“Фіктивними” назвав Держдепартамент США вибори до нижньої палати парламенту та місцевих органів влади Білорусі, що відбулися в неділю, 25 лютого. Білоруська опозиційна лідерка Світлана Тихановська раніше назвала вибори фарсом і закликала їх бойкотувати. Водночас самопроголошений президент Олександр Лукашенко оголосив про намір брати участь у “виборах” глави держави у 2025 році, повідомляє FREEДОМ.
У Держдепартаменті США зазначили, що голосування проходило “в атмосфері страху” і говорити про демократичне волевиявлення неможливо.
“Режим продовжує утримувати понад 1 400 політв’язнів. Усі незалежні політичні діячі або заарештовані, або змушені були залишити країну. Всім незалежним політичним партіям відмовили у реєстрації”, — заявив представник Державного департаменту США Меттью Міллер.
Голосування щодо обрання депутатів до парламенту та місцевих рад у Білорусі відбулося без участі міжнародних спостерігачів. Це було перше масштабне голосування після масових протестів 2020 року, багато учасників яких було заарештовано, засуджено або покинуло країну.
Вже вранці 26 лютого Центральна виборча комісія відзвітувала, що було обрано депутатів у всіх 110 округах і повідомила їхні імена. Здебільшого — це представники партії прихильників Лукашенка “Біла Русь”.
“Голосування, яке відбувалося цими вихідними, було найбільш політично стерильним і найбільш зачищеним за всю історію Білорусі. Для того, щоб людина могла балотуватися на ту чи іншу посаду, їй потрібно було пройти контроль з боку самої держави. І ті, хто балотувався, не мали змоги організовувати свої кампанії. Це все робили підконтрольні уряду громадські організації, тож результати нікого не здивували”, — заявив молодший аналітик програми російських та білоруських студій Ради зовнішньої політики “Українська призма” Павло Радь.
Олександр Лукашенко, який править країною вже майже 30 років, напередодні на виборчій дільниці повідомив, що 2025 року балотуватиметься на новий президентський термін. Крім того, заявив, що ліміт революцій білоруси та росіяни вичерпали.
“Фактично, це було посилання на ситуацію 2020 року, коли відбувалися протести, і це стало загрозою для режиму. Тому Лукашенко згадав про ліміт революцій. Він усіляко намагається тримати ситуацію в руках, тримати її на персональному контролі та не допускати жодних проявів інакодумства всередині країни. Маховик репресій розкручується”, — констатував Павло Радь.
Влада Білорусі оголосила, що має намір позбавляти громадянства політичних противників Олександра Лукашенка. Поки що забирають майно у тих опонентів, які перебувають у в’язницях або були змушені виїхати за кордон. Сьогодні, 27 лютого, у Мінську розпочнуться торги, на які виставлено трикімнатну квартиру екскандидата у президенти Білорусі Валерія Цепкало. У квітні 2023 року суд заочно засудив політика на 17 років позбавлення волі: його майно було заарештовано.
“Я звертаюся до людей, які захочуть придбати нашу квартиру за заниженою ціною: ви повинні усвідомлювати, що ми обов’язково повернемося додому і в’їдемо у квартиру, побудовану на законно зароблені кошти. І вимагатимемо від вас сплати орендних платежів за весь період використання нашого майна”, — попередила Вероніка Цепкало.
Це не перший приклад конфіскації майна білоруських опозиціонерів. Мінська квартира блогера Сергія Тихановського, засудженого майже на 20 років позбавлення волі, також пішла з молотка влітку 2023 року. У правозахисному центрі “Вясна” виданню “Настоящее время” розповіли, що так званий закон про вилучення майна мало пов’язаний із правом, а скоріше є відповіддю білоруської влади на введені Заходом щодо Мінська економічні та політичні санкції.
Читайте також: Вибори Лукашенка — це зґвалтування народу, — Красуліна