У РФ незгодних із владою намагаються змусити замовкнути, запресувати, вигнати з країни. Влада побоюється протестних настроїв. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив незалежний журналіст і політолог Костянтин Скоркін.
“Найближчим часом чинна російська влада йтиме саме по лінії закручування гайок і посилення тиску на суспільство. Не буде жодних “відлиг” і послаблень. Я знаю, що багато хто в Росії сподівається, що ось зараз Путін заспокоїться, переобереться і буде якась лібералізація режиму. Ні, нічого не буде. Буде тільки все гірше. І, відповідно, у школах теж буде гірше. Школа — важливий ідеологічний інструмент. Це знали всі диктатури і Гітлер, і Сталін. Про те, що школа — це там, де промивають мізки з дитинства, і можуть готувати фанатиків режиму. Тому школа буде однією з першочергових мішеней тоталітарного режиму завжди. І путінський тут не виняток. Тому ступінь обов’язковості [пропагандистських, мілітаристських занять на кшталт “розмови про важливе”] зростатиме, це будуть дедалі сильніше і сильніше нав’язувати”, — сказав він.
За словами політолога, людей, які забороняють дітям відвідувати уроки, що пропагують війну і звеличують її, більше у великих містах — Москві, Петербурзі, у містах-мільйонниках, де є міський середній клас, який звик уже жити цінностями цивілізованого світу, відмовився від усіх радянських пережитків і дивився завжди на ці всі ідеологічні вправи Путіна зі скепсисом і неприязню.
“Проти цієї верстви населення, за великим рахунком, усі ці закони й ухвалюють. Його хочуть максимально змусити замовкнути, вигнати з країни, всіляко запресувати. Тому що це такий елемент європеїзації внутрішньоросійського життя, який на цьому історичному етапі є абсолютно непотрібним владі, яка є джерелом потенційної опозиції, опору. Тому на нього всі ці заборонні закони і спрямовані. Максимально намагаються загнати людей у таке… хто не згоден — значить мовчи, повністю підкоряйся і тебе тоді не зачеплять”, — каже Скоркін.
Ті, хто більш лояльні до режиму, — це велика російська провінція, глибинка.
“Я думаю, що там настрої лояльності до влади досить сильні, і там населення більш залякане вже давно, у нього немає досвіду опору. І там усе це нав’язуватиметься посилено і більше буде тих, хто з ентузіазмом до цього ставиться. Тому що тут ще не варто забувати, що багато батьків, наприклад, сприймають ці організації (“Юнармія”, “Рух перших” тощо, — ред.) як можливість для своїх дітей. Якщо йдеться про якесь депресивне місто, вони розуміють, що, якщо дитина буде активно патріотизувати, брати участь у “зірницях”, “Юнармії”, то це може допомогти їй у житті, зробити кар’єру, висунутися вже в дитячі роки. Як свого часу піонерські та комсомольські організації за радянських часів були трампліном кар’єри”, — розповів журналіст.
Тому, вважає він, цей ентузіазм скоріше пов’язаний не з тим, що люди такі відчайдушні патріоти, обожнюють Путіна або мріють про те, щоб Російська імперія відродилася, а ними рухають більш приземлені речі.
“Але це не виправдання цим людям і не заохочення. Це все одно все огидно. Я просто пояснюю природу цього. Тобто, якщо якийсь масовий ентузіазм з цього приводу є, то він скоріше такого штибу: насамперед люди розуміють, що це зараз така установка влади. І оскільки Росія — це країна конформістів, то ці конформісти бачать у цьому можливість отримати вигоду для себе — своїх дітей штовхнути туди, щоб вони там проявляли себе, і це їм нібито допоможе в житті”, — резюмував Костянтин Скоркін.
Читайте також: Путінський режим вважає, що діти мають рости в усвідомленні, що Росія й далі воюватиме, і готові стати “гарматним м’ясом”, — Скоркін
Нагадаємо, за даними правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”, понад 3 тис. осіб переслідують у Росії за політичними мотивами. У РФ більше політв’язнів, ніж за часів пізнього СРСР. Путін методично усуває неугодних від першого року свого правління. Політики, бізнесмени, юристи та журналісти, а також звичайні росіяни, які ризикнули кинути виклик режиму, живуть у небезпеці.