Парламент Болгарії ухвалив заборону на експорт палива, виробленого з російської нафти, що було винятком (дерогацією) із заборони Європейського Союзу. Законодавці запровадили заборону на експорт палива, виготовленого з російської нафти, з 1 січня, а з 1 березня призупиняється перероблювання заводом “Лукойл” російської нафти. Але Росія знаходить лазівки в санкціях, і на ринки Болгарії можуть потрапляти російські нафтопродукти, наприклад, із Туреччини. Про це сьогодні, 27 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Болгарського геополітичного товариства Пламен Димитров.
“Цю лазівку у вигляді дерогації від санкцій проти Росії створив Європейський Союз на прохання Болгарії. У 2022 році, коли Європейський Союз уже ухвалив санкції проти російського енергетичного сектору, для Болгарії було передбачено виняток. До кінця 2024 року Болгарія мала право імпортувати російську нафту”, — зазначив він.
Зараз ініціатива болгарського уряду передбачає обмеження використання російської нафти на нафтопереробному заводі “Лукойл” до 80%.
“Єдиний великий нафтопереробний завод, що належить російській компанії “Лукойл”, розташований у місті Бургас. До початку 2024 року Болгарія імпортувала переважно російську нафту. “Лукойл” — це приватна компанія, але платить податки в російський бюджет”, — сказав експерт.
Кампанія “Лукойл” влітку минулого року змогла обійти і цінову стелю на нафту, встановлену ЄС.
“Влітку минулого року “Лукойл” офіційно декларував, що імпортує російську нафту в Болгарії за ціною, яка перевищила 60 дол. за барель. Заборонено європейським компаніям брати участь в угодах з російською нафтою за ціною вище 60 дол. за барель. З “Лукойлу” сказали, що був дозвіл з Європейської комісії робити це”, — розповів Димитров.
На початку 2024 року Болгарія передчасно ухвалила рішення відмовитися від дерогації щодо санкцій і заборонити імпорт російських нафтопродуктів.
“Ситуація докорінно змінилася на початку 2024 року, тому що наприкінці 2023 року болгарський парламент уже відмовився від цієї дерогації щодо санкцій. І вже з 1 березня Болгарія не буде імпортувати російську нафту і не буде експортувати нафтопродукти, які вироблялися з цієї російської нафти”, — наголосив експерт.
Але попри офіційне рішення уряду Болгарії, Росія знаходить способи обходити санкції, упевнений Димитров.
“Росія знаходить спосіб обійти європейські санкції. Іноді нафта імпортується як не російська. І оскільки Болгарія межує з Туреччиною, а в Туреччину імпортується велика кількість російської нафти, то існує ймовірність, що російські нафтопродукти можуть опинитися на болгарському ринку з Туреччини. Імпорт російської нафти офіційно заборонений, і зараз у Бургасі імпортується переважно казахстанська нафта”, — резюмував він.
Читайте також: Кремль має проблеми не тільки з експортом нафти, але й газу — подробиці (ВІДЕО)