Північноатлантичний альянс не має армії, є армії держав-членів. Військові з цих країн можуть виконувати в Україні ті чи інші функції на підставі двосторонніх договорів. Можливі кілька сценаріїв. Їх сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ назвав політолог Ігор Рейтерович, коментуючи повідомлення ЗМІ про те, що Франція створює альянс із країн, відкритих для потенційного відправлення військ до України.
Перший сценарій, за словами гостя ефіру, передбачає не відправлення військ як таких, а лише певної кількості військових у статусі радників, інструкторів, консультантів.
“Представники різних країн НАТО можуть приїжджати до нашої країни для виконання тих чи інших завдань, і вони абсолютно мають право тут перебувати, оскільки це все регулюється двосторонніми угодами між країнами”, — пояснив Рейтерович.
Другий сценарій, за його словами, — “масштабування” Інтернаціонального легіону. У цьому випадку військові окремих країн Альянсу можуть бути присутніми в Україні як добровольці та влитися в Сили оборони.
“Ми маємо іноземний легіон. Але уявімо просто, що вся ця історія буде суттєво масштабована, і йтиметься не про тисячі, а, наприклад, про десятки тисяч військових, які захочуть допомагати Україні та стати представниками збройних сил нашої держави”, — пояснив політолог.
Третім можливим сценарієм він називає відправлення в Україну військ тих чи інших країн НАТО, які виконуватимуть тут певні завдання. На думку Рейтеровича, такі війська могли б прикрити Україну з боку Білорусі чи непідконтрольної Кишиневу “ПМР”, на кордонах із якими Україна змушена тримати свої війська.
“Уявімо ситуацію, що просто наші частини будуть замінені на якісь частини країн-членів НАТО, і, відповідно, вони своєю присутністю стримуватимуть якісь можливі провокації або напади з цього боку”, — говорить Рейтерович.
Він також зазначив, що з огляду на попередній досвід НАТО, всередині цього союзу може бути створена коаліція кількох країн, які домовляться про відправлення певної кількості військ. Тоді після недовгих переговорів з Україною вони з’являться на її території. У будь-якому разі, як наголосив Рейтерович, поява військових НАТО в Україні — питання часу, адже країна взяла курс на євроатлантичну інтеграцію.
“І зрозуміло, що питання, наприклад, про якісь бази, де можуть бути розміщені зокрема й військові інших країн, порушуватиметься в Україні не раз, воно позитивно сприйматиметься переважною більшістю наших громадян. Чому? Тому що це — одна з гарантій безпеки нашої країни в майбутньому”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Макрон бере на себе верховенство в питанні коаліції дії, — політичний оглядач про ідею відправлення військ союзників до України
Нагадаємо, європейські лідери на неформальній зустрічі в Парижі обговорювали можливість розміщення військ союзників на території України. Це питання викликало низку реакцій у західних країнах, а також у Росії. Про те, що на зустрічі глав 20 країн-членів ЄС та інших західних посадовців зачіпали питання відправлення військ союзників на територію України, заявив президент Франції Еммануель Макрон.