Смерть Олексія Навального поповнила довгий перелік убивств, що визначають обличчя сучасної Росії. Ув’язнений опозиціонер — остання впливова ліберальна фігура епохи президента Володимира Путіна. До Навального було вбито або померло за дивних обставин багато помітних особистостей у країні, зокрема й журналістів, повідомляє FREEДОМ.
27 лютого 2015 року на Москворецькому мосту за 200 метрів від Кремля пострілом у спину вбили Бориса Нємцова. За кілька годин до цього він закликав росіян виходити на демонстрації проти вторгнення РФ до України. Нємцов належав до когорти “молодих реформаторів”, у 90-х був віцепрем’єром. У двохтисячних спершу підтримав Путіна, однак згодом став критикувати через утиски громадянських прав. А 2011 року очолив масові протести проти результатів виборів. За вбивство Нємцова засудили п’ятьох кавказців. У суді вони стверджували, що свідчили під тиском. Замовника цього злочину так і не встановили.
Ще одне резонансне вбивство — отруєння радіоактивним полонієм колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка. У двохтисячному він утік до Лондона, бо публічно звинуватив керівництво російських спецслужб у підготовці замаху на бізнесмена Бориса Березовського. Потім став співавтором книжки, де викрив ФСБ у підриві будинків 1999 року. Британське слідство вважає, що Литвиненко випив отруєний чай під час зустрічі з двома росіянами.
А за 7 років у березні 2013 року знайшли повішеним і Березовського. Казково багатий олігарх спочатку був близьким другом Путіна, але згодом перетворився на його непримиренного критика. Березовському довелося емігрувати до Великої Британії і втратити всі свої статки. І хоча його загадкова смерть начебто вказувала на самогубство, британські правоохоронці з цим не згодні.
Сергій Магнітський — юрист і аудитор, який звинуватив у розкраданнях низку високопоставлених російських силовиків. Помер у СІЗО в листопаді 2009 року. Під арешт потрапив за звинуваченням у махінаціях із податками. Хворому на панкреатит чоловікові не надавали медичну допомогу і жорстоко побили перед смертю. У 2012 році в США ухвалили відомий “Акт Магнітського”, що передбачає введення персональних санкцій проти росіян, яких вважають причетними до смерті борця з корупцією, а також винних в інших порушеннях прав людини в Росії.
Путінське правління запам’ятається і показовими розправами над журналістами. У липні 2004 року на порозі редакції був застрелений головний редактор російської версії журналу “Форбс”, американський журналіст російського походження Пол Хлєбніков. Він займався розслідуванням корупції у вищих ешелонах влади. Затриманих за його вбивство виправдав суд присяжних.
Кривавий подарунок Путін отримав на день народження 2006 року. Цього дня в ліфті свого будинку в центрі Москви загинула одна з найвідоміших російських журналісток — Анна Політковська. Вона розслідувала численні випадки порушень прав людини, скоєних російськими військовими і прокремлівськими формуваннями в Чечні. За організацію розправи над журналісткою було засуджено п’ятьох осіб. Однак замовники невідомі досі, як і в багатьох інших убивствах і нападах на російських активістів і журналістів.
Читайте також: Влада РФ від самого початку не збиралася віддавати тіло Навального до так званих виборів Путіна, — Сидельников
Нагадаємо, смерть опозиційного політика Олексія Навального в колонії — одночасно і симптом сучасної Росії, і сигнал путінського режиму для всіх, хто не згоден жити в його парадигмі. Така думка вже неодноразово прозвучала з вуст різних політиків, журналістів, політологів. Як і раніше, залишається відкритим питання: якою ж буде Росія після загибелі Навального, якого називали чи не останньою надією на відновлення демократії в країні.