасно з приєднанням Боснії і Герцеговини”, — йдеться в публікації Politico.
До 20 березня, за даними видання, Єврокомісія також має представити документ щодо підготовки ЄС до майбутнього розширення.
У грудні 2023 року лідери країн-членів ЄС на саміті в Брюсселі схвалили початок переговорів щодо вступу України до Євросоюзу. За словами посла ЄС в Україні Катаріни Матернової, приблизних оцінок, як довго триватимуть перемовини, немає.
У листопаді 2023 року президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна і Молдова виконали понад 90% реформ, яких від них очікував ЄС.
Читайте також: “Добре мати мету, добре мати горизонт”: Україна на шляху членства в ЄС (ВІДЕО)
Нагадаємо, Європейська комісія 12 березня представила Раді Європейського Союзу пропозиції щодо проєктів переговорних рамок для України і Молдови.