Китай активізувався в питанні війни Росії проти України, але він сьогодні не на справедливому боці миру. Таку думку сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.
В активізації Пекіна вона бачить кілька причин, зокрема й запрошення Китаю до участі в Глобальному саміті миру, який Швейцарія погодилася організувати на прохання України.
“Президент Зеленський не приховує, що він дуже зацікавлений у тому, щоб у цьому форумі брав участь Китай. І не тільки президент Зеленський, про це говорять й наші європейські партнери. Майданчиком для проведення цього саміту буде нейтральна Швейцарія. І Швейцарія, зі свого боку, теж особисто передала запрошення Китаю під час візиту міністра закордонних справ цієї країни до Пекіна”, — розповіла Плаксієнко-Бутирська.
Вона наголосила, що Україна прагне виробити спільну платформу для миру. Водночас експертка зазначила, що Китай намагається уникнути участі, зокрема й тому, що Росії дуже не подобається цей формат.
“І під час зустрічі представника Китаю в Росії, ми зараз знаємо про його вояж із документів про зустріч у Росії, і про що вони домовилися. Так ось, Галузін (заступник російського міністра закордонних справ Михайло Галузін, — ред.), з яким зустрічався Лі Хуей (спеціальний представник уряду Китаю у справах Євразії, — ред.), говорить про те, що Росія не сприймає ніяких форматів, які їй нав’язує Захід та Київ, і перспектив з такими форматами в досягненні миру немає. Тобто російська сторона винесла в комюніке після завершення візиту те, що їй важливо. Зі свого боку китайці у своєму комюніке не написали про це, а написали про те, що Галузін та Росія погодилися, що переговори — це єдина форма закінчити війну, й у цьому разі Росія дуже серйозно та з великою вдячністю ставиться до дипломатичних зусиль Китаю”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.
На її думку, китайці не хотіли б брати участь у саміті, враховуючи і їхню дружбу з РФ, і те, що просувається саме українська формула миру.
“Чи бачимо ми Китай на справедливій стороні миру? Звісно, ні. З огляду на те, що за китайською “нейтральністю”, за китайськими діями ми бачимо бажання допомогти Росії. І в цьому випадку китайці теж повторюють російську версію, що потрібно враховувати всі питання безпеки тих та інших країн. І китайці теж разом із Росією повторюють, що саме нібито НАТО, його розширення стали головною причиною війни, тому що ці безпекові інтереси не враховувалися”, — сказала експертка з питань Східної Азії.
Плаксієнко-Бутирська зазначила, що намагаючись вислизнути від цієї участі, Китай “робить хорошу міну”, хоче показати, що в нього є своя миротворча формула, яку Пекін й має намір просувати.
“Ну і ще одна причина — це те, що на тлі російської агресії проти України китайсько-європейські відносини серйозно зіпсувалися. І про це наші європейські партнери постійно говорять Китаю, що залежно від того, на якому боці вони будуть у цій війні, залежно від того, як вони допомагатимуть закінчити цей конфлікт, вибудовуватимуться стосунки Європи та Китаю. Якимось чином розвести економіку й безпеку, те, що стосується Європи, неможливо. Ну і, відповідно, знову ж таки, для того, щоб показати європейським країнам, що Китай дуже активний, він просуває цей мир, вони відправляють свого представника по європейських країнах”, — переконана вона.
Читайте також: Туреччина і Китай активізувалися як посередники в питанні перемовин між Україною і Росією, — дипломат
Раніше політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко заявив, що Москва намагається розмити центристський український мирний план.