Європейські пілоти на пенсії могли б разом з українськими льотчиками захищати небо України, це не нова історія, — Джердж

Сергій Джердж. Фото: Facebook / Serhiy Dzherdzh

Україна не зверталася з проханням відправити іноземні війська партнерів на її територію, але міжнародне законодавство не виключає такої можливості. Партнери обговорюють різні види допомоги Україні, дозвіл іноземним добровольцям взяти пряму участь у бойових діях може стати першим кроком. Про це сьогодні, 7 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.

За його словами, якби пролунало таке офіційне звернення, то спочатку йшла б дуже велика, інтенсивна закулісна робота, дискусії з цього приводу, і чітко було б видно результат або відповідь. І якби вже все було готово, то тоді могло б бути таке офіційне звернення України. У європейських чи інших країн поки що немає бажань посилати свої війська на допомогу Україні. Але те, що така ініціатива з’явилася, — хороший сигнал.

“Це може бути в руслі не тільки повного розв’язання цього питання — відправлення великих сухопутних з’єднань на допомогу Україні. Це може бути спочатку просто дозвіл добровольцям поїхати до України і воювати у складі або інтернаціональних бригад, або підрозділів Збройних сил України. Багато країн забороняють своїм громадянам служити в закордонних збройних силах. Але тут, можливо, можна знайти юридичне рішення і дати можливість добровольцям це зробити. Також це звучить обнадійливо для України, приємно чути, що обговорюються інші варіанти допомоги Україні”, — сказав Джердж.

Крім того, зазначив експерт, така ініціатива — це застереження Путіну і Росії, що все йде до більшої конфронтації і Захід не відступатиме. І якщо можливо, то це рішення теж буде ухвалене.

Коментуючи інформацію, що президент Чехії Петр Павел дозволив 14 добровольцям брати участь у протистоянні України Російській Федерації, Джердж висловив думку, що таким чином можуть вчинити й інші країни.

“Можна збільшувати цей список, якщо є охочі — добровольці. Нам були б потрібні не просто люди для широкого застосування в Сухопутних військах, але такі точкові військові професії, як пілоти. Є багато пілотів, які пішли на пенсію в європейських країнах. Вони літали все життя на військових літаках, вміють застосовувати озброєння, яке є в країнах НАТО, зокрема F-16 використовували. Це ще відносно молоді люди, військові рано йдуть на пенсію. І вони могли б за бажання працювати в Україні та разом з українськими льотчиками захищати українське небо. Це теж був би непоганий варіант допомоги нашій країні”, — пояснив він.

Щодо пілотів ініціатива може виходити з боку України.

“Ми можемо це озвучити і, можливо, вести якісь перемовини. Це було б непогано. Свого часу так Ізраїлю допомагали ще після Другої світової війни, багато американських пілотів приїжджали до Ізраїлю і допомагали становленню ізраїльських Військово-повітряних сил. Це не нова історія”, — каже експерт.

Він нагадав, що є формат “Рамштайн” — 55 країн і організації, які допомагають Україні технічно — зброєю, боєприпасами, амуніцією.

“Чому б не допомогти і збройними силами? Ми всі 10 років ведемо дискусію, що Україна захищає Європу, відтягуючи на себе всю агресію Росії, яка, можливо, була б спрямована на балтійські та інші країни. І це йде до цього, тому що весь час лунають погрози з боку російських офіційних осіб і пропагандистів спалити Варшаву, спопелити Париж, Лондон, і Берлін взяти повторно ще кілька разів. І якщо є таке розуміння, що Україна захищає Європу, то чому б усім разом не протидіяти цьому? Не тільки амуніцією та боєприпасами, а й іншими силами допомогти Україні? Потенціал військовослужбовців у Росії більший. Тому, якщо Захід і НАТО, Європейський Союз сприймають протидію російській агресії як спільне завдання, а Росія багато разів каже, що вони воюють тільки з НАТО, тому можна всім разом і протидіяти”, — висловився Джердж.

Експерт наголосив, що потрібно запустити всі можливі механізми протидії Росії.

“Тоді Росія припинить цю агресію, там зміниться ситуація, і Росія не становитиме загрози для всього світу. Потрібно зробити все максимально можливе, щоб розвалити цю тоталітарну структуру сьогодні. Якщо це робити в пів сили, то це все затягується на невизначений час і нічого доброго нікому не приносить. А допомога Україні і військовослужбовцями — це теж радикальні дії з метою припинити агресію РФ проти України”, — резюмував Сергій Джердж.

Читайте також: Заяву про можливе відправлення іноземних військ в Україну прокоментували в Білому домі

Нагадаємо, європейські лідери на неформальній зустрічі в Парижі обговорювали можливість розміщення військ союзників на території України. Це питання викликало низку реакцій у західних країнах, а також у Росії. Про те, що на зустрічі глав 20 країн-членів ЄС та інших західних посадовців зачіпали питання відправлення військ союзників на територію України, заявив президент Франції Еммануель Макрон.

Прямий ефір