Крим за час російської окупації став токсичним для бізнесу і виживає тільки завдяки дотаціям з Москви, яких недостатньо для розвитку. Захід слабо відреагував на захоплення півострова, а санкції запроваджували дуже акуратно. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив президент Київської школи економіки, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України, професор Піттсбурзького університету Тимофій Милованов.
“Кожен, хто живе там, знає, що стало жити гірше. Дійсно, пенсіонерам виплачуються пенсії, а іноді ці пенсії вищі. Але це більше політичний момент. А всім іншим? Бізнеси знищені, відібрані. Туристи є, але їх мало, і вони обмежені в грошах, які вони витрачають. Тобто реально якийсь бізнес, який стає успішним, його забирають, або виникають проблеми, треба якось знаходити спільну мову з новою владою. Ця нова влада — це втрата грошей і свободи. Тому загалом, можливо, всім, крім пенсіонерів, стало жити набагато гірше. А пенсіонери залежать від їхнього ставлення, від конкретної ситуації”, — сказав він.
Ексміністр нагадав, що до російської окупації в Криму був туризм та інвестиції, зокрема міжнародні. Зараз нічого цього немає.
“Усе, що є, воно доїдається, проїдається і з часом буде гірше. Він під санкціями, туди навіть ніхто не їздить із тих, хто ухвалює рішення. Який інвестиційний банкір або яка багата людина туди поїде, тому що це токсично і незаконно. Тому про який бізнес ми можемо говорити? Можемо говорити просто про дотаційні вливання з Москви. Але цього не відбувається тією мірою, якою було б необхідно, щоб забезпечити кращу економіку і розвиток економіки. І в Москви немає мотивації це робити. Крим захищають військовими засобами, а не економічними”, — каже Милованов.
За словами професора, тимчасово окупований Росією Крим токсичний для будь-якої компанії, яка хоче з ним працювати.
“Будь-яка транспортна, будь-яка компанія з перевезеннями цураються Криму як вогню. Хто буде не те що інвестувати, а якісь контракти підписувати? Тому що ви моментально потрапляєте до чорних списків, на вас приймаються одразу обмеження, збільшиться кількість перевірок, банки починають блокувати ваші рахунки”, — пояснив він.
У результаті, констатував ексміністр, у Криму сьогодні немає тієї ролі, яку він міг би відігравати, якби Росія вирішила не захоплювати його і просто виконувати міжнародні домовленості та міжнародне законодавство.
“Світ живе за міжнародним правом. Міжнародне право говорить, що торгувати, інвестувати, бути частиною бізнесу і суспільства можна, якщо ти не порушуєш цих правил. Росія порушила ці правила. Відповідно, Крим виключили з міжнародної торгівлі. Але це все повернеться”, — резюмував Тимофій Милованов.
Читайте також: Кримська платформа: як працює майданчик для міжнародного реагування на окупацію Росією Криму (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявила співзасновниця Нацплатформи “Діалог про мир і безпечну реінтеграцію” Юлія Тищенко, окупація Росією Криму стала перешкодою для його розвитку, перетворивши півострів на військову базу і призвівши лише до економічних та соціальних труднощів для місцевого населення.